Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef: Chinese wapens naar Rusland is rode lijn

EU-buitenlandchef: Chinese wapens naar Rusland is rode lijn

BRUSSEL (ANP) - China zou met wapenleveringen aan Rusland "een rode lijn" overgaan, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Dat heeft hij China naar eigen zeggen ook duidelijk gemaakt. Zo'n stap zou "natuurlijk" consequenties hebben, waarschuwt Zweden, dat dit halfjaar de EU voorzit.

China probeert buiten de Russische oorlog tegen Oekraïne te blijven en zegt aan een vredesplan te werken, maar onderhoudt tegelijkertijd nauwe banden met Moskou. De regering in Beijing zou volgens de Verenigde Staten zelfs denken over het leveren van wapens aan Rusland. Dat is onaangenaam verrast door de Oekraïense tegenstand en kan alles gebruiken.

Borrell heeft afgelopen weekend tegenover de buitenlandman van de Chinese communistische partij zijn "grote zorg" uitgesproken, over eventuele wapenleveranties. "Hij vertelde me dat ze dat niet gaan doen", zei Borrell bij aankomst voor overleg in Brussel met de buitenlandministers van de EU-landen. "Dat ze dat niet van plan zijn. Maar we blijven waakzaam."

Donkere periode

Als China de rode lijn toch overschrijdt, "zou dat natuurlijk zeker gevolgen hebben", zegt de Zweedse minister Tobias Billström. "Geen wapens naar Rusland, onder geen beding."

Zijn Litouwse collega Gabrielius Landsbergis voorziet in dat geval "een heel donkere periode voor de wereld". Chinese wapenleveringen zouden "een uiterst verontrustende ontwikkeling" zijn. Maar Landsbergis is er niet gerust op, want Beijing en Moskou zijn nu eenmaal een vriendschap 'zonder grenzen' aangegaan.

Meer uit Buitenland

Rode Kruis schaalt op in DRC en Oeganda vanwege ebola-uitbraak

GENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.

1 uur geleden
Italiaanse premier ontmoet slachtoffers van aanrijding in Modena

MODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.

3 uur geleden
Filipijnen vragen hooggerechtshof om arrestatie ex-politiechef

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.

4 uur geleden
Russische gouverneur: doden door droneaanvallen in regio Moskou

MOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt de aanvallen op X.

6 uur geleden
Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

19 uur geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

19 uur geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

21 uur geleden