EU beticht Verenigd Koninkrijk van blokkeren export coronavaccin
BRUSSEL/LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk houdt de export van coronavaccins of bestanddelen daarvan tegen, zegt voorzitter Charles Michel van de raad van regeringsleiders van de Europese Unie. Net als de Verenigde Staten. Michel is daarom "geschokt als ik de EU beschuldigd hoor worden van vaccinnationalisme".
Michels verdediging van de EU valt verkeerd in Londen. Buitenlandminister Raab is woedend en eist een rechtzetting van Michel. Ook roept hij de Europese vertegenwoordiging in het VK op het matje, meldt de krant The Sun.
De Britse regering houdt vol dat zij de uitvoer van geen enkel coronavaccin heeft gedwarsboomd. Iedere verwijzing naar een Brits exportverbod of enige exportbeperking op vaccins is volkomen onjuist, stelde een woordvoerder eerder al.
Verwijten
Het VK en de EU, nog midden in de afhandeling van een stroeve scheiding, maken elkaar al langer verwijten over de omgang met vaccins. De EU krijgt veel kritiek omdat de Britten haar met inenten te vlug af is.
Michel verdedigde het vaccinatiebeleid van de unie dinsdag en verweerde zich fel tegen de beschuldiging dat zij coronavaccins voor zichzelf wil houden. "De EU is nooit gestopt met het exporteren" van vaccins, zei hij, terwijl "het VK en de VS een regelrecht uitvoerverbod hebben ingevoerd" voor vaccins of ingrediënten die op hun grondgebied zijn geproduceerd.
Mogelijk doelt Michel, de vaste voorzitter van de regeringsleiders en staatshoofden van de EU, op het getouwtrek over de vaccins van AstraZeneca. De Brits-Zweedse vaccinfabrikant levert de EU veel minder dan afgesproken. Daarop eiste Brussel dat AstraZeneca ook zijn Britse fabrieken voor de EU zou laten draaien. Maar dat weigerde het bedrijf, omdat die vaccins voor de Britten zouden zijn gereserveerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
9 uur geledenHONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
10 uur geleden