Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ethiopische premier naar het front om troepen te leiden

Ethiopische premier naar het front om troepen te leiden

ADDIS ABEBA (ANP/AFP) - De Ethiopische premier Abiy Ahmed trekt persoonlijk naar het front om met het leger te strijden tegen rebellen. Het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF) uit het noorden van het land rukt op naar de hoofdstad Addis Abeba en de 45-jarige Nobelprijswinnaar voor de Vrede van 2019 roept iedereen op met hem mee te vechten, verklaart hij op Twitter.

De oorlog in het Afrikaanse land woedt inmiddels een jaar, er zijn duizenden doden gevallen. Het Ethiopische leger, het TPLF en Eritrese milities hebben zich volgens onafhankelijke waarnemers schuldig gemaakt aan gruwelijke misdaden. In onder meer Tigray lijden door blokkades honderdduizenden mensen honger.

Het TPLF, dat 25 jaar aan de macht is geweest, heeft aanvallen afgeslagen, allianties gesloten en gebieden veroverd. Het Ethiopische leger gaat het anders aanpakken, zei defensieminister Abraham Belay na regeringsoverleg in dreigende taal, zonder details te geven.

Waarschuwing

Verscheidene westerse landen hebben hun burgers opgeroepen te vertrekken uit Ethiopië. De Afrikaanse Unie probeert via gezant Olusegun Obasanjo een staakt-het-vuren te bewerkstelligen, vooralsnog vruchteloos.

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken waarschuwde afgelopen week dat het land zich op een verwoestend pad bevindt en riep premier Ahmed op zijn verantwoordelijkheid te nemen en het geweld te beëindigen. Zijn gezant voor de regio was afgelopen weekend in Ethiopië om die boodschap over te brengen. Washington heeft eerder sancties uitgevaardigd.

Meer uit Buitenland

NYT: leugendetectors bij Pentagon na lekken over munitietekorten

WASHINGTON (ANP) - Onderzoekers van de Amerikaanse overheid hebben ongeveer vijftig medewerkers van de militaire staf van het Pentagon onderworpen aan een leugendetectortest vanwege mogelijke lekken naar journalisten. Dat melden ingewijden aan The New York Times. De tests volgden op mediaberichten over tekorten aan belangrijke munitie door de oorlog met Iran.

11 minuten geleden
Panamakanaal beperkt aantal doorvaarten door droogte El Niño

PANAMA-STAD (ANP) - Het Panamakanaal is vrijdag begonnen met het beperken van het aantal schepen dat de belangrijke vaarroute kan gebruiken. Door droogte als gevolg van het weerfenomeen El Niño staat het water in de twee kunstmatige meren die het kanaal voeden te laag.

2 uur geleden
Trump mag strengere regels voor poststemmen niet invoeren

BOSTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft de regering van president Donald Trump opnieuw verboden strengere regels in te voeren voor stemmen per post. De rechter in Boston verlengde vrijdag een eerder tijdelijk verbod voor onbepaalde tijd, in aanloop naar de congresverkiezingen in november.

2 uur geleden
Argentijns stel moet naziroofkunst teruggeven aan erfgename

MAR DEL PLATA (ANP) - Een schilderij dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's werd geroofd, wordt teruggegeven aan de erfgename van de oorspronkelijke eigenaar. De betrokken partijen troffen een schikking, die vrijdag is bekrachtigd door een rechter in de Argentijnse stad Mar del Plata. Dat melden Argentijnse media.

2 uur geleden
Nieuwe Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon om vermeende drone

NABATIEH (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op het zuiden van Libanon. Volgens de IDF had Hezbollah daarvoor een drone op Israëlische troepen afgestuurd.

5 uur geleden
Veteranen vragen rechter om bouw Trumps triomfboog te blokkeren

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een groep veteranen uit de Vietnamoorlog is naar de rechter gestapt om de bouw van de triomfboog van de Amerikaanse president Donald Trump voorlopig te blokkeren. De regering kondigde donderdag aan dat de bouw binnen twee weken zou beginnen, maar volgens de veteranen gaat dat te snel.

6 uur geleden
Trump herhaalt na drones Leipzig: Poetin wil NAVO niet aanvallen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is na het drone-incident op de luchthaven van Leipzig niet van mening veranderd over de intenties van Rusland. Hij herhaalde niet te denken dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin van plan is om NAVO-landen aan te vallen.

6 uur geleden