Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU bevriest miljarden euro's als straf tegen Hongarije

EU bevriest miljarden euro's als straf tegen Hongarije

BRUSSEL (ANP) - Door strafprocedures van de Europese Commissie tegen Hongarije, zijn inmiddels miljarden euro's aan EU-geld voor dat land bevroren. Hongarije voldoet op diverse punten niet aan de Europese normen voor de rechtsstaat. Pas als Hongarije daaraan voldoet, komt het geld vrij. Dat zei Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie) na afloop van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

"De huidige stand van zaken is dat er nog altijd reden tot ongerustheid is", zei Reynders. De Europese Commissie staat open voor dialoog met Hongarije, dat het niet eens is met de kritiek op de rechtsstaat en de bevroren budgetten.

Tegen de wil van Hongarije, dat dit halfjaar het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie bekleedt, zijn de strafprocedures dinsdag toch besproken. Ondanks een verzoek van Nederland, België en Luxemburg zat de Hongaarse minister van Europese Zaken János Bóka ook dit vergaderpunt voor. Als een land onder vuur ligt om de situatie over de rechtsstaat, is het weliswaar niet verplicht, maar wel gebruikelijk, dat het agendapunt aan een andere voorzitter wordt overgedragen.

Strafprocedures

Er lopen sinds zes jaar meerdere strafprocedures tegen Hongarije. Nederland, België en Luxemburg hebben volgens goed ingevoerde Brusselse bronnen in de vergadering gezegd dat de situatie in Hongarije verslechtert in plaats van verbetert. De drie landen steunen de strafprocedures die de Europese Commissie tegen Hongarije is gestart.

Ze maken zich grote zorgen over de inperking van de vrijheid van meningsuiting en de persvrijheid. Ook de anti-lhbtiq-wetgeving ondermijnt volgens de drie landen de fundamentele EU-waarden.

De Benelux-landen willen dat de strafprocedures tegen Hongarije hoog op de agenda van de EU-Raad van Algemene Zaken blijven staan, zolang Hongarije niet voldoet aan de EU-normen voor de rechtsstaat.

Meer uit Buitenland

Litouwen roept opnieuw noodsituatie uit om smokkelballonnen

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land.

31 minuten geleden
RSF: afgelopen jaar 67 journalisten gedood, bijna helft in Gaza

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.

2 uur geleden
Klimaatdienst EU: 2025 evenaart vermoedelijk een na warmste jaar

BONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.

2 uur geleden
Cambodja voert 'tegenaanvallen' uit in grensgebied met Thailand

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.

2 uur geleden
Trump staat export Nvidia-chips naar China toe

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.

5 uur geleden
Von der Leyen en Rutte spreken opnieuw steun voor Oekraïne uit

BRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.

5 uur geleden
Maker van app die ICE-agenten lokaliseert klaagt regering VS aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.

5 uur geleden