Eritreeërs veroordeeld tot 4 tot 12 maanden cel voor rellen
DEN HAAG (ANP) - Een groep Eritreeërs is vrijdag veroordeeld tot celstraffen van 4 tot 12 maanden, waarvan 2 tot 4 maanden voorwaardelijk, voor het relschoppen rond zalencentrum Opera aan de Fruitweg in Den Haag in februari van dit jaar. Daarbij raakten tientallen agenten gewond en werd voor ruim 700.000 euro schade aangericht.
In totaal zijn 26 mensen aangehouden voor de ongeregeldheden rondom een bijeenkomst van de Eritrese gemeenschap. De rechtbank in Den Haag behandelde de zaak tegen de eerste tien verdachten, tussen de 19 en 36 jaar. Daar eiste het Openbaar Ministerie zes tot twaalf maanden celstraf tegen de mannen voor ernstige openlijke geweldpleging. Negen van hen zijn veroordeeld, een verdachte is vrijgesproken.
Volgens de rechter is aan de hand van camerabeelden bewezen dat de meeste verdachten stoepstenen naar de politie hebben gegooid en rondliepen met stokken. Ook houdt hij hen verantwoordelijk voor de daden van alle andere relschoppers en de totale schade. "Het ging om een continuproces waarbij de groepsdynamiek ervoor zorgde dat het geweld escaleerde tot een ongekende heftigheid." De vrijgesproken verdachte had het geweld gefilmd, maar volgens de rechter is niet bewezen dat hij er daarmee aan heeft bijgedragen.
Livestream
Op zaterdag 17 februari belaagden honderden tegenstanders van het Eritrese regime een bijeenkomst van voorstanders van het regime. De gevel van het zalencentrum, auto's en een touringcar gingen daarbij in vlammen op. De verdachten beweerden dat de intentie was om vreedzaam te demonstreren. Ze willen een verbod op bijeenkomsten ter ondersteuning van het regime waarvoor zij zijn gevlucht. De rechter wees erop dat zij dit niet mogen afdwingen met geweld, dat zich nota bene keerde tegen de overheid die hen juist veiligheid heeft geboden.
Geen van de verdachten was aanwezig bij de uitspraak, met toestemming van de rechter. Ze mogen ook de uitkomst van een eventueel hoger beroep in vrijheid afwachten. Behalve de 23-jarige verdachte uit Den Haag, die de zwaarste straf van twaalf maanden cel heeft gekregen, en gelijk naar de gevangenis moet. Hij is schuldig bevonden aan geweldpleging én opruiing, omdat hij vier dagen voor de rellen daartoe zou hebben opgeroepen tijdens een livestream op TikTok.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
9 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de beloning verhoogd voor informatie die leidt naar de dader van de moord op Mariska Klompenhouwer, de dag voor Koninginnedag, in 2001 in Rotterdam. Het bedrag voor de gouden tip is meer dan verdubbeld, van 11.000 naar 25.000 euro. Daarnaast vraagt de politie rond Koningsnacht extra aandacht voor de moord en zendt Opsporing Verzocht maandag nooit eerder vertoonde bewakingsbeelden uit.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
16 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
17 uur geleden