EU bevriest miljarden euro's als straf tegen Hongarije
BRUSSEL (ANP) - Door strafprocedures van de Europese Commissie tegen Hongarije, zijn inmiddels miljarden euro's aan EU-geld voor dat land bevroren. Hongarije voldoet op diverse punten niet aan de Europese normen voor de rechtsstaat. Pas als Hongarije daaraan voldoet, komt het geld vrij. Dat zei Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie) na afloop van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
"De huidige stand van zaken is dat er nog altijd reden tot ongerustheid is", zei Reynders. De Europese Commissie staat open voor dialoog met Hongarije, dat het niet eens is met de kritiek op de rechtsstaat en de bevroren budgetten.
Tegen de wil van Hongarije, dat dit halfjaar het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie bekleedt, zijn de strafprocedures dinsdag toch besproken. Ondanks een verzoek van Nederland, België en Luxemburg zat de Hongaarse minister van Europese Zaken János Bóka ook dit vergaderpunt voor. Als een land onder vuur ligt om de situatie over de rechtsstaat, is het weliswaar niet verplicht, maar wel gebruikelijk, dat het agendapunt aan een andere voorzitter wordt overgedragen.
Strafprocedures
Er lopen sinds zes jaar meerdere strafprocedures tegen Hongarije. Nederland, België en Luxemburg hebben volgens goed ingevoerde Brusselse bronnen in de vergadering gezegd dat de situatie in Hongarije verslechtert in plaats van verbetert. De drie landen steunen de strafprocedures die de Europese Commissie tegen Hongarije is gestart.
Ze maken zich grote zorgen over de inperking van de vrijheid van meningsuiting en de persvrijheid. Ook de anti-lhbtiq-wetgeving ondermijnt volgens de drie landen de fundamentele EU-waarden.
De Benelux-landen willen dat de strafprocedures tegen Hongarije hoog op de agenda van de EU-Raad van Algemene Zaken blijven staan, zolang Hongarije niet voldoet aan de EU-normen voor de rechtsstaat.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Russische drones hebben in de nacht van maandag op dinsdag de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt. Bij de aanval is zeker een woongebouw geraakt, meldt de burgemeester van Kyiv, Vitali Klytsjko, op Telegram. Het gebouw ligt in het stadscentrum.
41 seconden geledenWASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.
4 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - De Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) roept eenzijdig een staakt-het-vuren voor drie maanden uit in Soedan. RSF-leider Mohamed Hamdan Dagalo kondigde in een videotoespraak het bestand aan "als reactie op de internationale inspanningen, met name het initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump en de bemiddelaars".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een streep gezet door de vervolging van voormalig FBI-directeur James Comey, die geldt als fel criticus van president Trump. Volgens de rechter is de benoeming van de bewust door Trump uitgekozen aanklager Lindsey Halligan ongeldig. Om dezelfde reden beëindigde de rechter ook de vervolging van de New Yorkse procureur-generaal Letitia James, die eveneens tegen Trump strijdt.
6 uur geledenGAZA (ANP/AFP/RTR) - Een omstreden organisatie die werd ondersteund door Washington en Israël, is gestopt met noodhulp in de Gazastrook. De particuliere Amerikaanse Gaza Humanitarian Foundation (GHF) meldt haar missie in het Palestijnse gebied na zes maanden te hebben beëindigd.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Europese tegenvoorstel op het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne is "op het eerste gezicht niet constructief en werkt niet" voor Rusland, stelt Joeri Oesjakov, topadviseur van het Kremlin.
9 uur geleden