EU buigt zich op aandringen CU'er over ultimatum aan Azerbeidzjan
STRAATSBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell gaat op aandringen van Europarlementariër Peter van Dalen (ChristenUnie) aan de ministers van Buitenlandse Zaken voorleggen of het EU-gascontract met Azerbeidzjan gestopt zou moeten worden. Ook heeft Borrell toegezegd te zullen bespreken of sancties kunnen worden ingevoerd als Azerbeidzjan de blokkade van de Armeense enclave Nagorno-Karabach per 1 augustus niet opheft.
Van Dalen confronteerde Borrell tijdens een debat in het Europees Parlement met de blokkade door Azerbeidzjaanse activisten van Nagorno-Karabach en de humanitaire crisis die daardoor is ontstaan. "Azerbeidzjan knijpt al meer dan een half jaar de bevolking van Nagorno-Karabach af", aldus Van Dalen. Daardoor hebben ongeveer 120.000 mensen waaronder 30.000 kinderen, voornamelijk etnische Armeniërs, "geen medische voorzieningen meer, geen water, geen elektriciteit. De dader van dat conflict is dictator Alijev en u kunt daar wat aan doen", zei Van Dalen tegen Borrell.
Volgens Van Dalen voelt president Ilham Alijev zich politiek gesteund door het gascontract dat de EU met hem heeft afgesloten. "Kappen met dat contract, nu", suggereerde hij. "En u zet een deadline op de blokkade. Die moet op 1 augustus voorbij zijn. Zo niet, dan sanctioneert u alle betrokken functionarissen bij dat conflict die uit Azerbeidzjan komen. Concreter kan ik het niet maken."
Borrell antwoordde hierop dat "dit inderdaad heel concrete dingen zijn. Ik ga ze voorleggen aan de ministers van Buitenlandse Zaken." Nagorno-Karabach behoort internationaalrechtelijk bij Azerbeidzjan maar er wonen voornamelijk Armeniërs. De enige weg die de enclave met Armenië verbindt is sinds half december geblokkeerd.
Meer uit Buitenland
MANAGUA (ANP/AFP) - In navolging van Venezuela heeft inmiddels ook Nicaragua politieke gevangenen vrijgelaten. De linkse regering van het Midden-Amerikaanse land spreekt van "tientallen mensen die terug naar huis naar hun families zijn gekeerd", en van een daad van goede wil.
30 minuten geledenVAL D'ISÈRE (ANP/AFP) - Twee Franse skiërs zijn omgekomen toen ze bedolven raakten door een lawine in de Franse Alpen. Het bureau voor toerisme in Val d'Isère heeft hun dood bevestigd. De twee mannen skieden buiten de piste. Ze werden begraven onder een laag van 2,5 meter sneeuw. Andere skiërs van hun groep alarmeerden de autoriteiten.
1 uur geledenLONDEN/DEN HAAG (ANP) - Bij een grote betoging tegen de Iraanse regering voor de ambassade van het land in Londen, slaagde een demonstrant er zaterdag in het pand te beklimmen en de vlag te verwijderen. De demonstrant wist de oude Iraanse vlag te hijsen op een balkon. Het leidde tot groot enthousiasme onder de vele betogers. Korte tijd later verwijderde een werknemer van de ambassade het dundoek weer.
1 uur geledenRUSTENBURG (ANP/AFP) - Zuid-Afrika is dringend toe aan even noodzakelijke als urgente hervormingen, vindt president Cyril Ramaphosa. Daarom komt zijn partij ANC met een zespuntenhervormingsprogramma.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Europa steunt de massaprotesten in Iran volledig en keurt "de gewelddadige onderdrukking" ervan ten zeerste af. Dat heeft EU-chef Ursula von der Leyen gezegd in een onlineboodschap.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Delen van het Duitse spoorwegennet blijven gestremd door het aanhoudende winterweer, terwijl er ook nieuwe sneeuw wordt voorspeld. Onder andere het internationale treinverkeer naar Nederland en Denemarken kampt met storingen en onderbrekingen. Ook de langeafstandsverbindingen tussen Hamburg en Frankfurt en Berlijn en Düsseldorf zijn verstoord. Een aantal regionale treinen rijdt nog helemaal niet.
4 uur geledenSION (ANP) - De eigenaar van het door brand getroffen café in Crans-Montana, Jacques Moretti, heeft volgens Zwitserse media toegegeven dat de nooduitgang beneden van binnenuit op slot was gedaan. Moretti zou dit vrijdag tegen onderzoekers van justitie hebben gezegd. Hij zei volgens media dat hij niet weet waarom de deur op slot is gedaan.
5 uur geleden