EU beticht Verenigd Koninkrijk van blokkeren export coronavaccin
BRUSSEL/LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk houdt de export van coronavaccins of bestanddelen daarvan tegen, zegt voorzitter Charles Michel van de raad van regeringsleiders van de Europese Unie. Net als de Verenigde Staten. Michel is daarom "geschokt als ik de EU beschuldigd hoor worden van vaccinnationalisme".
Michels verdediging van de EU valt verkeerd in Londen. Buitenlandminister Raab is woedend en eist een rechtzetting van Michel. Ook roept hij de Europese vertegenwoordiging in het VK op het matje, meldt de krant The Sun.
De Britse regering houdt vol dat zij de uitvoer van geen enkel coronavaccin heeft gedwarsboomd. Iedere verwijzing naar een Brits exportverbod of enige exportbeperking op vaccins is volkomen onjuist, stelde een woordvoerder eerder al.
Verwijten
Het VK en de EU, nog midden in de afhandeling van een stroeve scheiding, maken elkaar al langer verwijten over de omgang met vaccins. De EU krijgt veel kritiek omdat de Britten haar met inenten te vlug af is.
Michel verdedigde het vaccinatiebeleid van de unie dinsdag en verweerde zich fel tegen de beschuldiging dat zij coronavaccins voor zichzelf wil houden. "De EU is nooit gestopt met het exporteren" van vaccins, zei hij, terwijl "het VK en de VS een regelrecht uitvoerverbod hebben ingevoerd" voor vaccins of ingrediënten die op hun grondgebied zijn geproduceerd.
Mogelijk doelt Michel, de vaste voorzitter van de regeringsleiders en staatshoofden van de EU, op het getouwtrek over de vaccins van AstraZeneca. De Brits-Zweedse vaccinfabrikant levert de EU veel minder dan afgesproken. Daarop eiste Brussel dat AstraZeneca ook zijn Britse fabrieken voor de EU zou laten draaien. Maar dat weigerde het bedrijf, omdat die vaccins voor de Britten zouden zijn gereserveerd.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft Iraniërs gewaarschuwd geen treinen te gebruiken en uit de buurt te blijven van spoorwegen. Wie daar geen gehoor aan geeft, riskeert volgens de krijgsmacht zijn of haar eigen leven.
18 minuten geledenHANOI (ANP/AFP) - To Lam is dinsdag door de Nationale Vergadering tot president van Vietnam verkozen. De 68-jarige Lam is ook al de leider van de Vietnamese Communistische Partij. Nu Lam de eerste en tweede plek in de Vietnamese politiek bekleedt, heeft hij zijn macht verder geconsolideerd.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Een van de meest gedecoreerde militairen van Australië, oorlogsveteraan Ben Roberts-Smith, is gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdaden. De Australische krant The Age schrijft dat Roberts-Smith op het vliegveld van Sydney is opgepakt. De politie wil enkel bevestigen dat het om "een 47-jarige oud-militair" gaat. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op vijf mensen in Afghanistan tussen 2009 en 2012.
2 uur geledenHOUSTON (ANP/AFP) - De Artemis II-ruimtemissie is zojuist achter de maan gepasseerd. Na een verwacht communicatieverlies van ongeveer 40 minuten is er weer contact tussen wetenschappers van ruimtevaartorganisatie NASA en de vier astronauten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
10 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
10 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
12 uur geleden