Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU buigt zich op aandringen CU'er over ultimatum aan Azerbeidzjan

EU buigt zich op aandringen CU'er over ultimatum aan Azerbeidzjan

STRAATSBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell gaat op aandringen van Europarlementariër Peter van Dalen (ChristenUnie) aan de ministers van Buitenlandse Zaken voorleggen of het EU-gascontract met Azerbeidzjan gestopt zou moeten worden. Ook heeft Borrell toegezegd te zullen bespreken of sancties kunnen worden ingevoerd als Azerbeidzjan de blokkade van de Armeense enclave Nagorno-Karabach per 1 augustus niet opheft.

Van Dalen confronteerde Borrell tijdens een debat in het Europees Parlement met de blokkade door Azerbeidzjaanse activisten van Nagorno-Karabach en de humanitaire crisis die daardoor is ontstaan. "Azerbeidzjan knijpt al meer dan een half jaar de bevolking van Nagorno-Karabach af", aldus Van Dalen. Daardoor hebben ongeveer 120.000 mensen waaronder 30.000 kinderen, voornamelijk etnische Armeniërs, "geen medische voorzieningen meer, geen water, geen elektriciteit. De dader van dat conflict is dictator Alijev en u kunt daar wat aan doen", zei Van Dalen tegen Borrell.

Volgens Van Dalen voelt president Ilham Alijev zich politiek gesteund door het gascontract dat de EU met hem heeft afgesloten. "Kappen met dat contract, nu", suggereerde hij. "En u zet een deadline op de blokkade. Die moet op 1 augustus voorbij zijn. Zo niet, dan sanctioneert u alle betrokken functionarissen bij dat conflict die uit Azerbeidzjan komen. Concreter kan ik het niet maken."

Borrell antwoordde hierop dat "dit inderdaad heel concrete dingen zijn. Ik ga ze voorleggen aan de ministers van Buitenlandse Zaken." Nagorno-Karabach behoort internationaalrechtelijk bij Azerbeidzjan maar er wonen voornamelijk Armeniërs. De enige weg die de enclave met Armenië verbindt is sinds half december geblokkeerd.

Meer uit Buitenland

Advocaten Diddy: rechter maakte fout bij strafbepaling

NEW YORK (ANP/RTR) - Het advocatenteam van Sean 'Diddy' Combs heeft donderdag een verzoek ingediend om de rapper onmiddellijk vrij te laten. Volgens hen heeft rechter Arun Subramanian een fout gemaakt toen hij de rapper in juli veroordeelde tot een gevangenisstraf van vier jaar en twee maanden.

37 minuten geleden
Volgende week gesprekken tussen Israël en Libanon in Washington

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon en Israël onderhandelen volgende week in Washington, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden naar verwachting gaan plaatsvinden op het ministerie.

2 uur geleden
Poetin kondigt bestand in Oekraïne aan met orthodox Pasen

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een staakt-het-vuren met Oekraïne aangekondigd tijdens het orthodoxe paasfeest. Dat vindt komend weekend plaats.

2 uur geleden
Melania Trump ontkent banden met Epstein

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump heeft ontkend ooit banden te hebben gehad met de beruchte zedendelinquent Jeffrey Epstein. Volgens haar proberen mensen haar reputatie te schaden door geruchten te verspreiden over haar relatie met de overleden zakenman.

2 uur geleden
Libanon stelt dodental door aanvallen Israël naar boven bij

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.

4 uur geleden
Libanon wil staakt-het-vuren voor onderhandelingen met Israël

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.

4 uur geleden
Rutte: NAVO wil desgewenst helpen bij Hormuz-coalitie

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."

5 uur geleden