Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef Kallas bezorgd over geweld Syrische minderheden

EU-buitenlandchef Kallas bezorgd over geweld Syrische minderheden

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas maakt zich grote zorgen over mogelijk geweld tegen minderheden in Syrië. In het nieuwe Syrië moet er vrijheid van godsdienst zijn, benadrukte Kallas dinsdag in een debat met Europarlementariërs van Buitenlandse Zaken. Ze wil, net zoals het Europees Parlement, niet dat er een nieuwe vluchtelingenstroom op gang komt.

De overgang van een dictatuur naar een vrije samenleving stelt Syrië en de regio "voor enorme uitdagingen", zei ze in het debat. Een heropstanding van extremisten en een bestuursvacuüm moet worden voorkomen. "De rechten van alle Syriërs, inclusief die van vele minderheidsgroepen, moeten worden beschermd." Het is volgens Kallas cruciaal om de territoriale integriteit van Syrië te behouden en te respecteren, evenals de onafhankelijkheid, soevereiniteit en staatsinstellingen.

De Europese Unie moet helpen bij de stabilisatie en de wederopbouw van Syrië, samen met de buurlanden waaronder Jordanië, Turkije, Irak, en de internationale gemeenschap, zei Kallas.

Debat

Diverse Europarlementariërs uitten in het debat hun zorgen over Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de streng islamitische groep die het Syrische regime omver heeft geworpen. HTS lijkt zich nu minder radicaal dan voorheen op te stellen, maar de parlementariërs kijken er wantrouwend naar. Ook de buurlanden vragen zich dat af, erkende Kallas. "We zullen hen op hun daden beoordelen en niet op hun woorden."

De komende dagen en weken zijn volgens Kallas cruciaal. "We moeten Syrië op zo'n manier ondersteunen dat het land de goede kant opgaat", zei de EU-buitenlandchef. Volgens haar en haar collega's uit de buurlanden moet de rust worden bewaard, een burgeroorlog worden voorkomen, radicalisering en herbewapening worden tegengegaan en minderheden worden beschermd.

Meer uit Buitenland

Netanyahu verwacht dat tweede fase bestand snel ingaat

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.

1 uur geleden
Tientallen doden in Soedan na droneaanval op ziekenhuis en crèche

KALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.

2 uur geleden
Deel luchthaven Heathrow afgesloten na melding incident met gas

LONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.

3 uur geleden
Groep militairen claimt staatsgreep te hebben gepleegd in Benin

COTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.

4 uur geleden
Gevaar bosbranden zuidoosten Australië afgenomen

SYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.

5 uur geleden
Moskou noemt buitenlands beleidsdocument VS positief

MOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin verwelkomt een nieuwe 'nationale veiligheidsstrategie' van de Amerikaanse regering. Die werd afgelopen week gepresenteerd om het buitenlandbeleid op af te stemmen. Rusland wordt er niet meer in genoemd als directe dreiging en dat is volgens het Kremlin een positieve stap.

5 uur geleden
Doden bij brand in nachtclub in Indiase stad Arpora

ARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.

8 uur geleden