EU buigt zich op aandringen CU'er over ultimatum aan Azerbeidzjan
STRAATSBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell gaat op aandringen van Europarlementariër Peter van Dalen (ChristenUnie) aan de ministers van Buitenlandse Zaken voorleggen of het EU-gascontract met Azerbeidzjan gestopt zou moeten worden. Ook heeft Borrell toegezegd te zullen bespreken of sancties kunnen worden ingevoerd als Azerbeidzjan de blokkade van de Armeense enclave Nagorno-Karabach per 1 augustus niet opheft.
Van Dalen confronteerde Borrell tijdens een debat in het Europees Parlement met de blokkade door Azerbeidzjaanse activisten van Nagorno-Karabach en de humanitaire crisis die daardoor is ontstaan. "Azerbeidzjan knijpt al meer dan een half jaar de bevolking van Nagorno-Karabach af", aldus Van Dalen. Daardoor hebben ongeveer 120.000 mensen waaronder 30.000 kinderen, voornamelijk etnische Armeniërs, "geen medische voorzieningen meer, geen water, geen elektriciteit. De dader van dat conflict is dictator Alijev en u kunt daar wat aan doen", zei Van Dalen tegen Borrell.
Volgens Van Dalen voelt president Ilham Alijev zich politiek gesteund door het gascontract dat de EU met hem heeft afgesloten. "Kappen met dat contract, nu", suggereerde hij. "En u zet een deadline op de blokkade. Die moet op 1 augustus voorbij zijn. Zo niet, dan sanctioneert u alle betrokken functionarissen bij dat conflict die uit Azerbeidzjan komen. Concreter kan ik het niet maken."
Borrell antwoordde hierop dat "dit inderdaad heel concrete dingen zijn. Ik ga ze voorleggen aan de ministers van Buitenlandse Zaken." Nagorno-Karabach behoort internationaalrechtelijk bij Azerbeidzjan maar er wonen voornamelijk Armeniërs. De enige weg die de enclave met Armenië verbindt is sinds half december geblokkeerd.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.
13 minuten geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
6 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
9 uur geleden