EU-buitenlandchef: Chinese wapens naar Rusland is rode lijn
BRUSSEL (ANP) - China zou met wapenleveringen aan Rusland "een rode lijn" overgaan, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Dat heeft hij China naar eigen zeggen ook duidelijk gemaakt. Zo'n stap zou "natuurlijk" consequenties hebben, waarschuwt Zweden, dat dit halfjaar de EU voorzit.
China probeert buiten de Russische oorlog tegen Oekraïne te blijven en zegt aan een vredesplan te werken, maar onderhoudt tegelijkertijd nauwe banden met Moskou. De regering in Beijing zou volgens de Verenigde Staten zelfs denken over het leveren van wapens aan Rusland. Dat is onaangenaam verrast door de Oekraïense tegenstand en kan alles gebruiken.
Borrell heeft afgelopen weekend tegenover de buitenlandman van de Chinese communistische partij zijn "grote zorg" uitgesproken, over eventuele wapenleveranties. "Hij vertelde me dat ze dat niet gaan doen", zei Borrell bij aankomst voor overleg in Brussel met de buitenlandministers van de EU-landen. "Dat ze dat niet van plan zijn. Maar we blijven waakzaam."
Donkere periode
Als China de rode lijn toch overschrijdt, "zou dat natuurlijk zeker gevolgen hebben", zegt de Zweedse minister Tobias Billström. "Geen wapens naar Rusland, onder geen beding."
Zijn Litouwse collega Gabrielius Landsbergis voorziet in dat geval "een heel donkere periode voor de wereld". Chinese wapenleveringen zouden "een uiterst verontrustende ontwikkeling" zijn. Maar Landsbergis is er niet gerust op, want Beijing en Moskou zijn nu eenmaal een vriendschap 'zonder grenzen' aangegaan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.
4 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.
5 uur geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
6 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
6 uur geleden