EU-buitenlandchef haalt uit naar China om cyberaanval op Tsjechië
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft uitgehaald naar China, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de cyberaanval op het ministerie van Buitenlandse Zaken van Tsjechië. "Deze aanval is een onaanvaardbare schending van internationale normen. De EU tolereert geen vijandige cyberacties", zei Kallas woensdag op een persconferentie. "We zijn solidair met Tsjechië."
Namens de EU roept Kallas alle staten, inclusief China, op "zich van dergelijk gedrag te onthouden" en het internationaal recht te respecteren. "Staten mogen niet toestaan dat hun grondgebied wordt gebruikt voor kwaadaardige cyberactiviteiten."
Kallas gaat deze aanval met China bespreken "omdat het een bedreiging vormt voor onze veiligheid", zei ze op de persconferentie.
Onbeveiligd deel
Ze wilde niet direct ingaan op de vraag of deze cyberaanval gevolgen heeft voor de geplande top tussen de EU en China in juli. "Ik denk dat de top doorgaat, maar dat is slechts mijn mening", zei ze na enig aandringen. "Het is belangrijk dat we plekken hebben waar we deze kwesties, de bedreigingen waarmee we worden geconfronteerd, kunnen bespreken en die hopelijk leiden tot gedragsverandering."
Het Tsjechische ministerie meldt dat de aanval in 2022 begon en was gericht tegen een onbeveiligd deel van het netwerk. Vermoedelijk zit de aan China gelinkte groep APT31 achter de aanval, zo is uit onderzoek naar voren gekomen. Die houdt zich volgens de Tsjechen bezig met cyberspionage.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft aangekondigd dat zijn land van politieke strategie wijzigt. Als onderdeel van dit plan komen er wijzigingen in het kabinet en zal ook premier Joelia Svyrydenko worden vervangen.
47 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - In Oekraïne zijn zeker vier mensen gedood door een reeks Russische drone- en raketaanvallen. Dat melden Oekraïense functionarissen zondag.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Iran is een Iraanse militair omgekomen, melden Iraanse media zondag.
1 uur geledenDOHA (ANP/DPA/AFP) - De voormalige emir van Qatar Hamad bin Khalifa Al Thani is op 74-jarige leeftijd overleden, zo heeft de regering bekendgemaakt. Hij regeerde van 1995 tot 2013 over de golfstaat en wordt gezien als de grondlegger van het moderne Qatar.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - De gemeente Westerwolde heeft nog geen zicht op structurele maatregelen voor de onrust op het voorterrein van het aanmeldcentrum Ter Apel nu het Rode Kruis daar het werk heeft neergelegd. Een woordvoerster zegt dat de gemeente "meerdere keren per dag contact heeft met het COA en het ministerie" over de veiligheid, maar dat concrete maatregelen voorlopig uitblijven.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - In Duitsland zijn vorige maand minstens 99 mensen verdronken. Dat is het grootste aantal sinds een hittegolf in juni 2003, toen 107 mensen door verdrinking om het leven kwamen, aldus de nationale reddingsbrigade (DLRG).
2 uur geledenLOS GALLARDOS (ANP/AFP) - De natuurbrand bij Los Gallardos in het zuiden van Spanje die zeker twaalf levens heeft geëist, is onder controle gebracht. Dat meldt regiopresident van Andalusië Juan Manuel Moreno op X.
2 uur geleden