Ervaringsdeskundige ziet het somber in voor Memphis
HOOFDDORP (ANP) - Op basis van wetenschappelijke gegevens en eigen ervaring ziet Vincent Gouttebarge het somber in voor Memphis Depay. De aanvaller van Olympique Lyon en Oranje scheurde zondag in de competitiewedstrijd tegen Stade Rennes (0-1) de voorste kruisband van zijn linkerknie. Een operatie wacht. Het EK van komende zomer, dat voor het Nederlands elftal op 14 juni begint tegen Oekraïne, wordt een race tegen de klok voor Depay.
"Gemiddeld duurt het 6,5 maand tot een voetballer na reconstructie van de voorste kruisband weer kan gaan trainen", zegt Gouttebarge, hoofd medische zaken bij de internationale spelersvakbond FIFPro. "Voor een terugkeer in wedstrijdverband staat 7,5 maand. En weer kunnen spelen, wil niet zeggen dat je ook direct weer op niveau kan presteren. Het verschilt allemaal per speler en het is in het geval van Memphis dus speculeren. Maar gezien de tijd die resteert, moet hij ook een afweging maken tussen z'n gezondheid op de lange termijn en het EK."
De Fransman weet precies waar hij over praat. In zijn tijd bij FC Volendam scheurde Gouttebarge twee keer de voorste kruisband van een knie af. "De eerste keer kon ik na zo'n acht maanden weer voetballen. Maar tijdens een trainingskamp in de winter zakte ik weer door die knie. Dezelfde schade, weer een operatie. Ik heb daarna nog een paar jaar zonder problemen gevoetbald, maar ik heb wel altijd extra oefeningen moeten doen. De knie blijft een zwakke plek."
Volle speelkalender
De 25-jarige Depay zit in de kracht van z'n leven. De nummer 10 van Oranje beschikt over een sterk lichaam en zit graag in de sportschool. "Dat zit bij hem allemaal wel goed, hij zorgt goed voor z'n lichaam. Hij kan het zich ook permitteren om extra individuele begeleiding te financieren", aldus Gouttebarge. "De kracht van Memphis is z'n snelheid en explosiviteit. Maar juist bij een blessure aan de voorste kruisband zie je vaak dat de knie daarna wat moeizamer buigt. Terwijl die buiging juist belangrijk is in een volle sprint. En op de lange termijn is er ook kans op artrose bij zulke blessures."
Uit onderzoek van de FIFPro blijkt dat gemiddeld eens in de twee jaar een Europese club met een selectie van ongeveer 25 spelers te maken krijgt met een dergelijke knieblessure. Gouttebarge concludeert op basis van cijfers van de afgelopen vijftien jaar dat de volle speelkalender en buitenlandse, commerciële reizen van topclubs hebben geleid tot een toename van het aantal blessuregevallen. "Topvoetbal is moordend, het gaat maar door en door. Het aantal wedstrijden staat niet meer in verhouding tot het aantal rustdagen."
Meer uit Voetbal
BOEDAPEST (ANP) - FC Twente is in de tweede voorronde van de Europa League uitgeschakeld door het Hongaarse Ferencváros. Nadat Twente een week geleden in Enschede met 2-1 had verloren, werd het donderdagavond in Boedapest 2-2.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax heeft de derde voorronde van de Conference League bereikt ten koste van het Servische FK Vojvodina. Donderdag werd het in de Johan Cruijff Arena 4-1, nadat de Amsterdammers een week eerder in Servië ook al met 4-1 hadden gewonnen. Vojvodina kwam op voorsprong via Đorđe Crnomarković. Voor Ajax maakte Davy Klaassen de gelijkmaker en scoorde Oscar Gloukh drie keer.
6 uur geledenMIAMI (ANP) - De Noord-Amerikaanse voetbalbond CONCACAF heeft het voorstel van de FIFA om de commerciële rechten van het WK te verkopen afgewezen. Dat meldt de bond donderdagavond in een verklaring. Eerder op donderdag ging de Europese voetbalbond UEFA over tot een boycot van competities van de FIFA zolang de plannen op tafel liggen.
6 uur geledenZEIST (ANP) - Arne Slot wordt niet de nieuwe bondscoach van het Nederlands elftal. Dat melden diverse media donderdagavond, waaronder ESPN en het AD. De 47-jarige trainer, die eind mei ontslagen werd bij Liverpool, zou de voorkeur hebben voor een club in een Europese topcompetitie.
6 uur geledenMILAAN (ANP) - John Stones heeft voor twee jaar getekend bij Internazionale. De Engelse verdediger vertrekt bij Manchester City, waar hij een aflopend contract had.
7 uur geledenSKIVE (ANP/BELGA) - Wielrenner Wout van Aert heeft donderdag na de eerste ook de tweede etappe in de Ronde van Denemarken gewonnen. De Belg van Visma - Lease a Bike maakt in Denemarken zijn rentree na een blessure waardoor hij de Tour de France miste.
9 uur geledenNYON (ANP) - De Europese voetbalbond UEFA heeft hard uitgehaald naar de FIFA in verband met de commercialiseringsplannen rond het WK voetbal. In de verklaring waarin de UEFA donderdag kenbaar heeft gemaakt de competities van de FIFA te boycotten, maakt de bond duidelijk dat het WK "niet te koop" is. Alle 55 UEFA-landen stemden donderdag tijdens een spoedberaad in met de boycot, zolang de plannen op tafel liggen.
10 uur geleden