Eritreeërs veroordeeld tot 4 tot 12 maanden cel voor rellen
DEN HAAG (ANP) - Een groep Eritreeërs is vrijdag veroordeeld tot celstraffen van 4 tot 12 maanden, waarvan 2 tot 4 maanden voorwaardelijk, voor het relschoppen rond zalencentrum Opera aan de Fruitweg in Den Haag in februari van dit jaar. Daarbij raakten tientallen agenten gewond en werd voor ruim 700.000 euro schade aangericht.
In totaal zijn 26 mensen aangehouden voor de ongeregeldheden rondom een bijeenkomst van de Eritrese gemeenschap. De rechtbank in Den Haag behandelde de zaak tegen de eerste tien verdachten, tussen de 19 en 36 jaar. Daar eiste het Openbaar Ministerie zes tot twaalf maanden celstraf tegen de mannen voor ernstige openlijke geweldpleging. Negen van hen zijn veroordeeld, een verdachte is vrijgesproken.
Volgens de rechter is aan de hand van camerabeelden bewezen dat de meeste verdachten stoepstenen naar de politie hebben gegooid en rondliepen met stokken. Ook houdt hij hen verantwoordelijk voor de daden van alle andere relschoppers en de totale schade. "Het ging om een continuproces waarbij de groepsdynamiek ervoor zorgde dat het geweld escaleerde tot een ongekende heftigheid." De vrijgesproken verdachte had het geweld gefilmd, maar volgens de rechter is niet bewezen dat hij er daarmee aan heeft bijgedragen.
Livestream
Op zaterdag 17 februari belaagden honderden tegenstanders van het Eritrese regime een bijeenkomst van voorstanders van het regime. De gevel van het zalencentrum, auto's en een touringcar gingen daarbij in vlammen op. De verdachten beweerden dat de intentie was om vreedzaam te demonstreren. Ze willen een verbod op bijeenkomsten ter ondersteuning van het regime waarvoor zij zijn gevlucht. De rechter wees erop dat zij dit niet mogen afdwingen met geweld, dat zich nota bene keerde tegen de overheid die hen juist veiligheid heeft geboden.
Geen van de verdachten was aanwezig bij de uitspraak, met toestemming van de rechter. Ze mogen ook de uitkomst van een eventueel hoger beroep in vrijheid afwachten. Behalve de 23-jarige verdachte uit Den Haag, die de zwaarste straf van twaalf maanden cel heeft gekregen, en gelijk naar de gevangenis moet. Hij is schuldig bevonden aan geweldpleging én opruiing, omdat hij vier dagen voor de rellen daartoe zou hebben opgeroepen tijdens een livestream op TikTok.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In het Westelijk Havengebied in Amsterdam woedt in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. Het zou gaan om het terrein van een recyclingbedrijf op de Kwadrantweg.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
12 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
15 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
16 uur geleden