Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Estse premier: zwakke plek Orbán is Hongaarse economie

Estse premier: zwakke plek Orbán is Hongaarse economie

BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders kunnen hun dwarsliggende Hongaarse collega Viktor Orbán het best bewerken door zich op de kwetsbare economie van zijn land te richten, meent de premier van Estland. Dat doet, aan de vooravond van een beslissende EU-top over Orbáns verzet tegen nieuwe miljardenhulp aan Oekraïne, denken aan een eerder uitgelekte suggestie van een EU-ambtenaar om de Hongaarse economie te treffen.

De 26 andere EU-leiders proberen Orbán op de ingelaste top donderdag over te halen alsnog in te stemmen met nog eens 50 miljard euro om Oekraïne de komende jaren overeind te houden. Om de Hongaarse premier te vermurwen doen al weken allerlei voorstellen de ronde. Zo kunnen de andere EU-lidstaten afspreken om Hongarije te overstemmen bij alle Europese beslissingen die het land niet met een veto kan tegenhouden. Of om Hongarije over te slaan als het komende zomer aan de beurt is om EU-voorzitter te worden.

Dat laatste dreigement maakt geen enkele indruk, schat Kallas in. "Ik denk niet dat dat iets is waar Hongarije erg bang voor is. Ik denk dat de sleutel ergens in het economische deel ligt." Daar is Orbán "wél gevoelig voor". Ze wijst erop dat de Hongaarse economie kwetsbaar is en investeerders zomaar kunnen wegrennen als ze vrezen voor de Hongaarse positie in Europa.

Signaal

Maandag lekte al uit dat een EU-ambtenaar die de top voorbereidde opperde om te dreigen met een signaal van de 26 andere EU-leiders dat ontmoedigend zou werken voor investeerders in Hongarije.

Kallas rekent intussen nog altijd op de "pragmatische" Orbán. "Hij zoekt het compromis", is haar ervaring.

Meer uit Buitenland

Merz wijst op rol VS in NAVO, bagatelliseert spanningen met Trump

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.

47 minuten geleden
Iran zegt reactie VS op vredesvoorstel te bekijken

TEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.

50 minuten geleden
Drie Nederlanders omgekomen door verkeersongeval in Frankrijk

JEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.

52 minuten geleden
Oekraïne biedt Finland een 'drone-overeenkomst' aan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.

1 uur geleden
Israëlisch leger doodt man op Westelijke Jordaanoever

NABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.

2 uur geleden
Franse minister wil strenger optreden tegen illegale feesten

BOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.

3 uur geleden
Al Jazeera: Iraans vredesvoorstel behelst belofte non-agressie VS

ISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.

3 uur geleden