Eritreeërs veroordeeld tot 4 tot 12 maanden cel voor rellen
DEN HAAG (ANP) - Een groep Eritreeërs is vrijdag veroordeeld tot celstraffen van 4 tot 12 maanden, waarvan 2 tot 4 maanden voorwaardelijk, voor het relschoppen rond zalencentrum Opera aan de Fruitweg in Den Haag in februari van dit jaar. Daarbij raakten tientallen agenten gewond en werd voor ruim 700.000 euro schade aangericht.
In totaal zijn 26 mensen aangehouden voor de ongeregeldheden rondom een bijeenkomst van de Eritrese gemeenschap. De rechtbank in Den Haag behandelde de zaak tegen de eerste tien verdachten, tussen de 19 en 36 jaar. Daar eiste het Openbaar Ministerie zes tot twaalf maanden celstraf tegen de mannen voor ernstige openlijke geweldpleging. Negen van hen zijn veroordeeld, een verdachte is vrijgesproken.
Volgens de rechter is aan de hand van camerabeelden bewezen dat de meeste verdachten stoepstenen naar de politie hebben gegooid en rondliepen met stokken. Ook houdt hij hen verantwoordelijk voor de daden van alle andere relschoppers en de totale schade. "Het ging om een continuproces waarbij de groepsdynamiek ervoor zorgde dat het geweld escaleerde tot een ongekende heftigheid." De vrijgesproken verdachte had het geweld gefilmd, maar volgens de rechter is niet bewezen dat hij er daarmee aan heeft bijgedragen.
Livestream
Op zaterdag 17 februari belaagden honderden tegenstanders van het Eritrese regime een bijeenkomst van voorstanders van het regime. De gevel van het zalencentrum, auto's en een touringcar gingen daarbij in vlammen op. De verdachten beweerden dat de intentie was om vreedzaam te demonstreren. Ze willen een verbod op bijeenkomsten ter ondersteuning van het regime waarvoor zij zijn gevlucht. De rechter wees erop dat zij dit niet mogen afdwingen met geweld, dat zich nota bene keerde tegen de overheid die hen juist veiligheid heeft geboden.
Geen van de verdachten was aanwezig bij de uitspraak, met toestemming van de rechter. Ze mogen ook de uitkomst van een eventueel hoger beroep in vrijheid afwachten. Behalve de 23-jarige verdachte uit Den Haag, die de zwaarste straf van twaalf maanden cel heeft gekregen, en gelijk naar de gevangenis moet. Hij is schuldig bevonden aan geweldpleging én opruiing, omdat hij vier dagen voor de rellen daartoe zou hebben opgeroepen tijdens een livestream op TikTok.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Van bijna 43.000 kinderen gingen de ouders in 2023 uit elkaar. Dat zijn 3500 meer kinderen dan een jaar eerder. Daarmee is een stijging te zien na een periode met minder ouders die scheidden tijdens de coronapandemie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eén op de tien mbo'ers in een beroepsopleidende leerweg ervaart discriminatie bij het zoeken naar een stageplek, of tijdens de stage zelf. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers uit het Schoolverlatingsonderzoek uit 2024. Discriminatie op basis van uiterlijk, huidskleur, herkomst of geloof komt het vaakst voor.
1 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Volgens de minister van Economische Ontwikkeling van Curaçao, Roderick Middelhof, vinden er geen annuleringen van reserveringen op het eiland plaats. "Noch van vluchten richting Curaçao, noch bij hotels." Curaçao heeft te maken met militaire spanning tussen Amerika en Venezuela en had onlangs twee incidenten van bijna-botsingen in het luchtruim. Ook besloot een cruiseschip het eiland te mijden.
8 uur geledenBADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
17 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
19 uur geleden