EU bevriest miljarden euro's als straf tegen Hongarije
BRUSSEL (ANP) - Door strafprocedures van de Europese Commissie tegen Hongarije, zijn inmiddels miljarden euro's aan EU-geld voor dat land bevroren. Hongarije voldoet op diverse punten niet aan de Europese normen voor de rechtsstaat. Pas als Hongarije daaraan voldoet, komt het geld vrij. Dat zei Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie) na afloop van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
"De huidige stand van zaken is dat er nog altijd reden tot ongerustheid is", zei Reynders. De Europese Commissie staat open voor dialoog met Hongarije, dat het niet eens is met de kritiek op de rechtsstaat en de bevroren budgetten.
Tegen de wil van Hongarije, dat dit halfjaar het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie bekleedt, zijn de strafprocedures dinsdag toch besproken. Ondanks een verzoek van Nederland, België en Luxemburg zat de Hongaarse minister van Europese Zaken János Bóka ook dit vergaderpunt voor. Als een land onder vuur ligt om de situatie over de rechtsstaat, is het weliswaar niet verplicht, maar wel gebruikelijk, dat het agendapunt aan een andere voorzitter wordt overgedragen.
Strafprocedures
Er lopen sinds zes jaar meerdere strafprocedures tegen Hongarije. Nederland, België en Luxemburg hebben volgens goed ingevoerde Brusselse bronnen in de vergadering gezegd dat de situatie in Hongarije verslechtert in plaats van verbetert. De drie landen steunen de strafprocedures die de Europese Commissie tegen Hongarije is gestart.
Ze maken zich grote zorgen over de inperking van de vrijheid van meningsuiting en de persvrijheid. Ook de anti-lhbtiq-wetgeving ondermijnt volgens de drie landen de fundamentele EU-waarden.
De Benelux-landen willen dat de strafprocedures tegen Hongarije hoog op de agenda van de EU-Raad van Algemene Zaken blijven staan, zolang Hongarije niet voldoet aan de EU-normen voor de rechtsstaat.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.
6 minuten geledenKYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.
24 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De dodelijke schietpartij bij Bondi Beach in Sydney betrof vermoedelijk een terroristische daad. Dat wordt gemeld in een persconferentie over het voorval met de premier van New South Wales en de politiecommissaris. Bij het voorval vielen zeker twaalf doden, aldus premier Chris Minns. Eerder meldden autoriteiten nog dat er tien doden waren gevallen, onder wie een van de vermoedelijke daders. Ook werden "verschillende geïmproviseerde explosieven" aangetroffen. De explosievenopruimingsdienst is ter plaatse.
1 uur geledenSYDNEY (ANP) - De politie in Sydney zegt een van de daders van de dodelijke schietpartij eerder op zondag bij Bondi Beach te hebben geïdentificeerd. Zijn huis wordt op dit moment doorzocht. Een persconferentie over het voorval, die gepland stond voor 11.30 uur, is tot nader order uitgesteld vanwege de inval. Het zou gaan om Narveed Akram, over wie nog veel onbekend is.
1 uur geledenKYIV/BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Bindende Amerikaanse en Europese veiligheidsgaranties in plaats van toetreding tot de NAVO is een compromis van Oekraïense kant. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky voorafgaand aan overleg in Berlijn met de Verenigde Staten en Europese bondgenoten over het Amerikaanse plan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Zelensky arriveerde inmiddels in de Duitse hoofdstad.
1 uur geledenSYDNEY (ANP) - De politie in Sydney is bezig met het onschadelijk maken van wat vermoedelijk een geïmproviseerd explosief is bij Bondi Beach. Dat meldt de Australische publieke omroep. Bij een schietpartij nabij dat populaire Australische strand kwamen zeker tien mensen om het leven, onder wie een van de vermoedelijke schutters. Een tweede schutter zou in kritieke toestand verkeren. Er werden twee arrestaties verricht.
1 uur geleden