EU begint onderhandelingen over vrijhandelsovereenkomst met VAE
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zijn formeel begonnen met onderhandelingen over een bilaterale vrijhandelsovereenkomst. De onderhandelingsteams richten zich in eerste instantie op het verlagen van tarieven op goederen en het bevorderen van digitale handel. Dat heeft de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Als de onderhandelingen slagen, gaat het om de eerste grote handelsovereenkomst van de EU in de Golfregio.
Tijdens de besprekingen wordt ook gekeken naar mogelijkheden om de handel in hernieuwbare energie, groene waterstof en kritieke grondstoffen te stimuleren.
De handel in goederen tussen de EU en de VAE heeft nu een waarde van 55 miljard euro. Met de handel in diensten is ongeveer 39 miljard euro gemoeid.
Levensmiddelen
De EU exporteert voornamelijk auto's, machines, chemische producten en levensmiddelen. De tarieven van de VAE zijn momenteel het hoogst voor tabak, wijn, gedistilleerde dranken en zoetwaren. De export van de VAE naar de EU omvat olie, gas en basismetalen.
Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen spreekt van een "belangrijke mijlpaal". Een akkoord biedt volgens haar nieuwe kansen voor EU-bedrijven en op gebieden die belangrijk zijn voor EU-burgers, zoals hernieuwbare energie en digitale technologieën.
De Europese Commissie wil de EU-handelsbelangen meer spreiden over landen en regio's. Dat is voor een belangrijk deel ingegeven door de dreigende handelsoorlog met de Verenigde Staten. De EU heeft nu 44 handelsovereenkomsten met 76 landen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ov-bedrijf Transdev biedt buschauffeurs in Utrecht sinds deze week een hoger salaris voor extra diensten om een chauffeurstekort. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door RTV Utrecht. De regeling geldt in elk geval tot de zomer en wordt mogelijk verlengd als de personeelskrapte in die regio aanblijft.
7 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Economen van Rabobank voorzien economische pijn in Nederland door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Maar een recessie verwachten ze niet, al heeft de bank haar eerdere voorspellingen in een nieuwe raming wel iets verlaagd.
44 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend omhoog door het oplaaiende geweld in het Midden-Oosten. Iran heeft raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein en de Verenigde Staten vielen een Iraans commandocentrum aan. Daarmee zetten de olieprijzen de opmars van deze week voort door onzekerheid over een vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
13 uur geleden