EU-bron: gesprekken atoomprogramma Iran in september hervat
BRUSSEL (ANP/AFP/DPA) - Iran zou bereid zijn de internationale onderhandelingen over zijn atoomprogramma te hervatten. Een EU-functionaris zei zaterdag tegen persbureau AFP dat de betrokken partijen elkaar mogelijk al begin september ontmoeten in Wenen.
Volgens de functionaris, die anoniem wilde blijven, was EU-onderhandelaar Enrique Mora donderdag bij de inhuldiging van de nieuwe Iraanse president Ebrahim Raisi en sprak hij daar met Hossein Amir-Abdollahian, de beoogde minister van Buitenlandse Zaken. Naar verwachting zal Amir-Abdollahian namens de Iraniërs de nucleaire besprekingen voeren. Zodra de nieuwe regering is benoemd, zouden de onderhandelingen van start kunnen, aldus de bron.
In 2015 sloten Iran, China, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland, de VS en de EU een akkoord over het Iraanse atoomprogramma. Daarin werd vastgelegd dat Iran zijn nucleaire programma open zou stellen voor controle in ruil voor intrekking van de Amerikaanse economische sancties tegen het land. In 2018 maakte toenmalig president Donald Trump de sancties juist strenger. Ook stapte hij uit het akkoord, dat daarmee een dode letter werd.
Na het aantreden van Joe Biden als president in de Verenigde Staten kwamen de partijen dit jaar voor het eerst weer bij elkaar. In juni werden de onderhandelingen echter stilgelegd om de uitkomst van de Iraanse presidentsverkiezingen af te wachten. Raisi benadrukte bij zijn aantreden een nieuw akkoord te willen. "Ons nucleaire programma is vreedzaam. Het maken van kernbommen is om religieuze redenen verboden in ons land", zei hij. "Het maakt geen deel uit van onze politieke en militaire doctrine."
Meer uit Buitenland
MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - De benarde Oekraïense stad Olesjky kan maandelijks humanitaire hulptransporten verwachten, zegt bezetter Rusland. Dat zou het land met bemiddelaar Melania Trump hebben afgesproken nu niet alle inwoners een gevechtspauze hebben aangegrepen om een veilig heenkomen te zoeken.
19 minuten geledenHEBRON (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zich teruggetrokken uit Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever na een militaire operatie, aldus een militaire functionaris. De operatie begon nadat twee Palestijnen twee Israëlische soldaten hadden doodgeschoten in Hebron. De schutters werden hierna zelf gedood.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever heeft maandagochtend zijn ontslag ingediend bij de koning, maar dat is niet direct aanvaard. Koning Filip roept alle betrokken partijen op om alsnog tot een akkoord te komen. De Wever moet vrijdag weer naar de koning.
51 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Na de Franse schoolvakantie zijn ook de scholierenprotesten in het land hervat. Er zijn berichten dat jongeren in steden als Parijs, Marseille en Rennes proberen om middelbare scholen te blokkeren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever gaat maandagochtend naar de koning om zijn ontslag in te dienen, schrijven Belgische media. Dat gebeurt volgens de VRT om 09.30 uur.
4 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump is toegevoegd aan de lijst met vijanden van de persvrijheid van Reporters sans frontières (RSF). De journalistenorganisatie beschuldigt Trump ervan zijn macht te gebruiken tegen mediaorganisaties waarvan hij de berichtgeving niet waardeert.
4 uur geledenURDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.
9 uur geleden