EU beticht China van beleid tegen Europese medische apparatuur
BRUSSEL (ANP) - China trekt fabrikanten van medische apparatuur uit eigen land voor, ten nadele van branchegenoten uit de Europese Unie. Dat stelt de Europese Commissie in een nieuw rapport. Het dagelijks bestuur van de EU beraadt zich nu op maatregelen tegen die vermeende oneerlijke behandeling.
Volgens het rapport, dat volgt op negen maanden onderzoek, zijn de regels voor openbare aanbestedingen voor medische apparatuur in China zo ingericht dat ze in het nadeel van Europese fabrikanten werken. Dat valt samen met een strategische koers die het Aziatische land sinds 2015 vaart om zelf meer producten te maken die van strategisch belang zouden zijn, schrijven onderzoekers in het rapport.
In 2022 werd een nieuwe wet van kracht die de EU de mogelijkheid geeft terug te slaan als Europese bedrijven nadeel ondervinden van oneerlijke aanbestedingsprocedures. De EU kan met dit zogeheten International Procurement Instrument de toegang tot aanbestedingen beperken voor fabrikanten uit landen die Europese bedrijven benadelen.
Importheffingen over en weer
De Commissie zegt het liefst in gesprek te blijven met de Chinese regering over een oplossing, maar nu ook zwaardere middelen te overwegen. Zo'n stap dreigt de handelsspanningen tussen Brussel en Beijing te vergroten. Nadat de EU hogere importheffingen invoerde voor elektrische auto's uit China, zette dat land stappen voor vergelijkbare acties tegen varkensvlees en alcoholische drank uit Europa.
China is een belangrijke afzetmarkt voor Europese fabrikanten van medische hulpmiddelen, variërend van scanners tot implantaten of krukken. Onder andere het Nederlandse Philips behaalt er veel omzet. De totale Chinese markt voor medische technologie was drie jaar geleden ongeveer 135 miljard euro waard, berekende marktonderzoeker Merics.
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - In Nederland hebben vorig jaar 444 mensen te horen gekregen dat ze hiv hebben opgelopen. Dat is het virus dat aids kan veroorzaken. Het aantal nieuwe diagnoses daalde jarenlang, bijna twintig jaar geleden waren er zo'n 1200 nieuwe gevallen, maar die afname is in de afgelopen jaren tot stilstand gekomen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet meer aandacht besteden aan gezond leven. Dat willen bijna veertig organisaties. Ze roepen op om gezond eten en drinken beter beschikbaar en betaalbaarder te maken, en om meer te doen tegen reclame die op kinderen is gericht. Dat doen ze in een collectieve boodschap aan informateur Sybrand Buma.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe geneesmiddelen, onder meer tegen een bepaald type borstkanker, worden voorlopig nog niet vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) heeft besloten de medicijnen nog in de zogeheten sluis te houden, omdat ze volgens het ministerie te duur zijn, meldt hij aan de Tweede Kamer. Er is volgens hem intensief maar vergeefs met de leveranciers onderhandeld over "een maatschappelijk aanvaardbare prijs".
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Bijna de helft van de mensen met een longziekte ervaart weleens stigmatisering door hun aandoening. Dit melden onderzoeksinstituut Nivel en het Longfonds na een eerste verkenning uitgevoerd binnen de Longmonitor 2025. Met name schaamte voor symptomen, fysieke beperkingen, hoesten en voor het gebruiken van de inhalator in het bijzijn van anderen komt naar voren. Ook het zich buitengesloten voelen, het gevoel dat anderen hen vermijden, of dat anderen zich niet op hun gemak lijken te voelen bij hen, speelt een rol.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).
2 weken geledenDEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Academische ziekenhuizen willen dat het volgende kabinet meer maatregelen neemt om te voorkomen dat mensen gezondheidsproblemen krijgen. Ze pleiten onder meer voor een "slimme suikertaks", waarbij de heffing op eten of drinken hoger wordt naarmate er meer suiker in zit. Dat moet mensen stimuleren om gezonder te leven.
3 weken geleden