Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ethiopische premier: hoofdstad Tigray ingenomen

Ethiopische premier: hoofdstad Tigray ingenomen

MEKELLE/ADDIS ABEBA (ANP/AFP/RTR) - Ethiopische strijdkrachten hebben zaterdag Mekelle, de hoofdstad van de opstandige noordelijke regio Tigray, ingenomen. Dat meldt de Ethiopische premier Abiy Ahmed op Twitter. Hij zegt daarin dat de militaire operatie beëindigd is en nu "de humanitaire hulp en de herbouw van de regio aandacht zullen krijgen". De federale politie zal zich bezighouden met de "kliek van het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF)", aldus Abiy Ahmed.

Ook het leger meldde bij monde van generaal Berhanu Jula via de Ethiopische omroep EBC dat de stad onder volledige controle is.

Premier Abiy Ahmed zei op dezelfde zender dat de stad kon worden ingenomen zonder dat onschuldige burgers doelwit waren. Er zijn echter nog weinig berichten over het verloop van de strijd.

Machtsbasis

Mekelle ligt ongeveer 500 kilometer ten noorden van de hoofdstad Addis Abeba en vormde de machtsbasis van TPLF. De stad werd zaterdag in een slotoffensief met zware artillerie beschoten. Volgens het leger ging het om precisieaanvallen waarbij de circa half miljoen inwoners buiten schot zouden zijn gebleven.

Tigray is het noordelijke deel van federaal Ethiopië. De Tigrayers vormen circa 6 procent van de bevolking, maar domineerden het land 27 jaar lang met hun Tigray Volksbevrijdingsfront. Dat was de voornaamste guerrillabeweging die in 1991 de communistische dictatuur ten val bracht. In 2018 verloren ze hun greep en kwam de huidige premier Abiy Ahmed aan de macht.

Etnische basis

Hij behoort tot de grootste etnische bevolkingsgroep, de Oromo (bijna 35 procent van de bevolking van meer dan 100 miljoen inwoners). Sinds 1994 is Ethiopië een land dat tien deelstaten heeft die op etnische basis zijn gevormd, wat tot veel spanningen heeft geleid. Abiy Ahmed streeft naar ingrijpende hervormingen en raakte in conflict met de TPLF. In augustus kregen ze slaande ruzie over het al of niet houden van verkiezingen en op 4 november werd een basis van het federale leger in Mekelle aangevallen. Tot zaterdag woedde daarom strijd tussen het federale leger en de strijdkrachten van Tigray.

Tienduizenden mensen zouden zijn ontheemd of gevlucht en naar schatting meer dan duizend burgers en militairen zouden al zijn omgekomen.

De leider van TPLF heeft aan persbureau Reuters in een sms laten weten ondanks de val van Mekelle te blijven strijden tegen het regeringsleger. "Hun agressie vergroot alleen maar onze vastberadenheid om deze indringers tot de laatste snik te blijven bevechten", aldus woordvoerder Debretsion Gebremichael namens de rebellen. "Dit draait om het verdedigen van ons zelfbeschikkingsrecht."

Meer uit Buitenland

Zelensky sprak met Trump over Patriot-raketproductie in Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gesproken over het produceren van Patriot-raketten in Oekraïne. Trump zei tijdens de NAVO-top begin deze maand dat Kyiv mogelijk een licentie krijgt om zelf die wapens te maken. Die zijn belangrijk voor de Oekraïense luchtverdediging.

36 minuten geleden
JD Vance prijst senator Graham om inzet voor Oekraïne

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de overleden senator Lindsey Graham tijdens een herdenkingsceremonie geprezen als "krachtige beschermer van Oekraïne". Graham stond bekend als een van de Republikeinen die het meest lobbyde bij het Witte Huis voor meer militaire steun aan Oekraïne.

51 minuten geleden
Politie opent moordonderzoek na vondst dode baby's in Frankrijk

ORANGE (ANP/AFP/RTR) - De Franse politie zegt een moordonderzoek te hebben geopend naar aanleiding van de vondst van stoffelijke resten van pasgeboren baby's in de zuidelijke plaats Orange. Het gaat om de overblijfselen van vermoedelijk vijf baby's die werden gevonden in kartonnen dozen.

54 minuten geleden
Ook Netanyahu bij Witte Huis voor ontmoeting met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is aangekomen bij het Witte Huis voor een gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het is de eerste keer dat de twee leiders elkaar in het echt spreken sinds het begin van de oorlog met Iran eind februari.

1 uur geleden
Zelensky aangekomen bij Witte Huis voor gesprek met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen bij het Witte Huis voor een gesprek met president Donald Trump. Het is zijn eerste bezoek aan de Amerikaanse presidentswoning sinds de twee leiders daar voor het oog van de camera's met elkaar ruzie maakten.

2 uur geleden
Tot 30 mensen onbereikbaar na explosie in Japans winkelcentrum

KUMAMOTO (ANP) - Na een explosie in een winkelcentrum in de Japanse zuidelijke regio Kumamoto zijn mogelijk nog twintig tot dertig mensen in het gebouw aanwezig. Volgens de Japanse staatsomroep NHK zijn zij onbereikbaar. Eerder op dinsdag vond er een zware aardbeving plaats in het gebied.

3 uur geleden
Oeganda vrij van ebola, zegt minister van Gezondheid

KAMPALA (ANP/RTR) - De Oegandese minister van Gezondheid zegt dat de ebola-uitbraak in het land voorbij is. Door een grote uitbraak in buurland Democratische Republiek Congo (DRC) raakten ook in Oeganda twintig mensen besmet, van wie er twee overleden. De laatste besmetting is inmiddels ruim een maand geleden.

4 uur geleden