Ethiopiër Getachew wint weer marathon Amsterdam, Choukoud tiende
AMSTERDAM (ANP) - Tsegaye Getachew heeft voor de tweede keer de marathon van Amsterdam gewonnen. De Ethiopische hardloper finishte na 42,195 kilometer in een officieuze tijd van 2.05.38 in het Olympisch Stadion. De winnende tijd lag dik boven het parcoursrecord van 2.03.39, in 2021 gelopen door de Ethiopiër Tamirat Tola. Getachew was ook in 2022 de beste in de hoofdstad.
De tweede plaats was voor zijn landgenoot Boki Asefa in 2.05.40 De Israëliër Maru Teferi werd derde in 2.05.42. Beste Nederlander was Khalid Choukoud op de tiende plaats. Hij arriveerde in een tijd van 2.09.30. De 38-jarige Hagenaar kwam daarmee niet in de buurt van zijn persoonlijk record van 2.07.37.
De elitelopers gingen al om 9.00 uur van start in prima loopweer; 14 graden, droog en niet al te veel wind. Zij vormden de voorbode van een leger van meer dan 22.000 deelnemers op de hele afstand, afkomstig uit meer dan 140 landen.
De kopgroep, met daarin vooral Afrikaanse toplopers, nam het schema van het parcoursrecord als leidraad. De doorkomsttijd halverwege was 1.02.31 en daarmee was er al wat tijd prijsgegeven op het parcoursrecord. De wedstrijd ontbrandde na ongeveer 33 kilometer, toen voor de tempomakers het werk erop zat. Vier lopers bleven vooraan over: Getachew, Asefa, de Keniaan Kennedy Kimutai en Teferi.
Titanenstrijd
Kimutai moest er na 38 kilometer af, waardoor een trio overbleef dat niet meer op de eindtijd lette, maar streed voor de overwinning. Die drie maakten er een spannende finale van. Vlak voor het binnenlopen van het stadion maakte Getachew een foutje door verkeerd te lopen. Hij herstelde, versnelde en liep vervolgens op de kunststofbaan weg van Asefa en Teferi.
Choukoud wilde zich in Amsterdam revancheren voor zijn optreden afgelopen zomer in de olympische marathon in Parijs. Daar werd hij een dag voor de race ziek en kon hij in de wedstrijd niet zijn oude niveau halen. Als 58e kwam hij over de finish. De Nederlandse troef liep vooral in zijn eentje door de straten van Amsterdam. Hij koos ervoor zijn eigen tempo te lopen en niet te forceren achter de gangmakers.
Meer uit Sport
ARNHEM (ANP) - Bondscoach Henrik Signell heeft de selectie voor het WK handbal bekendgemaakt. Ervaren internationals als Estavana Polman, Angela Malestein, Lois Abbingh en Dione Housheer maken deel uit van zijn 16-koppige selectie.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Novak Djokovic vindt de korte duur en timing van de schorsing van Jannik Sinner na een dopingovertreding vreemd en denkt dat de zaak de carrière van de Italiaanse viervoudig grandslamkampioen zal overschaduwen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse basketbalcompetitie NBA komt met een nieuwe opzet voor de All-Star Game, het traditionele ereduel tussen de beste basketballers van de westelijke en oostelijke divisie.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tallon Griekspoor doet in februari volgend jaar mee aan het ABN AMRO Open in Rotterdam. Dat heeft de organisatie bekendgemaakt. De nummer 25 van de wereld komt voor de negende keer in actie in Rotterdam Ahoy. Griekspoor stond in 2023 en 2024 in de halve finale van het ATP-toernooi.
1 dag geledenNIEL (ANP/BELGA) - Veldrijdster Lucinda Brand heeft in de Superprestigecross in het Belgische Niel haar vijfde zege van het seizoen geboekt. De 36-jarige Nederlandse kwam vlak na de eerste ronde alleen aan de leiding en bouwde haar voorsprong daarna uit. Europees kampioene Inge van der Heijden eindigde als tweede, Aniek van Alphen maakte het volledig Nederlandse podium compleet.
1 dag geledenTURIJN (ANP) - Jannik Sinner is de ATP Finals in Turijn begonnen met een overtuigende zege. De Italiaanse nummer 2 van de wereldranglijst versloeg de Canadees Félix Auger-Aliassime in twee sets: 7-5 6-1.
1 dag geledenPARIJS (ANP/RTR) - De uitspraak in de rechtszaak die coureur Laura Villars heeft aangespannen tegen de internationale autosportfederatie FIA om de verkiezingsregels aan te vechten volgt op 3 december. De 28-jarige Zwitserse wil dat de aankomende verkiezingen voor het voorzitterschap worden opgeschort. De verkiezingen staan gepland voor 12 december in Oezbekistan.
2 dagen geleden