
Ethiopië kondigt noodtoestand af vanwege geweld in regio Amhara
ADDIS ABEBA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Premier Abiy Ahmed van Ethiopië heeft vrijdag in de noordelijke Amhara-regio de noodtoestand afgekondigd, omdat gevechten tussen het leger en lokale strijders daar escaleren. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken scherpte vrijdagochtend het reisadvies voor de regio Amhara aan.
De spanningen in Amhara, de regio met de op een na meeste inwoners, lopen al sinds april op. In die maand kondigde de federale regering van Ethiopië aan de verschillende regionale strijdkrachten te willen ontmantelen, om ze te integreren in het nationale leger en de politie. Nationalisten in Amhara vrezen dat hun positie binnen Ethiopië daardoor zal verzwakken. Zij verzetten zich tegen het federale besluit. De lokale overheid in Amhara vroeg donderdag de federale regering om hulp bij het handhaven van de orde. De situatie zou nog maar "moeilijk onder controle" te krijgen zijn.
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat de veiligheidssituatie in Amhara inderdaad ernstig is verslechterd "vanwege demonstraties, wegblokkades en geweld tussen de gewapende groep Fano en het federale leger." Fano is een rebellengroep die bestaat uit Amhaarse strijders. De kleurcode binnen het reisadvies gaat van geel naar oranje. Het ministerie adviseert alleen nog naar de Amhara-regio te reizen als dat strikt noodzakelijk is.
De regionale strijdkrachten en lokale milities in de Amhara-regio steunden het nationale leger van Ethiopië aanvankelijk in zijn twee jaar durende strijd tegen rebellen uit de regio Tigray, die nog iets noordelijker ligt dan Amhara, tegen de grens met Eritrea aan. Dat conflict eindigde in november 2022 met een vredesakkoord. Maar dat zette kwaad bloed bij nationalistische groeperingen in Amhara. Het was die woede die tot uiting kwam toen premier Abiy in april aankondigde de regionale strijdkrachten te willen ontbinden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft beloofd dat de migratie tijdens zijn regeerperiode gaat afnemen. Er komen strengere taaleisen voor migranten, strengere handhaving en het gaat langer duren om een permanente verblijfsstatus te krijgen.
18 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas laat de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander deze maandag vrij. Dat maakte een woordvoerder van de gewapende tak van Hamas bekend.
51 minuten geledenANKARA (ANP/RTR) - De Turkse regeringspartij AK verwelkomt het besluit van de Koerdische groepering PKK om te ontbinden. Een woordvoerder spreekt van een belangrijke stap richting een "terreurvrij Turkije".
1 uur geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK heeft besloten zichzelf op te heffen. Dat meldt persbureau ANF, dat banden met de groepering heeft. PKK-leider Abdullah Öcalan had eerder opgeroepen tot het ontbinden van de organisatie.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De vrijlating van de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander door Hamas zal niet leiden tot een wapenstilstand of vrijlating van Palestijnse gevangenen. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat zijn land alleen zal zorgen voor veilige omstandigheden rond de vrijlating.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Afgelopen nacht waren er geen incidenten aan de grens tussen India en Pakistan. Het Indiase leger meldt maandag "de eerste kalme nacht in lange tijd", na de invoering van een staakt-het-vuren afgelopen zaterdag. "De nacht bleef grotendeels rustig in Kasjmir en andere gebieden langs de internationale grens", aldus het Indiase leger.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump ondertekent maandag een decreet om de prijzen van geneesmiddelen flink te verlagen. De Verenigde Staten zouden voortaan niet meer betalen dan andere rijke landen, wat volgens Trump tot 80 procent goedkoper kan uitpakken. Dat heeft Trump zondag bekendgemaakt.
8 uur geleden