Essent maakt van bedrijventerrein bij Amsterdam energieproeftuin
AMSTERDAM (ANP) - Energiebedrijf Essent maakt van een nieuw bedrijventerrein langs de snelweg A9 bij Amsterdam een duurzame energieproeftuin. De bedrijven daar gaan onder meer restwarmte en -koude uitwisselen om zo min mogelijk energie te gebruiken. Ook wordt het terrein grotendeels zelfvoorzienend door middel van zonnepanelen en een eigen energieopslag, waarmee de aansluiting op het bestaande netwerk zo klein mogelijk kan worden gehouden.
Voor Essent is de aanleg van de systemen op het bedrijventerrein de eerste klus voor een nieuwe divisie. Die moet op meer plekken in het land dergelijke slimme energieoplossingen gaan aanleggen. Daarbij maakt het bedrijf gebruik van een softwaresysteem van moederbedrijf E.On dat alle energiestromen als elektra, verwarming, koeling en waterstof aanstuurt.
Dat systeem kan volgens Essent niet alleen op bedrijventerreinen worden gebruikt, maar ook in de industrie, buurten of zelfs hele steden. Bovendien kan het systeem worden uitgebreid als er meer panden en energiebronnen aangesloten worden.
Met de nieuwe divisie wil Essent de overstap naar meer duurzame energie versnellen. Bovendien denkt het bedrijf een bijdrage te kunnen leveren aan het oplossen van de problemen die ontstaan door de toenemende stroomvraag en de versnelde aansluiting van allerlei energieprojecten als zonne- en windparken. Daardoor loopt het Nederlandse stroomnet tegen zijn grenzen aan en kan niet alle stroom die geproduceerd wordt via het net vervoerd worden. Eerder gaven netbeheerders al aan dat er vele miljarden nodig zijn om dat stroomnet uit te breiden en dat er ook andere oplossingen nodig zijn, zoals energie-opslag.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.
7 uur geleden