Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'EU betaalde vergelijkbare prijs als VK voor vaccin AstraZeneca'

'EU betaalde vergelijkbare prijs als VK voor vaccin AstraZeneca'

BRUSSEL (ANP) - De EU betaalde een vergelijkbare prijs voor de Covid-19-vaccins van AstraZeneca als de Britse regering. Een hoge ambtenaar van de Europese Commissie heeft dat in de begrotingscommissie van het Europees Parlement gezegd. Ze ontkende dat het dagelijks EU-bestuur bij de onderhandelingen over het vaccin meer inzette op een lage prijs dan op zoveel mogelijk doses.

"Onze prijs is volledig vergelijkbaar met die voor het Verenigd Koninkrijk", zei Sandra Gallina, topvrouw van het directoraat-generaal van gezondheid en mede-onderhandelaar namens de lidstaten. De Britten zouden 2,50 euro per dosis hebben betaald. De prijs van 1,78 euro per dosis, die een Belgische staatssecretaris in december per ongeluk twitterde, is niet correct, stelt Gallina.

De Europese Commissie sloot eind augustus een aankoopcontract van 300 miljoen doses met een optie van nog eens 100 miljoen met de Brits-Zweedse farmaceut die het middel met de Universiteit van Oxford ontwikkelde. De commissie is inmiddels in conflict met AstraZeneca omdat het de eerste aan de EU toegezegde hoeveelheid vaccins na goedkeuring voor markttoelating niet kan waarmaken. Intussen levert het bedrijf wel onverminderd aan het Verenigd Koninkrijk.

Transparantie

Europarlementariër Bas Eickhout van GroenLinks drong aan op volledige transparantie over de afgesloten contracten en prijzen. De begrotingscommissie verwacht daarover nog een schriftelijk antwoord van Gallina.

Gallina zei te verwachten dat 70 procent van de bevolking van de EU tegen het einde van de zomer ingeënt kan zijn. Na het eerste kwartaal verwacht ze een versnelling van de leveringen, ook omdat dan meer vaccins waarschijnlijk zijn goedgekeurd. "In het tweede kwartaal zullen 200 miljoen mensen volledig gevaccineerd kunnen zijn."

Meer uit Buitenland

Dode in gedrang na WK-vertoning in Jordanië

AMMAN (ANP/DPA) - In Jordanië is een persoon overleden door verdrukking, nadat veel fans bijeen waren gekomen voor een vertoning van de WK-wedstrijd van het land tegen Algerije. Acht anderen raakten gewond.

1 uur geleden
Trump: Iran heeft wél ingestemd met inspecties atoomprogramma

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat Iran wel heeft ingestemd met inspecties van het atoomprogramma. Zijn vicepresident JD Vance verkondigde dat al eerder, maar Iran ontkende dat daar afspraken over gemaakt zijn.

1 uur geleden
VN-experts: aanvallen op kinderen in Gaza wijzen op genocide

GENÈVE (ANP/AFP) - Israël heeft bewust kinderen tot doelwit gemaakt en daarmee genocide, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid gepleegd, zegt een commissie van VN-experts. Eerder concludeerden zij al dat Israël genocide pleegde in Gaza, maar nu voegen zij daar in een nieuw rapport aan toe dat het aanvallen van kinderen daar een indicator van is.

3 uur geleden
Doden in Libanon door Israëlische beschietingen

NABATIEH (ANP/RTR) - Bij Israëlische beschietingen in het zuiden van Libanon zijn twee mensen gedood, meldt de Libanese burgerbeschermingsdienst. Daardoor komen het bestand in Libanon en ook de besprekingen tussen Iran en de Verenigde Staten weer onder druk te staan.

3 uur geleden
Ruim 5 jaar cel voor oud-voorzitter van Schotse SNP om corruptie

EDINBURGH (ANP/RTR) - Peter Murrell, oud-voorzitter van de Schotse Nationale Partij (SNP), is veroordeeld tot ruim vijf jaar cel voor corruptie. Hij heeft bekend ruim 400.000 pond (zo'n 460.000 euro) aan partijgeld te hebben verduisterd en daar onder meer auto's en luxe goederen van te hebben gekocht.

4 uur geleden
Iran ontkent te hebben ingestemd met IAEA-inspecties

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran zegt nog geen inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) te hebben uitgenodigd om de nucleaire faciliteiten van het land te onderzoeken. De Amerikaanse vicepresident JD Vance verklaarde maandag dat Iran had ingestemd met nieuwe inspecties, maar volgens Teheran is daar geen sprake van en zijn daar ook geen plannen voor.

4 uur geleden
President Tsjechië naar hof omdat hij niet mee mag naar NAVO-top

PRAAG (ANP/RTR) - De Tsjechische president Petr Pavel is boos dat de regering hem niet heeft opgenomen in de officiële delegatie van het land voor de NAVO-top in Turkije over twee weken. Pavel stapt naar het Grondwettelijk Hof, omdat hij vindt dat de top onder zijn bevoegdheid valt.

5 uur geleden