Ernst Kuipers: herhaald vaccineren is een mogelijkheid
DEN HAAG (ANP) - Het is mogelijk dat coronavaccinaties herhaald moeten worden, als de vaccins minder goed blijken te beschermen tegen verschillende varianten van het virus. Dat zei Ernst Kuipers van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ) maandagavond aan tafel bij Humberto.
"Het virus gaat niet meer weg. Het zou dus ook zo kunnen zijn dat je tegen herhaalde vaccinaties aanzit", zei Kuipers. "We kijken nu heel blij als je eenmaal Janssen of tweemaal een van de andere hebt gehad, dan ben je klaar. Nou het zou goed kunnen dat je daarna opnieuw moet, of omdat de effectiviteit langzaam afneemt, of omdat er varianten komen waartegen ze minder goed beschermen."
Volgens Kuipers is er een gezondheidsbelang bij herhaald vaccineren, bijvoorbeeld één keer per jaar of een combinatie van vaccins, als de vaccins minder goed beschermen tegen de virusvarianten. Volgens de LNAZ-voorzitter is het daarom belangrijk om te blijven monitoren welke varianten het besmettelijkst zijn, wie welk vaccin heeft gehad en wat er daarna gebeurt. "En daarvoor zijn er nog onvoldoende gegevens om te zeggen dat de ene combinatie beter werkt dan de andere."
Maandag adviseerde de Gezondheidsraad aan de minister van Volksgezondheid dat er geen bezwaar is om mensen na de eerste prik tegen corona met het AstraZeneca-vaccin, de tweede injectie met die van BioNTecht/Pfizer toe te dienen. De raad zegt zich te baseren op recent onderzoek dat aantoont dat deze combinatie een hoog niveau aan antistoffen oplevert. "Het advies dat er ten minste na een AstraZeneca-vaccin gewoon een ander mag volgen is een verstandig advies", zei Kuipers daarover.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Tanja Koen, de eerste televisieomroepster van de NCRV, is vorige week maandag op 100-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar familie bekendgemaakt via de KRO-NCRV. De uitvaart heeft inmiddels in besloten kring plaatsgevonden.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft op giro 6868 tot dusver 1,6 miljoen euro aan donaties binnengekregen voor noodhulp in het rampgebied in Nepal, na de zware overstromingen van vorige week. "Dankzij deze steun kan de hulporganisatie duizenden mensen direct helpen met schoon drinkwater, voedsel, dekens en hygiëneproducten", laat de hulporganisatie weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 33-jarige Groninger is maandag vrijgesproken van het beramen van een ontvoering van prinses Amalia. Volgens de rechter verkeerde Anne Romke van der H. in een psychose, maar waren er nooit daadwerkelijke plannen voor een ontvoering.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ongehoord Nederland (ON!) heeft het onlineprogramma Let's Twist Again van haar kanalen verwijderd, zo meldt de omroep. Afgelopen week ontstond veel ophef over een aflevering van het programma waarin Adolf Hitler werd aangehaald.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft "niet voldoende recht gedaan aan verschillende motieven" tijdens de coronacrisis, zei toenmalig vicepremier Carola Schouten. Volgens Schouten is er "te generiek" gekeken of mensen maatregelen naleefden of niet.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen zijn er ook maandagochtend nog niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de begroting voor volgend jaar. De partijleiders kwamen rond 9.00 uur weer bijeen op het ministerie van Financiën, waar zij zondag ook al vijftien uur onderhandelden. Rond het middaguur zaten zij daar nog steeds. Een kabinetsvergadering die voor 11.00 uur gepland stond, is al minstens twee uur opgeschoven.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft maandag bij het begin van het driedaagse proces in de strafzaak rond de dubbele moord in het Drentse Weiteveen heftige beelden getoond van de moord op Ineke (44) en haar partner Sam (38). De beelden werden getoond op verzoek van het Openbaar Ministerie.
5 uur geleden