Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef: Chinese wapens naar Rusland is rode lijn

EU-buitenlandchef: Chinese wapens naar Rusland is rode lijn

BRUSSEL (ANP) - China zou met wapenleveringen aan Rusland "een rode lijn" overgaan, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Dat heeft hij China naar eigen zeggen ook duidelijk gemaakt. Zo'n stap zou "natuurlijk" consequenties hebben, waarschuwt Zweden, dat dit halfjaar de EU voorzit.

China probeert buiten de Russische oorlog tegen Oekraïne te blijven en zegt aan een vredesplan te werken, maar onderhoudt tegelijkertijd nauwe banden met Moskou. De regering in Beijing zou volgens de Verenigde Staten zelfs denken over het leveren van wapens aan Rusland. Dat is onaangenaam verrast door de Oekraïense tegenstand en kan alles gebruiken.

Borrell heeft afgelopen weekend tegenover de buitenlandman van de Chinese communistische partij zijn "grote zorg" uitgesproken, over eventuele wapenleveranties. "Hij vertelde me dat ze dat niet gaan doen", zei Borrell bij aankomst voor overleg in Brussel met de buitenlandministers van de EU-landen. "Dat ze dat niet van plan zijn. Maar we blijven waakzaam."

Donkere periode

Als China de rode lijn toch overschrijdt, "zou dat natuurlijk zeker gevolgen hebben", zegt de Zweedse minister Tobias Billström. "Geen wapens naar Rusland, onder geen beding."

Zijn Litouwse collega Gabrielius Landsbergis voorziet in dat geval "een heel donkere periode voor de wereld". Chinese wapenleveringen zouden "een uiterst verontrustende ontwikkeling" zijn. Maar Landsbergis is er niet gerust op, want Beijing en Moskou zijn nu eenmaal een vriendschap 'zonder grenzen' aangegaan.

Meer uit Buitenland

Verdachte steekpartij Londen aangeklaagd voor poging tot moord

LONDEN (ANP) - De man die ervan wordt verdacht woensdag twee Joodse mensen te hebben neergestoken in Londen is aangeklaagd voor pogingen tot moord. De politie zei eerder al de steekpartij officieel te hebben aangemerkt als een terroristisch incident.

39 minuten geleden
Anti-jihadistische strijdmacht bombardeert opstandelingen Mali

NIAMEY (ANP/AFP) - De gezamenlijke strijdmacht van Niger, Burkina Faso en Mali heeft luchtaanvallen uitgevoerd op rebellenposities in het noorden van Mali. Dat meldt de Nigerese regering na aanvallen van anti-jihadisten en Toeareg-rebellen op Malinese militairen.

2 uur geleden
Executie in Texas ondanks steun van rappers

HUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.

5 uur geleden
VS waarschuwen bondgenoten om steun aan Gaza-flotilla

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.

6 uur geleden
Krant: mogelijk zelfmoordbriefje Epstein al jaren geheim

NEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.

10 uur geleden
Hegseth: 60-dagenregel voor einde oorlog niet tijdens bestand

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.

10 uur geleden
Vijftien doden in Libanon na Israëlische aanvallen donderdag

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.

11 uur geleden