Erdogan zwakt verwachtingen af over snelle NAVO-toetreding Zweden
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de verwachtingen afgezwakt over een eventuele toetreding van Zweden tot de NAVO vóór de top van de alliantie in juli. Zweden hoeft er volgens Erdogan niet op te rekenen dat Turkije, dat bij de toetreding dwarsligt, zich bedenkt.
"Zweden heeft verwachtingen. Dat betekent niet dat wij daaraan zullen voldoen", aldus de president. Volgens Erdogan kan zijn land zich niet positief tegenover het Zweedse lidmaatschapsverzoek opstellen terwijl "terroristen" mogen blijven demonstreren in Stockholm.
Zweden moet volgens Erdogan eerst actie ondernemen. Turkije vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen Koerden die Ankara als terroristen beschouwt. Zijn uitspraken komen op de dag waarop vertegenwoordigers van de twee landen opnieuw samenkomen om over de NAVO te praten. NAVO-bondgenoten roepen Turkije op Zweden toe te laten tot het militaire bondgenootschap. Om lid te worden moeten alle bestaande leden de aanvraag goedkeuren. In het geval van Zweden liggen Turkije en Hongarije dwars. De regering in Boedapest zegt ook bezwaren te hebben.
De NAVO-lidstaten komen op 11 en 12 juli bijeen in het Litouwse Vilnius. Het is de eerste top die wordt gehouden sinds de toetreding van Finland. De Zweeds en Finse regeringen besloten vanwege de Russische invasie in Oekraïne samen lidmaatschapsaanvragen in te dienen. Ondanks aanvankelijke bezwaren keurde het Turkse parlement de toetreding van Finland eind maart goed.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie komt met een steunpakket van 50 miljoen euro voor Armenië ter compensatie van de handelsbeperkingen die Rusland het land wil opleggen om zijn banden met de EU. Dat meldt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na een telefoongesprek met de Armeense premier Nikol Pasjinjan.
1 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het karkas van bultrug Timmy blijft waarschijnlijk langer dan voorzien op het Deense eiland Anholt. Het voor donderdag of vrijdag geplande transport is voor onbepaalde tijd uitgesteld, meldt de veerdienst.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Het staakt-het-vuren waar Libanon en Israël afspraken over hebben gemaakt, zal binnen 24 uur ingaan nadat alle betrokken partijen goedkeuring hebben verleend, zegt de Libanese president Joseph Aoun in gesprek met journalisten. Hij lijkt daarmee te verwijzen naar Hezbollah. Die groepering moet volgens de overeenkomst meewerken, maar was zelf niet bij de onderhandelingen betrokken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Iraanse leider beschuldigt de vijanden van zijn land van een poging verdeeldheid te zaaien in Iran, nu ze volgens hem de oorlog hebben verloren. Mojtaba Khamenei riep zijn landgenoten op tot eenheid om dat "sinistere complot" te bestrijden.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wordt niet langer vervolgd voor zijn betrokkenheid bij het organiseren van een mars voor de lhbti-gemeenschap in 2025. Aanklagers maakten donderdag bekend dat ze de aanklachten intrekken.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De opvangregeling voor Oekraïners die vanwege de oorlog naar EU-landen vluchten, wordt naar alle waarschijnlijkheid verlengd. Wel is de kans groot dat daar verdere beperkingen aan worden gekoppeld, zo werd donderdag duidelijk in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers van Binnenlandse Zaken de verlenging van de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (RTB). Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) en diverse ministers spraken voor het begin van de vergadering hun steun uit voor verlenging, maar niet meer voor iedereen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Frans-Iraanse kunstenares Marjane Satrapi is op 56-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar omgeving donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP. Satrapi werd wereldwijd bekend met het stripboek Persepolis en de verfilming daarvan.
2 uur geleden