EU breidt regels voor cyberveiligheid uit
BRUSSEL (ANP) - De EU breidt haar wetgeving over cyberveiligheid uit. Het aantal sectoren dat verplicht is om hun netwerk- en informatiesystemen te beveiligen en ernstige cyberincidenten zoals datadiefstal of gijzelingssoftware te melden, wordt uitgebreid. Dat zijn de EU-ministers van Telecommunicatie in Brussel overeengekomen. Het gaat bijvoorbeeld om grotere partijen die actief zijn in de voedselproductie en -distributie, maakindustrie en post- en koeriersdiensten.
"Digitale veiligheid regelen, is in eerste instantie ieders eigen verantwoordelijkheid", aldus demissionair minister Stef Blok (Economische Zaken) na afloop van de Telecomraad. "Maar cyberincidenten hebben in toenemende mate serieuze gevolgen voor maatschappij en economie. Denk aan recente gevallen zoals lege supermarktschappen of een stilgevallen industriële productie. Daarom is het noodzakelijk om de veiligheid van netwerk- en informatiesystemen verder te verhogen en eisen te stellen."
Aanbieders van essentiële diensten zoals banken, drinkwater en de energiesector worden al onder de huidige richtlijn door de Rijksoverheid aangewezen. Ook digitale dienstverleners, zoals clouddiensten en onlinemarktplaatsen moeten al zorgen voor hun digitale veiligheid en hebben een meldplicht voor ernstige cyberincidenten. In de herziene richtlijn komt naast de categorie essentiële aanbieders nu ook een categorie belangrijke aanbieders.
Cyberaanvallen
De belangrijke aanbieders moeten ook maatregelen tegen cyberaanvallen treffen, zoals de beveiliging van de toeleveringsketen. Ze krijgen een meldplicht voor incidenten. De nieuwe regels zijn voor (middel)grote partijen bedoeld, niet voor kleine organisaties, aldus Blok.
Over de herziening van de richtlijn zal nu worden onderhandeld met het Europees Parlement dat ermee moet instemmen. Streven is een definitief akkoord in 2022, waarna lidstaten de wetgeving in eigen land kunnen aanpassen.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) maakt zich "grote zorgen" over de waarschuwing van TenneT over een mogelijke aansluitingsstop in delen van Utrecht, Gelderland en Flevoland. "De netcongestie die nu dreigt, vormt een van de grootste risico's voor de voortgang van de energietransitie en voor de realisatie van nieuwe woningen", zegt de belangenorganisatie.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Stakingen onder piloten en cabinepersoneel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa raken ongeveer 100.000 reizigers, meldt het bedrijf. Door de actie gingen bijna 800 vluchten niet door.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bouwend Nederland noemt het zorgelijk dat de situatie op het elektriciteitsnet in Flevoland, Gelderland en Utrecht is verslechterd. De brancheorganisatie wil dat vergunningsprocessen "drastisch worden versneld", waarbij ook het stikstofdossier een belemmerende rol speelt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TenneT stelt dat er "veel verschillende knoppen zijn waar je aan kunt draaien" om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen. Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt en een aansluitstop voor consumenten en mkb'ers dreigt, waarschuwde de landelijke netbeheerder donderdag.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever is nog niet klaar met het afstoten van kleinere merken in zijn divisie voor etenswaren. Het Britse verzorgings- en voedingsmiddelenbedrijf verwacht met producten voor persoonlijke verzorging en schoonheid sneller te groeien. De divisie voor voedingsmiddelen concentreert zich daarom steeds meer op twee sterke merken: bouillonmerk Knorr en sauzenmerk Hellmann's.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een cyberaanval bij telecomprovider Odido zijn persoonsgegevens van 6,2 miljoen accounts gelekt. Het gaat onder meer om naam, woonadres en bankrekeningnummer van klanten. Wachtwoorden, factuur- en belgegevens zijn wel veilig. Odido zoekt nog uit om hoeveel mensen het precies gaat en heeft het incident gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt. Er zijn snel ingrijpende maatregelen nodig om te voorkomen dat later dit jaar geen nieuwe woningen of bedrijven meer kunnen worden aangesloten, waarschuwt netbeheerder TenneT. Daar wordt de komende tijd over gesproken met overheden, regionale netbeheerders en het bedrijfsleven.
4 uur geleden