EU-arrest in zaak belastingvoordeel Apple wankelt mogelijk
LUXEMBURG (ANP) - In een complexe rechtszaak over belastingdeals met computerfabrikant Apple heeft een van de advocaten-generaal van het EU-Hof van Justitie in Luxemburg geconcludeerd dat een zaak tussen Ierland en Apple enerzijds en de Europese Commissie anderzijds opnieuw moet worden bekeken. De kwestie in Ierland is ook belangrijk voor landen zoals Nederland die belastingdeals sluiten met dochterondernemingen van internationale firma's. Uitspraken van het Europese Hof in Luxemburg zijn immers in vergelijkbare gevallen geldig in alle EU-landen.
De centrale vraag blijft voorlopig dus of Ierland terecht of onterecht voor naar schatting 13 miljard euro aan staatssteun heeft verleend aan twee dochterondernemingen van Apple, Apple Sales International en Apple Operations Europe. Deze twee vennootschappen werden opgericht naar Iers recht, maar werden geen volledig fiscaal ingezetene van Ierland.
Ierland sloot met Apple een overeenkomst waarbij de winsten op intellectuele-eigendomslicenties van de twee Apple-dochters buiten de Ierse belasting werd gehouden. Dat was niet naar de zin van de Europese Commissie. Die vond dat met deze deal de Europese marktwerking werd verstoord, aan Apple staatssteun werd verleend en de hele Apple-groep oneigenlijk profiteerde. De Europese Commissie wilde daarom dat Ierland van Apple de steun terugvorderde over de periode 1991 tot en met 2014.
Opnieuw bekijken
Het Gerecht van de Europese Unie in Luxemburg heeft aanvankelijk, in 2020, het besluit van de Europese Commissie om teruggave van het Apple-geld nietig verklaard. Volgens het Gerecht had de commissie niet voldoende aangetoond dat de deal voordeel voor Ierland en Apple had opgeleverd. Daarop heeft de Europese Commissie de advocaten-generaal van het EU-hof gevraagd om te beoordelen of deze zaak juridisch op een juiste wijze is verlopen.
In antwoord op deze vraag adviseert advocaat-generaal Giovanni Pitruzzella donderdag dat de zaak opnieuw moet worden bekeken. Volgens de conclusie van Pitruzzella heeft het EU-gerecht op een aantal punten fouten gemaakt. Het EU-hof is niet gehouden aan het advies, maar zal nu beslissen wat te doen: het oude arrest behouden of de zaak terugverwijzen naar het EU-Gerecht.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De MOTORbeurs in Utrecht heeft dit jaar 97.000 bezoekers getrokken. Dat is 7 procent meer dan vorig jaar, laat de organisatie na het evenement weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op een megadeal van de chipmaker met Meta Platforms. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram koopt voor miljarden dollars aan AMD-chips en computers die zijn ontworpen voor kunstmatige intelligentie (AI). Als onderdeel van de overeenkomst ontvangt Meta ook het recht om in stappen 160 miljoen AMD-aandelen te kopen. Het aandeel AMD steeg 7 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VNO-NCW en MKB-Nederland constateren dat mensen steeds vaker niets van hun schulden hoeven terug te betalen. Daar zijn ondernemers "de dupe van", stellen de ondernemersorganisaties. Ze waarschuwen de Tweede Kamer dat dit de nieuwe norm dreigt te worden. Brancheorganisatie voor schuldhulpverlening NVVK is verbaasd over de oproep.
4 uur geleden