EU: aantijging Rusland over afknijpen Kaliningrad is propaganda
BRUSSEL (ANP) - De beschuldiging van Rusland dat Litouwen op eigen houtje de doorvoer van goederen naar het Russische Kaliningrad tegenhoudt is "pure propaganda", zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Litouwen houdt zich gewoon aan de EU-sancties, onderstreept Borrell.
De belangrijke Russische marinehaven aan de Oostzee wordt omsloten door Litouwen en Polen. Rusland bevoorraadt de enclave per spoor door Litouwen, maar sinds vrijdag laat het EU-land onder meer staal niet langer door, omdat dat onder de EU-sancties tegen Rusland valt.
Litouwen overlegt steeds nauw met de Europese Commissie over de uitvoering van de strafmaatregelen, verzekerde Borrell na afloop van overleg met de buitenlandministers van de EU-lidstaten. De richtlijnen worden nog eens extra tegen het licht gehouden om te kijken of Vilnius die uitlegt zoals door Brussel bedoeld.
Vergeldingsmaatregelen
Rusland dreigt met vergeldingsmaatregelen tegen Litouwen en dat dreigement kunnen we maar beter serieus nemen, zegt Borrell. Daarvoor is hij naar eigen zeggen altijd op zijn hoede. Litouwen en ook de andere twee Baltische staten wekken al langer de woede van Rusland, doordat ze hameren op meer weerwerk tegen Moskou. Ze vrezen anders na Oekraïne zelf aan de grote buur ten prooi te vallen.
Op de Russische televisie wordt geregeld gepleit voor het slaan van een 'landbrug' naar het geïsoleerde Kaliningrad. Dat zou betekenen dat Rusland een strook grondgebied van NAVO-land Litouwen zou moeten bezetten. De Baltische staten zouden dan ook afgesneden raken van hun NAVO-bondgenoten.
Meer uit Buitenland
CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.
20 minuten geledenMILAAN (ANP/AFP) - In het Italiaanse Milaan is een tram ontspoord. Daarbij is een persoon om het leven gekomen en zijn ongeveer twintig anderen gewond geraakt, meldt de politie.
22 minuten geledenCAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA verandert haar plannen om weer mensen op de maan te zetten. De wijzigingen moeten de veiligheid verbeteren, na een reeks problemen. Op zijn vroegst in 2028 moeten de eerste astronauten voet op de maan zetten, voor het eerst sinds 1972. De NASA heeft dat vrijdag aangekondigd.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft besloten dat 37 hulporganisaties voorlopig hun werk in de Gazastrook mogen voortzetten. Israël had ze in december opgedragen vóór 1 maart te stoppen met hun werkzaamheden.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk haalt tijdelijk zijn diplomatieke staf terug uit Iran. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aanleiding voor de stap zijn "informatie over regionale risico's" en de veiligheidssituatie aldaar. Consulaire hulp wordt vooralsnog op afstand of op een andere locatie geboden. Het Verenigd Koninkrijk geeft, net als Nederland, al langere tijd een rood reisadvies uit voor heel Iran.
1 uur geledenWENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran bewaarde een deel van zijn sterk verrijkte uranium in een ondergrondse opslag in Isfahan. Dat meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het gaat om dezelfde locatie als waar in juni vorig jaar door Israël en de VS gezamenlijk zware bombardementen werden uitgevoerd. Daarbij werden onder meer "bunkerbusters" ingezet, al richtten die niet de beoogde schade aan.
2 uur geledenISLAMABAD/KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.
3 uur geleden