Est schoot Alkmaarse kickbokser De Nijs dood 'om conflict'
ALKMAAR (ANP) - De 47-jarige Juri H. uit Estland, die afgelopen jaar bekende in 2001 in Alkmaar kickbokser Coen de Nijs te hebben doodgeschoten, had "een persoonlijk conflict" met het slachtoffer. Dat zei hij vrijdagmorgen bij de behandeling van zijn strafzaak voor de rechtbank in Alkmaar.
Coen de Nijs werd op 22 juni 2001 op klaarlichte dag in het centrum van Alkmaar van korte afstand van achteren door zijn hoofd geschoten. De politie heeft altijd in het duister getast over de achtergronden. Toen hij de moord bekende, zat H. in Nederland een celstraf uit voor wapenbezit.
H. heeft lang gezwegen over een motief en wilde er in de rechtszaal weinig over kwijt, behalve dat hij klappen zou hebben gehad van De Nijs en "iets te vereffenen" had. Tegen de aandringende rechters zei hij dat hij aanvankelijk van plan was De Nijs te verwonden, maar dat hij hem door het hoofd schoot toen hij van achteren meende te zien dat De Nijs een wapen trok. Kort ervoor zou De Nijs zich hebben omgedraaid en H. hebben herkend.
Bekenden van De Nijs hebben na diens dood verklaard dat hij bang was en dat hij mogelijk verwikkeld was in een drugsconflict. De politie zegt dat H. de moord "van A tot Z heeft gepland" en "zeer professioneel" heeft uitgevoerd. De strafeis volgt vrijdag later in de ochtend.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander geeft zijn kersttoespraak dit jaar vanuit de vestibule van Paleis Huis ten Bosch. Dat meldt de Rijksvoorlichtingsdienst vrijdag. In 2019 en 2021 kwam de kersttoespraak ook vanuit de centrale entreehal van het Haagse woonpaleis.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft de wettekst over het strafbaar stellen van het verheerlijken van terrorisme aangepast na 15.000 reacties die binnenkwamen op het voorstel. Zo is het woord "verheerlijken" aangepast en staat er in de tekst nu dat het om "verregaand loven of prijzen" van een terroristische daad gaat.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om F-35-gevechtsvliegtuigen op Lelystad Airport te stationeren, heeft Defensie veel meer ruimte nodig dan gedacht. Uit nieuw onderzoek blijkt dat het om meer dan een verdubbeling van de ruimte gaat. Dat staat in de uitbreidingsplannen van Defensie die vrijdag door de ministerraad zijn goedgekeurd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De waterschappen zijn blij dat demissionair minister Femke Wiersma op aandringen van de Tweede Kamer voorlopig afziet van versoepeling van de regels voor het uitrijden van mest. Volgens de Unie van Waterschappen biedt dit "broodnodige ruimte" om de plannen "zorgvuldig te herzien".
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel heeft beroep aangetekend tegen het besluit van de provincie Noord-Holland rond kooksgasfabriek 2. De provincie wees vorige week het bezwaar af van het staalbedrijf tegen een eis van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG). Dat betekent dat als na 24 december blijkt dat kooksgasfabriek 2 nog steeds niet voldoet aan de technische en wettelijke eisen, de omgevingsdienst kan besluiten over te gaan tot intrekking van de vergunning.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil na de jaarwisseling met andere partijen gaan praten in de formatie. Na afloop van de gesprekken tussen zijn partij, CDA en VVD vrijdag zei Jetten dat hij tot kerst vooral inhoudelijke gesprekken wil voeren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes wordt niet vervolgd voor uitspraken over voormalig docent van de Radboud Universiteit Harry Pettit. Volgens de procureur-generaal van de Hoge Raad was er geen verdenking die kon leiden tot een ambtsdelict.
2 uur geleden