Ethiopische premier naar het front om troepen te leiden
ADDIS ABEBA (ANP/AFP) - De Ethiopische premier Abiy Ahmed trekt persoonlijk naar het front om met het leger te strijden tegen rebellen. Het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF) uit het noorden van het land rukt op naar de hoofdstad Addis Abeba en de 45-jarige Nobelprijswinnaar voor de Vrede van 2019 roept iedereen op met hem mee te vechten, verklaart hij op Twitter.
De oorlog in het Afrikaanse land woedt inmiddels een jaar, er zijn duizenden doden gevallen. Het Ethiopische leger, het TPLF en Eritrese milities hebben zich volgens onafhankelijke waarnemers schuldig gemaakt aan gruwelijke misdaden. In onder meer Tigray lijden door blokkades honderdduizenden mensen honger.
Het TPLF, dat 25 jaar aan de macht is geweest, heeft aanvallen afgeslagen, allianties gesloten en gebieden veroverd. Het Ethiopische leger gaat het anders aanpakken, zei defensieminister Abraham Belay na regeringsoverleg in dreigende taal, zonder details te geven.
Waarschuwing
Verscheidene westerse landen hebben hun burgers opgeroepen te vertrekken uit Ethiopië. De Afrikaanse Unie probeert via gezant Olusegun Obasanjo een staakt-het-vuren te bewerkstelligen, vooralsnog vruchteloos.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken waarschuwde afgelopen week dat het land zich op een verwoestend pad bevindt en riep premier Ahmed op zijn verantwoordelijkheid te nemen en het geweld te beëindigen. Zijn gezant voor de regio was afgelopen weekend in Ethiopië om die boodschap over te brengen. Washington heeft eerder sancties uitgevaardigd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland hebben overeenstemming bereikt over een "energiebestand", meldt de Amerikaanse president Donald Trump op sociale media. Dat betekent dat beide landen geen aanvallen meer zullen uitvoeren op elkaars energievoorzieningen.
38 minuten geledenDJIBOUTI (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een boot voor de kust van Djibouti is opgelopen tot 139, nadat er nog eens dertig lichamen zijn geborgen. Dat meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de Verenigde Naties. Ongeveer 84 mensen worden nog vermist na de scheepsramp.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Poolse veiligheidsdiensten voeren zondag crisisoverleg na informatie over een mogelijke aanslag die zou zijn gepland op premier Donald Tusk en minister van Defensie Władysław Kosiniak-Kamysz, meldt een woordvoerder.
1 uur geledenBURSA (ANP/AFP) - Door een ernstig ongeluk in het westen van Turkije zijn zondag zeker elf mensen om het leven gekomen en raakten minstens 27 mensen gewond, melden de autoriteiten.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR/AFP) - Paus Leo XIV ondergaat "in de komende dagen" een operatie, nadat artsen tijdens een recente medische controle een knobbeltje in zijn long hebben ontdekt. De paus maakte dat zelf bekend tijdens het zondagsgebed op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft benadrukt dat zijn land bereid is aanvallen op raffinaderijen in Rusland te stoppen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump eist. Rusland moet dan wel stoppen met het bestoken van de Oekraïense energievoorziening, schrijft hij op X.
4 uur geledenDJIBOUTI (ANP) - Zeker 109 migranten zijn om het leven gekomen toen een boot met migranten kapseisde voor de kust van Djibouti. Meer dan 116 mensen worden vermist, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM).
5 uur geleden