Estse premier: zwakke plek Orbán is Hongaarse economie
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders kunnen hun dwarsliggende Hongaarse collega Viktor Orbán het best bewerken door zich op de kwetsbare economie van zijn land te richten, meent de premier van Estland. Dat doet, aan de vooravond van een beslissende EU-top over Orbáns verzet tegen nieuwe miljardenhulp aan Oekraïne, denken aan een eerder uitgelekte suggestie van een EU-ambtenaar om de Hongaarse economie te treffen.
De 26 andere EU-leiders proberen Orbán op de ingelaste top donderdag over te halen alsnog in te stemmen met nog eens 50 miljard euro om Oekraïne de komende jaren overeind te houden. Om de Hongaarse premier te vermurwen doen al weken allerlei voorstellen de ronde. Zo kunnen de andere EU-lidstaten afspreken om Hongarije te overstemmen bij alle Europese beslissingen die het land niet met een veto kan tegenhouden. Of om Hongarije over te slaan als het komende zomer aan de beurt is om EU-voorzitter te worden.
Dat laatste dreigement maakt geen enkele indruk, schat Kallas in. "Ik denk niet dat dat iets is waar Hongarije erg bang voor is. Ik denk dat de sleutel ergens in het economische deel ligt." Daar is Orbán "wél gevoelig voor". Ze wijst erop dat de Hongaarse economie kwetsbaar is en investeerders zomaar kunnen wegrennen als ze vrezen voor de Hongaarse positie in Europa.
Signaal
Maandag lekte al uit dat een EU-ambtenaar die de top voorbereidde opperde om te dreigen met een signaal van de 26 andere EU-leiders dat ontmoedigend zou werken voor investeerders in Hongarije.
Kallas rekent intussen nog altijd op de "pragmatische" Orbán. "Hij zoekt het compromis", is haar ervaring.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een groep klimaat- en belangengroepen heeft een rechtszaak aangespannen tegen de regering-Trump vanwege het intrekken van een belangrijke wetenschappelijke klimaatstandaard. Die zogenoemde endangerment finding vormde de juridische basis onder veel regelgeving en dicteerde welke broeikasgassen schadelijk zijn voor de gezondheid. Volgens de groeperingen was het intrekken illegaal.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal Cuba "altijd" steunen, zei de Russische president Vladimir Poetin woensdag tegen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez tijdens een ontmoeting in Moskou. De twee bespraken mogelijke steunmaatregelen, maar maakten geen concrete afspraken.
5 uur geledenCASTLE PEAK (ANP/AFP/RTR) - Acht van de negen skiërs die nog werden vermist in de Californische regio Tahoe, zijn dood aangetroffen. Dat meldt sheriff Shannan Moon. In de regio vond een lawine plaats, die de wintersporters bedolf. Ze zouden buiten de piste hebben geskied. Eén persoon wordt nog vermist.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.
7 uur geledenLECQUES (ANP/AFP) - De voormalige Palestijnse diplomaat Leila Shahid is op 76-jarige leeftijd overleden in haar Zuid-Franse thuisplaats Lecques. Dat melden Le Monde en persbureau AFP. Volgens haar familie koos de al lang zieke oud-diplomaat voor een eigen levenseinde.
7 uur geleden