Estse premier: zwakke plek Orbán is Hongaarse economie
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders kunnen hun dwarsliggende Hongaarse collega Viktor Orbán het best bewerken door zich op de kwetsbare economie van zijn land te richten, meent de premier van Estland. Dat doet, aan de vooravond van een beslissende EU-top over Orbáns verzet tegen nieuwe miljardenhulp aan Oekraïne, denken aan een eerder uitgelekte suggestie van een EU-ambtenaar om de Hongaarse economie te treffen.
De 26 andere EU-leiders proberen Orbán op de ingelaste top donderdag over te halen alsnog in te stemmen met nog eens 50 miljard euro om Oekraïne de komende jaren overeind te houden. Om de Hongaarse premier te vermurwen doen al weken allerlei voorstellen de ronde. Zo kunnen de andere EU-lidstaten afspreken om Hongarije te overstemmen bij alle Europese beslissingen die het land niet met een veto kan tegenhouden. Of om Hongarije over te slaan als het komende zomer aan de beurt is om EU-voorzitter te worden.
Dat laatste dreigement maakt geen enkele indruk, schat Kallas in. "Ik denk niet dat dat iets is waar Hongarije erg bang voor is. Ik denk dat de sleutel ergens in het economische deel ligt." Daar is Orbán "wél gevoelig voor". Ze wijst erop dat de Hongaarse economie kwetsbaar is en investeerders zomaar kunnen wegrennen als ze vrezen voor de Hongaarse positie in Europa.
Signaal
Maandag lekte al uit dat een EU-ambtenaar die de top voorbereidde opperde om te dreigen met een signaal van de 26 andere EU-leiders dat ontmoedigend zou werken voor investeerders in Hongarije.
Kallas rekent intussen nog altijd op de "pragmatische" Orbán. "Hij zoekt het compromis", is haar ervaring.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, een ultimatum gegeven om Venezuela te verlaten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van vier bronnen met informatie over het telefoongesprek tussen Trump en Maduro op 21 november.
45 minuten geledenTEGUCIGALPA (ANP) - De presidentiële verkiezingen in Honduras zijn volgens de eerste telling geëindigd in een "technische gelijkstand". Presidentskandidaat Nasry Asfura van de conservatieve Nationale Partij had 39,91 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste rivaal Salvador Nasralla, eveneens een rechtse kandidaat, had 39,89 procent van de stemmen.
2 uur geledenPOKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
6 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
8 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
10 uur geleden