Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Estse premier: zwakke plek Orbán is Hongaarse economie

Estse premier: zwakke plek Orbán is Hongaarse economie

BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders kunnen hun dwarsliggende Hongaarse collega Viktor Orbán het best bewerken door zich op de kwetsbare economie van zijn land te richten, meent de premier van Estland. Dat doet, aan de vooravond van een beslissende EU-top over Orbáns verzet tegen nieuwe miljardenhulp aan Oekraïne, denken aan een eerder uitgelekte suggestie van een EU-ambtenaar om de Hongaarse economie te treffen.

De 26 andere EU-leiders proberen Orbán op de ingelaste top donderdag over te halen alsnog in te stemmen met nog eens 50 miljard euro om Oekraïne de komende jaren overeind te houden. Om de Hongaarse premier te vermurwen doen al weken allerlei voorstellen de ronde. Zo kunnen de andere EU-lidstaten afspreken om Hongarije te overstemmen bij alle Europese beslissingen die het land niet met een veto kan tegenhouden. Of om Hongarije over te slaan als het komende zomer aan de beurt is om EU-voorzitter te worden.

Dat laatste dreigement maakt geen enkele indruk, schat Kallas in. "Ik denk niet dat dat iets is waar Hongarije erg bang voor is. Ik denk dat de sleutel ergens in het economische deel ligt." Daar is Orbán "wél gevoelig voor". Ze wijst erop dat de Hongaarse economie kwetsbaar is en investeerders zomaar kunnen wegrennen als ze vrezen voor de Hongaarse positie in Europa.

Signaal

Maandag lekte al uit dat een EU-ambtenaar die de top voorbereidde opperde om te dreigen met een signaal van de 26 andere EU-leiders dat ontmoedigend zou werken voor investeerders in Hongarije.

Kallas rekent intussen nog altijd op de "pragmatische" Orbán. "Hij zoekt het compromis", is haar ervaring.

Meer uit Buitenland

Pro-Russische Radev aan kop bij Bulgaarse verkiezingen

SOFIA (ANP/AFP/RTR) - De Bulgaarse oud-president Rumen Radev gaat aan de leiding bij de Bulgaarse verkiezingen, blijkt uit exitpolls. Het lijkt erop dat hij ongeveer 38 procent van de stemmen heeft behaald. De pro-Russische Radev was favoriet onder de stemmers, mede dankzij zijn belofte om corruptie in het land aan te pakken.

28 minuten geleden
Acht kinderen gedood door schietpartij in Louisiana

SHREVEPORT (ANP) - Door een schietpartij in het Amerikaanse Shreveport, Louisiana, zijn acht kinderen gedood. Dat meldt de politie aan de lokale nieuwszender KSLA News 12. De slachtoffers zijn tussen de 1 en 14 jaar oud. Twee vrouwen raakten bij de schietpartij gewond, een jongen raakte gewond toen hij van een dak afsprong.

1 uur geleden
Nog geen besluit Iran over volgende gespreksronde met VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leiding heeft nog niet besloten of Iran deelneemt aan een nieuwe gespreksronde met de VS, meldden lokale media zondag. Persbureau Tasnim meldde op basis van een anonieme bron zelfs dat er geen verdere onderhandelingen plaatsvinden zolang de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz blijft blokkeren.

2 uur geleden
Spanje wil dat EU associatieverdrag met Israël beëindigt

MADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat de Europese Unie dinsdag vragen het associatieverdrag met Israël te beëindigen vanwege schendingen van het internationaal recht. Dat heeft premier Pedro Sánchez gezegd tijdens een bijeenkomst in Andalusië.

3 uur geleden
Iran pakt buitenlanders op voor importeren Starlink-apparatuur

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.

5 uur geleden
Trump: Amerikaanse onderhandelaars maandag in Pakistan

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dit later.

5 uur geleden
Nog acht personen in ziekenhuis na schietpartij Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.

5 uur geleden