
Estland waarschuwt voor lang conflict tussen Rusland en Westen
TALLINN (ANP/AFP) - Het hoofd van de Estse inlichtingendiensten waarschuwde dinsdag dat de oorlog in Oekraïne kan uitdraaien op een langslepend conflict tussen Rusland en het Westen. "Rusland heeft een pad gekozen voor een langetermijnconfrontatie met het volledige Westen", zei Kaupo Rosin bij de presentatie van het jaarrapport van de inlichtingendienst.
"De NAVO zou in het komende decennium te maken kunnen krijgen met een massaleger in Sovjetstijl", aldus Rosin.
In het rapport staat dat Rusland "zijn militaire en politieke superioriteit wil laten zien aan het Westen". Als de oorlog in Oekraïne blijft voortduren zal het Kremlin steeds meer de noodzaak zien om aan te tonen dat het niet louter draait om een conflict tussen twee landen, maar om "een botsing van twee systemen: Rusland en het Westen".
Militaire "hervorming"
Een directe aanval op Estland voorziet de inlichtingendienst niet in de "volgende jaren", omdat Rusland bezig is met een militaire "hervorming".
Dinsdag werd bekend dat de Estse premier Kaja Kallas op een Russische lijst staat met gezochte personen. Estland en de Baltische buren Letland en Litouwen zijn vocale supporters van Oekraïne in de oorlog. De landen hebben geregeld gezegd rekening te houden met een Russische aanval.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn zeker 107 mensen om het leven gekomen bij het zinken van een boot. Het vaartuig vloog in brand op de Congorivier en kon niet meer worden gered. Volgens de regering zijn er ook nog 146 mensen vermist.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Per 1 januari 2027 komt er een verbod op roken en vapen op en bij terrassen in België, meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Ook wordt roken in zogeheten rookkamers, zoals in cafés, luchthavens en shishabars niet meer toegestaan.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat de Oost-Europese lidstaten beschermen met een nieuwe operatie. De Oostelijke Schildwacht-missie (Eastern Sentry) gaat speciale aandacht besteden aan het afslaan van drones, zeggen NAVO-chef Mark Rutte en de hoogste commandant van de alliantie. Onder meer Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken gaan bijdragen. "We verwachten spoedig ook meer van anderen."
12 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ingestemd met "tastbare, tijdgebonden en onomkeerbare stappen" naar een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen. Een verklaring hierover werd met ruime meerderheid aangenomen.
12 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Verenigde Staten hebben Polen verzekerd dat het op hun volledige steun als NAVO-bondgenoot kan rekenen, zegt de Poolse defensieminister. Hij belde met zijn Amerikaanse collega over de Russische drones die eerder deze week het Poolse luchtruim binnendrongen.
12 uur geledenOREM (ANP) - De opgepakte verdachte van de moord op Charlie Kirk heeft meerdere boodschappen achtergelaten op zijn kogelhulzen. Volgens de gouverneur van de staat Utah Spencer Cox stond er onder meer "hé fascisten, vangen!" op geschreven.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat Nederland niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival als Israël ook deelneemt, is volgens de Israëlische ambassade in Den Haag "een teken van moreel falen". De ambassade beschouwt het besluit van de omroep AVROTROS als het buitensluiten van "de hele Israëlische samenleving".
13 uur geleden