Estse premier: zwakke plek Orbán is Hongaarse economie
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders kunnen hun dwarsliggende Hongaarse collega Viktor Orbán het best bewerken door zich op de kwetsbare economie van zijn land te richten, meent de premier van Estland. Dat doet, aan de vooravond van een beslissende EU-top over Orbáns verzet tegen nieuwe miljardenhulp aan Oekraïne, denken aan een eerder uitgelekte suggestie van een EU-ambtenaar om de Hongaarse economie te treffen.
De 26 andere EU-leiders proberen Orbán op de ingelaste top donderdag over te halen alsnog in te stemmen met nog eens 50 miljard euro om Oekraïne de komende jaren overeind te houden. Om de Hongaarse premier te vermurwen doen al weken allerlei voorstellen de ronde. Zo kunnen de andere EU-lidstaten afspreken om Hongarije te overstemmen bij alle Europese beslissingen die het land niet met een veto kan tegenhouden. Of om Hongarije over te slaan als het komende zomer aan de beurt is om EU-voorzitter te worden.
Dat laatste dreigement maakt geen enkele indruk, schat Kallas in. "Ik denk niet dat dat iets is waar Hongarije erg bang voor is. Ik denk dat de sleutel ergens in het economische deel ligt." Daar is Orbán "wél gevoelig voor". Ze wijst erop dat de Hongaarse economie kwetsbaar is en investeerders zomaar kunnen wegrennen als ze vrezen voor de Hongaarse positie in Europa.
Signaal
Maandag lekte al uit dat een EU-ambtenaar die de top voorbereidde opperde om te dreigen met een signaal van de 26 andere EU-leiders dat ontmoedigend zou werken voor investeerders in Hongarije.
Kallas rekent intussen nog altijd op de "pragmatische" Orbán. "Hij zoekt het compromis", is haar ervaring.
Meer uit Buitenland
MASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
2 minuten geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
8 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
8 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
8 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
8 uur geleden