Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU: aantijging Rusland over afknijpen Kaliningrad is propaganda

EU: aantijging Rusland over afknijpen Kaliningrad is propaganda

BRUSSEL (ANP) - De beschuldiging van Rusland dat Litouwen op eigen houtje de doorvoer van goederen naar het Russische Kaliningrad tegenhoudt is "pure propaganda", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Litouwen houdt zich gewoon aan de EU-sancties, onderstreept Borrell.

De belangrijke Russische marinehaven aan de Oostzee wordt omsloten door Litouwen en Polen. Rusland bevoorraadt de enclave per spoor door Litouwen, maar sinds vrijdag laat het EU-land onder meer staal niet langer door, omdat dat onder de EU-sancties tegen Rusland valt.

Litouwen overlegt steeds nauw met de Europese Commissie over de uitvoering van de strafmaatregelen, verzekerde Borrell na afloop van overleg met de buitenlandministers van de EU-lidstaten. De richtlijnen worden nog eens extra tegen het licht gehouden om te kijken of Vilnius die uitlegt zoals door Brussel bedoeld.

Vergeldingsmaatregelen

Rusland dreigt met vergeldingsmaatregelen tegen Litouwen en dat dreigement kunnen we maar beter serieus nemen, zegt Borrell. Daarvoor is hij naar eigen zeggen altijd op zijn hoede. Litouwen en ook de andere twee Baltische staten wekken al langer de woede van Rusland, doordat ze hameren op meer weerwerk tegen Moskou. Ze vrezen anders na Oekraïne zelf aan de grote buur ten prooi te vallen.

Op de Russische televisie wordt geregeld gepleit voor het slaan van een 'landbrug' naar het geïsoleerde Kaliningrad. Dat zou betekenen dat Rusland een strook grondgebied van NAVO-land Litouwen zou moeten bezetten. De Baltische staten zouden dan ook afgesneden raken van hun NAVO-bondgenoten.

Meer uit Buitenland

Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

1 uur geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

2 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

4 uur geleden
VS, VK en Australië gaan samen zeedrones ontwikkelen

SINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.

4 uur geleden
Vier goudzoekers gered uit grot in Laos

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.

6 uur geleden
Rusland haalt ambassadeur Armenië terug om banden van land met EU

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zijn ambassadeur uit Armenië teruggeroepen omdat dat land steeds meer toenadering zoekt tot de Europese Unie. Vrijdag dreigde de Russische president Vladimir Poetin al met grote economische gevolgen als Armenië de banden met de EU verder zou aanhalen.

6 uur geleden
Karkas bultrug Timmy op land getrokken in Denemarken

ANHOLT (ANP/DPA) - Op het Deense eiland Anholt is de berging van bultrug Timmy begonnen. Op de livestream van het Duitse News5 is te zien dat het karkas op het land wordt getrokken, uit het ondiepe water waar het al twee weken lag.

6 uur geleden