EU-buitenlandchef Kallas wil op 6 maart besluit over defensieplan
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft er maandag bij de EU-ministers van Buitenlandse Zaken op aangedrongen om volgende week 6 maart een besluit te nemen over haar plan voor extra militaire steun aan Oekraïne. Dan is er een ingelaste top met EU-regeringsleiders.
Het gaat om snelle en extra luchtverdedigingssystemen, raketten, drones, munitie en training van militairen. Kallas proefde maandag "brede steun" voor haar initiatief om verder te komen, zei ze op een persconferentie na afloop van de bijeenkomst met de ministers.
Concrete bedragen staan niet in haar voorstel zodat de regeringsleiders dat zelf kunnen invullen, zei Kallas. In haar plan staat dat alle lidstaten een deel van de kosten voor de extra militaire steun voor hun rekening nemen, op basis van hun bruto binnenlands product (bbp). In plaats van geld kunnen lidstaten ook extra materieel aan Oekraïne leveren of militairen trainen.
Signaal afgeven
Een aantal lidstaten wil de tijd nemen om het plan verder te bespreken en een besluit te nemen, hoorde ze. "Het probleem is dat we geen tijd hebben en daarom dring ik er echt op aan dat we op 6 maart beslissingen kunnen nemen", zei Kallas.
"Dat is ook belangrijk om hiermee het signaal af te geven dat we in staat zijn om dit te doen. Dus ik ben positief, optimistisch zou ik zeggen." Kallas benadrukte dat het belangrijk is om Oekraïne "in een sterke positie te brengen, zodat het land nee kan zeggen tegen een slechte deal".
Geen extra geld
Nederland kan met het plan van Kallas leven. Er hoeft geen extra geld voor te worden vrijgemaakt, een deel van het geld dat Nederland al heeft toegezegd aan Oekraïne kan hiervoor worden gebruikt.
Minder optimistisch is de EU-buitenlandchef over een snel akkoord tussen de EU-lidstaten om ook de bevroren Russische tegoeden in te zetten voor extra hulp aan Oekraïne. Nu wordt alleen de rente op die tegoeden gebruikt. Ze verwacht niet dat de lidstaten het daar in maart over eens worden.
Naast een extra EU-top op 6 maart is er op 20 en 21 maart een reguliere top van regeringsleiders. Een aantal lidstaten waaronder Hongarije is tegen, en voor een dergelijk besluit is goedkeuring van alle lidstaten nodig. Kallas zei wel dat opnieuw een lidstaat inmiddels zijn verzet heeft opgegeven. Ze noemde geen naam. Kallas hoopt dat andere tegenstanders ook van gedachten veranderen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
30 minuten geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
1 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
1 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
2 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
2 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Andrew en Tristan Tate komen niet vrij uit de gevangenis in Miami. De influencers worden daar vastgehouden, omdat de Britten hebben gevraagd om hun uitlevering, wat ze proberen te voorkomen. De broers worden daar verdacht van onder meer verkrachting, mishandeling en mensenhandel, gepleegd tussen 2010 en 2017.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt dat het regime in Iran bijna omvergeworpen is. Het hele land staat op instorten, zei hij tijdens een bezoek aan Israëlische troepen op de door Israël bezette Golanhoogten in Syrië.
3 uur geleden