EU belooft hulp aan Syriërs in Turkije te versnellen
ANKARA (ANP) - Europa staat klaar het tempo van de toegezegde steun aan Syrische vluchtelingen in Turkije op te voeren. Dat liet EU-president Charles Michel weten na een "open en noodzakelijk" gesprek met de Turkse president Erdogan in Ankara.
Turkije herbergt meer dan 3,6 miljoen Syrische vluchtelingen en er zitten in de Noord-Syrische regio Idlib nog eens een miljoen mensen in de val. Erdogan eist van de EU-landen dat ze het Turkse beleid in Syrië steunen als ze hun problemen met migratie willen oplossen. Duizenden mensen zijn naar de grens met Griekenland getrokken nadat Turkije zijn grenzen had opengesteld, in strijd met de afspraken die de EU en Turkije in 2016 maakten.
EU-buitenlandchef Josep Borrell woonde het gesprek In het presidentieel paleis bij. Volgens hem zei Erdogan dat Turkije mensen niet aanmoedigt naar de grens te gaan, maar dat het niet kan voorkomen dat ze dat doen.
Hulporganisaties
De EU stelde in totaal 6 miljard euro beschikbaar, grotendeels via hulporganisaties, voor de opvang van vluchtelingen in Turkije. Daarvan is 4,7 miljard contractueel vastgelegd en 3,2 miljard uitgekeerd. De rest zit in de pijplijn en volgt nog dit jaar, aldus Borrell. Volgens hem is zeker dat de regeling dit jaar niet ten einde loopt, "omdat het probleem niet is opgelost".
Borrell memoreerde dat beloften van destijds aan Turkije over visumliberalisering, modernisering van de douane-unie en veel andere zaken nog niet zijn nagekomen. Volgens Charles Michel behoeft de vluchtelingendeal verdere inspanningen van beide kanten. "Het blijft de basis van ons migratiepartnerschap."
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.
35 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
4 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
5 uur geleden