Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef Kallas bezorgd over geweld Syrische minderheden

EU-buitenlandchef Kallas bezorgd over geweld Syrische minderheden

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas maakt zich grote zorgen over mogelijk geweld tegen minderheden in Syrië. In het nieuwe Syrië moet er vrijheid van godsdienst zijn, benadrukte Kallas dinsdag in een debat met Europarlementariërs van Buitenlandse Zaken. Ze wil, net zoals het Europees Parlement, niet dat er een nieuwe vluchtelingenstroom op gang komt.

De overgang van een dictatuur naar een vrije samenleving stelt Syrië en de regio "voor enorme uitdagingen", zei ze in het debat. Een heropstanding van extremisten en een bestuursvacuüm moet worden voorkomen. "De rechten van alle Syriërs, inclusief die van vele minderheidsgroepen, moeten worden beschermd." Het is volgens Kallas cruciaal om de territoriale integriteit van Syrië te behouden en te respecteren, evenals de onafhankelijkheid, soevereiniteit en staatsinstellingen.

De Europese Unie moet helpen bij de stabilisatie en de wederopbouw van Syrië, samen met de buurlanden waaronder Jordanië, Turkije, Irak, en de internationale gemeenschap, zei Kallas.

Debat

Diverse Europarlementariërs uitten in het debat hun zorgen over Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de streng islamitische groep die het Syrische regime omver heeft geworpen. HTS lijkt zich nu minder radicaal dan voorheen op te stellen, maar de parlementariërs kijken er wantrouwend naar. Ook de buurlanden vragen zich dat af, erkende Kallas. "We zullen hen op hun daden beoordelen en niet op hun woorden."

De komende dagen en weken zijn volgens Kallas cruciaal. "We moeten Syrië op zo'n manier ondersteunen dat het land de goede kant opgaat", zei de EU-buitenlandchef. Volgens haar en haar collega's uit de buurlanden moet de rust worden bewaard, een burgeroorlog worden voorkomen, radicalisering en herbewapening worden tegengegaan en minderheden worden beschermd.

Meer uit Buitenland

Russische aanvallen maken dodelijke slachtoffers in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.

53 minuten geleden
Iran ontkent aanvallen op de Emiraten

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.

1 uur geleden
Stones bevestigen komst van eerste album in drie jaar

LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.

3 uur geleden
Russische wetenschappers veroordeeld voor hoogverraad

MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.

4 uur geleden
Advocaat: Nobelprijswinnaar Mohammadi 'tussen leven en dood'

TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.

6 uur geleden
VAE melden nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.

6 uur geleden
Flotilla-activisten langer vast in Israël

ASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.

6 uur geleden