EU belooft hulp aan Syriërs in Turkije te versnellen
ANKARA (ANP) - Europa staat klaar het tempo van de toegezegde steun aan Syrische vluchtelingen in Turkije op te voeren. Dat liet EU-president Charles Michel weten na een "open en noodzakelijk" gesprek met de Turkse president Erdogan in Ankara.
Turkije herbergt meer dan 3,6 miljoen Syrische vluchtelingen en er zitten in de Noord-Syrische regio Idlib nog eens een miljoen mensen in de val. Erdogan eist van de EU-landen dat ze het Turkse beleid in Syrië steunen als ze hun problemen met migratie willen oplossen. Duizenden mensen zijn naar de grens met Griekenland getrokken nadat Turkije zijn grenzen had opengesteld, in strijd met de afspraken die de EU en Turkije in 2016 maakten.
EU-buitenlandchef Josep Borrell woonde het gesprek In het presidentieel paleis bij. Volgens hem zei Erdogan dat Turkije mensen niet aanmoedigt naar de grens te gaan, maar dat het niet kan voorkomen dat ze dat doen.
Hulporganisaties
De EU stelde in totaal 6 miljard euro beschikbaar, grotendeels via hulporganisaties, voor de opvang van vluchtelingen in Turkije. Daarvan is 4,7 miljard contractueel vastgelegd en 3,2 miljard uitgekeerd. De rest zit in de pijplijn en volgt nog dit jaar, aldus Borrell. Volgens hem is zeker dat de regeling dit jaar niet ten einde loopt, "omdat het probleem niet is opgelost".
Borrell memoreerde dat beloften van destijds aan Turkije over visumliberalisering, modernisering van de douane-unie en veel andere zaken nog niet zijn nagekomen. Volgens Charles Michel behoeft de vluchtelingendeal verdere inspanningen van beide kanten. "Het blijft de basis van ons migratiepartnerschap."
Meer uit Buitenland
SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
9 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
12 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
12 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
13 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
14 uur geleden