EU-buitenlandchef: Israël aanspreken én wapens leveren kan niet
BRUSSEL (ANP) - Het is tegenstrijdig om Israël te vragen om minder mensen te doden in de Palestijnse Gazastrook en het land tegelijkertijd wapens te leveren, vindt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Al de bezoekjes van westerse leiders aan de Israëlische premier Benjamin Netanyahu halen niets uit, zegt hij.
Borrell verwees naar de Nederlandse rechter, die Nederland verbiedt nog langer reserve-onderdelen voor F-35-gevechtsvliegtuigen naar Israël te exporteren. "Het is een beetje tegenstrijdig om te zeggen dat er te veel mensen worden gedood - alsjeblieft, zorg voor mensen, dood er alsjeblieft niet te veel. Stop met 'alsjeblieft' zeggen en doe iets", zei Borrell na overleg met de ministers van Ontwikkelingssamenwerking van de EU-landen. "Netanyahu luistert naar niemand."
De hoogste diplomaat van de EU wees erop dat de Verenigde Staten, Israëls belangrijkste bondgenoot, in het verleden al vaker stopten met het leveren van wapens om Israël tot de orde te roepen. "Als je vindt dat er te veel mensen worden gedood, moet je misschien minder wapens leveren om te voorkomen dat dat gebeurt. Het is niet logisch."
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het gerechtshof heeft woensdag de 34-jarige Syriëganger Hasna A. uit Enschede veroordeeld tot negen jaar cel. Het Openbaar Ministerie had in hoger beroep tien jaar cel geëist, gelijk aan het vonnis van de rechtbank in 2024.
1 uur geledenBREDA (ANP) - De 49-jarige man die in december in zijn woning in Moergestel zou hebben geprobeerd zijn twee jonge kinderen te vermoorden, leed al ruim een half jaar aan slapeloosheid en verkeerde mogelijk in een psychose toen hij het geweld pleegde. Dat zegt zijn advocaat.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zaten 2170 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat is het hoogste aantal sinds 23 oktober 2024, anderhalf jaar geleden. Volgens opvangorgaan COA zitten alle opvanglocaties in het land vol. Mede daardoor blijft de organisatie gebruikmaken van de opvanglocaties in Hardenberg en Epe, ook al hadden die al moeten sluiten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar gezamenlijk bijna 6 procent meer uit te geven dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de gemeentebegrotingen voor 2026. De begrote uitgaven voor 2026 zijn 84,6 miljard euro, zo'n 4,6 miljard meer dan in 2025.
6 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Een 16-jarig meisje is dinsdagavond ernstig gewond geraakt op een bouwplaats aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ze was op een tien meter hoge grindberg geklommen en viel daar vanaf. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een ongeluk en doet de politie verder geen onderzoek.
11 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
21 uur geleden