EU-arrest in zaak belastingvoordeel Apple wankelt mogelijk
LUXEMBURG (ANP) - In een complexe rechtszaak over belastingdeals met computerfabrikant Apple heeft een van de advocaten-generaal van het EU-Hof van Justitie in Luxemburg geconcludeerd dat een zaak tussen Ierland en Apple enerzijds en de Europese Commissie anderzijds opnieuw moet worden bekeken. De kwestie in Ierland is ook belangrijk voor landen zoals Nederland die belastingdeals sluiten met dochterondernemingen van internationale firma's. Uitspraken van het Europese Hof in Luxemburg zijn immers in vergelijkbare gevallen geldig in alle EU-landen.
De centrale vraag blijft voorlopig dus of Ierland terecht of onterecht voor naar schatting 13 miljard euro aan staatssteun heeft verleend aan twee dochterondernemingen van Apple, Apple Sales International en Apple Operations Europe. Deze twee vennootschappen werden opgericht naar Iers recht, maar werden geen volledig fiscaal ingezetene van Ierland.
Ierland sloot met Apple een overeenkomst waarbij de winsten op intellectuele-eigendomslicenties van de twee Apple-dochters buiten de Ierse belasting werd gehouden. Dat was niet naar de zin van de Europese Commissie. Die vond dat met deze deal de Europese marktwerking werd verstoord, aan Apple staatssteun werd verleend en de hele Apple-groep oneigenlijk profiteerde. De Europese Commissie wilde daarom dat Ierland van Apple de steun terugvorderde over de periode 1991 tot en met 2014.
Opnieuw bekijken
Het Gerecht van de Europese Unie in Luxemburg heeft aanvankelijk, in 2020, het besluit van de Europese Commissie om teruggave van het Apple-geld nietig verklaard. Volgens het Gerecht had de commissie niet voldoende aangetoond dat de deal voordeel voor Ierland en Apple had opgeleverd. Daarop heeft de Europese Commissie de advocaten-generaal van het EU-hof gevraagd om te beoordelen of deze zaak juridisch op een juiste wijze is verlopen.
In antwoord op deze vraag adviseert advocaat-generaal Giovanni Pitruzzella donderdag dat de zaak opnieuw moet worden bekeken. Volgens de conclusie van Pitruzzella heeft het EU-gerecht op een aantal punten fouten gemaakt. Het EU-hof is niet gehouden aan het advies, maar zal nu beslissen wat te doen: het oude arrest behouden of de zaak terugverwijzen naar het EU-Gerecht.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in de eurozone blijven waarschijnlijk langer op een hoog niveau, zelfs als de oorlog in het Midden-Oosten snel voorbij is. Dat heeft de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel zaterdag gezegd in een interview met radiozender Deutschlandfunk.
9 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid wil dat er veel meer elektrisch aangedreven zware vrachtwagens op de markt worden gebracht. Het ministerie van Transport presenteerde zaterdag een doelstelling dat 40 procent van de nieuwe trucks die in 2030 op de markt komen elektrisch is. Het zou dan gaan om een vloot van meer dan 1,6 miljoen elektrisch aangedreven heavy-duty trucks.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De grote Amerikaanse zakenbanken Goldman Sachs en JPMorgan Chase versoepelen tijdelijk de regels rond thuiswerken van personeel in verband met het WK voetbal dat deels in de Verenigde Staten wordt gehouden. Werknemers kunnen namelijk veel hinder ondervinden om op het werk te komen door drukte in het openbaar vervoer op speeldagen in het New York New Jersey Stadium, aldus zakenkrant Financial Times. Zij mogen op die dagen dan thuiswerken van de banken.
13 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft kritiek op de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) tegen de hoge inflatie in de eurozone. Volgens Tajani is "niemand gebaat" bij een hogere rente omdat daardoor de leenkosten voor huishoudens en bedrijven stijgen en de economie wordt afgeremd.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is akkoord met de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Dat meldt het ministerie in een verklaring.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft via zijn antitrustafdeling akkoord gegeven voor de geplande miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance. Dat meldt Politico op basis van ingewijden. De goedkeuring maakt volgens de nieuwssite de weg vrij voor de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns om samen te gaan.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - SpaceX is de eerste handelsdag op de aandelenbeurs in New York hoger geëindigd. Het aandeel steeg vrijdag ruim 19 procent tot bijna 161 dollar, tegen een introductieprijs van 135 dollar per aandeel. De beursgang van het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk was de grootste ooit, waarbij het bedrijf 75 miljard dollar ophaalde.
1 dag geleden