EU buigt zich op aandringen CU'er over ultimatum aan Azerbeidzjan
STRAATSBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell gaat op aandringen van Europarlementariër Peter van Dalen (ChristenUnie) aan de ministers van Buitenlandse Zaken voorleggen of het EU-gascontract met Azerbeidzjan gestopt zou moeten worden. Ook heeft Borrell toegezegd te zullen bespreken of sancties kunnen worden ingevoerd als Azerbeidzjan de blokkade van de Armeense enclave Nagorno-Karabach per 1 augustus niet opheft.
Van Dalen confronteerde Borrell tijdens een debat in het Europees Parlement met de blokkade door Azerbeidzjaanse activisten van Nagorno-Karabach en de humanitaire crisis die daardoor is ontstaan. "Azerbeidzjan knijpt al meer dan een half jaar de bevolking van Nagorno-Karabach af", aldus Van Dalen. Daardoor hebben ongeveer 120.000 mensen waaronder 30.000 kinderen, voornamelijk etnische Armeniërs, "geen medische voorzieningen meer, geen water, geen elektriciteit. De dader van dat conflict is dictator Alijev en u kunt daar wat aan doen", zei Van Dalen tegen Borrell.
Volgens Van Dalen voelt president Ilham Alijev zich politiek gesteund door het gascontract dat de EU met hem heeft afgesloten. "Kappen met dat contract, nu", suggereerde hij. "En u zet een deadline op de blokkade. Die moet op 1 augustus voorbij zijn. Zo niet, dan sanctioneert u alle betrokken functionarissen bij dat conflict die uit Azerbeidzjan komen. Concreter kan ik het niet maken."
Borrell antwoordde hierop dat "dit inderdaad heel concrete dingen zijn. Ik ga ze voorleggen aan de ministers van Buitenlandse Zaken." Nagorno-Karabach behoort internationaalrechtelijk bij Azerbeidzjan maar er wonen voornamelijk Armeniërs. De enige weg die de enclave met Armenië verbindt is sinds half december geblokkeerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden zegt dat ze tijdens het zwakke debatoptreden van haar man Joe Biden tegen Donald Trump in 2024 dacht dat hij een beroerte kreeg. Dat zegt ze in een interview met CBS News Sunday Morning, dat dit weekend wordt uitgezonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran. Dat heeft een Amerikaanse functionaris woensdag aan Reuters gemeld.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie explosies gehoord ten oosten van de Iraanse havenstad Bandar Abbas. Dat meldden Iraanse media donderdagochtend vroeg.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag gezegd dat hij zich geen zorgen maakt over de politieke gevolgen van een langdurig conflict met Iran. Hij deed die uitspraak tijdens een kabinetsvergadering in het Witte Huis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.
5 uur geleden