Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ethiopië levert Eritreeër uit aan Nederland in mensensmokkelzaak

Ethiopië levert Eritreeër uit aan Nederland in mensensmokkelzaak

ROTTERDAM (ANP) - Ethiopië heeft een 38-jarige Eritreeër uitgeleverd aan Nederland die een hoofdrol zou spelen in een internationaal mensensmokkelonderzoek. Het Openbaar Ministerie verdenkt de man ervan dat hij tussen 2014 en 2020 op grote schaal Eritreeërs van Afrika naar Nederland heeft gesmokkeld. Dit zou gepaard zijn gegaan met ernstig geweld, zoals mishandeling, marteling en verkrachting. De man is woensdag op Schiphol aangekomen en zal donderdag worden voorgeleid aan de rechter-commissaris.

Het gaat om een onderzoek van het Nederlandse Openbaar Ministerie en de Koninklijke Marechaussee, gericht op een bende die Afrikaanse migranten naar Europa zou smokkelen. Nederland werkt daarin samen met Italië, Europol, Interpol en het Internationaal Strafhof.

De uitgeleverde man geldt als een van de hoofdverdachten. Hij werd in 2020 gearresteerd in Ethiopië. Een rechtbank in hoofdstad Addis Abeba legde hem wegens mensensmokkel in Afrika achttien jaar cel op. De man zou hebben samengewerkt met onder anderen Kidane Zekarias Habtemariam (38), die internationaal wordt gezocht en vorig jaar ook op de Nationale Opsporingslijst is geplaatst. De man is spoorloos, sinds hij tijdens zijn proces in Ethiopië wist te ontsnappen. De Ethiopische rechter heeft hem buiten zijn aanwezigheid veroordeeld tot levenslang. De Nederlandse politie omschrijft Kidane als "een van de meest beruchte en wreedste mensensmokkelaars ter wereld".

Opsluiting en afpersing

De slachtoffers van de bende hebben volgens het OM in Libië opgesloten gezeten in kampen, waar zij ten prooi vielen aan grof geweld. Meerdere migranten zouden daar zijn overleden, aldus het OM. "Familie in Nederland werd intussen afgeperst en moest grote sommen geld betalen voordat het opgesloten familielid door mocht reizen", stelt justitie woensdag in een persverklaring. De oversteek van het Afrikaanse continent naar Europa, in overvolle en nauwelijks zeewaardige bootjes, overleefden talloze migranten niet. Ook de afpersing, waarmee veel geld zou zijn verdiend, maakt deel uit van de verdenkingen.

De Nederlandse justitie wil de beide kopstukken van de bende en hun handlangers voor de rechter brengen op verdenking van mensensmokkel vanuit Eritrea via Libië naar Nederland of andere EU-lidstaten, aldus het OM. Omdat de misdrijven deels in Nederland zouden zijn gepleegd, kan het Nederlandse OM de strafzaak voeren. Het landelijk parket in Zwolle bereidt de zaak voor.

Meer uit Binnenland

Tweede aanhouding voor in brand steken man in rolstoel Utrecht

UTRECHT (ANP) - De politie heeft woensdag een tweede verdachte aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man in een rolstoel in Utrecht. Het gaat om een 55-jarige man, meldt de politie. Dinsdag werd kort na het incident al een 37-jarige verdachte aangehouden.

1 uur geleden
NCAB: Antisemitismecijfers tonen wederom een zorgwekkend beeld

DEN HAAG (ANP) - De politie registreerde vorig jaar een "zorgwekkend hoog" aantal gevallen van antisemitisme, zegt Eddo Verdoner, Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB). Het gaat om 867 gevallen in 2025, vrijwel gelijk aan de 880 meldingen in het jaar ervoor.

1 uur geleden
Vorig jaar meer meldingen van discriminatie, veelal om Wilders

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren er opnieuw meer meldingen van discriminatie. De toename van het aantal meldingen bij twee organisaties kwam door een bericht dat PVV-leider Geert Wilders plaatste op X, staat in een onderzoek dat minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) woensdag in ontvangst neemt.

1 uur geleden
Ziekenhuizen sluiten niet uit dat hackers patiëntgegevens inzagen

DORDRECHT (ANP) - Het valt nog niet uit te sluiten dat patiëntgegevens zijn ingezien tijdens de cyberaanval bij softwareleverancier ChipSoft. Dat zeggen twee ziekenhuizen tegen het ANP na berichtgeving van de NOS.

1 uur geleden
Epe houdt vast aan dwangsom voor COA om asielopvang

EPE (ANP) - Epe legt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) definitief een zogeheten last onder dwangsom op, omdat het niet is gelukt om de noodopvang in het Fletcher Hotel op tijd te sluiten. Het gemeentebestuur heeft besloten dat het opvangorgaan nog een week de tijd krijgt om de opvang te beëindigen. Vanaf 22 april moet het 63.480 euro per dag betalen, met een maximum van 11,4 miljoen euro.

1 uur geleden
Inspectie: schoolleiders zijn te druk om werk goed te kunnen doen

UTRECHT (ANP) - Schoolleiders, zoals schooldirecteuren en rectoren, hebben momenteel te veel taken op hun bord om hun werk goed te kunnen doen. Daardoor kunnen zij hun sleutelrol bij bepaalde grote vraagstukken, zoals hoe om te gaan met kunstmatige intelligentie (AI), niet goed vervullen. Dat constateert de Inspectie van het Onderwijs woensdag in het jaarlijkse rapport de Staat van het Onderwijs.

2 uur geleden
Leerlingen lopen nog steeds achter in toepassen basisvaardigheden

UTRECHT (ANP) - Veel leerlingen in Nederland blijven achterlopen wat betreft basisvaardigheden zoals lezen, schrijven en rekenen, meldt de Inspectie van het Onderwijs woensdag in een rapport. "Inspanningen van scholen, besturen en overheid om de trend te keren zijn nog niet duidelijk zichtbaar in de resultaten", aldus de inspectie, die de problemen al enkele jaren benoemt.

2 uur geleden