Erdogan zwakt verwachtingen af over snelle NAVO-toetreding Zweden
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de verwachtingen afgezwakt over een eventuele toetreding van Zweden tot de NAVO vóór de top van de alliantie in juli. Zweden hoeft er volgens Erdogan niet op te rekenen dat Turkije, dat bij de toetreding dwarsligt, zich bedenkt.
"Zweden heeft verwachtingen. Dat betekent niet dat wij daaraan zullen voldoen", aldus de president. Volgens Erdogan kan zijn land zich niet positief tegenover het Zweedse lidmaatschapsverzoek opstellen terwijl "terroristen" mogen blijven demonstreren in Stockholm.
Zweden moet volgens Erdogan eerst actie ondernemen. Turkije vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen Koerden die Ankara als terroristen beschouwt. Zijn uitspraken komen op de dag waarop vertegenwoordigers van de twee landen opnieuw samenkomen om over de NAVO te praten. NAVO-bondgenoten roepen Turkije op Zweden toe te laten tot het militaire bondgenootschap. Om lid te worden moeten alle bestaande leden de aanvraag goedkeuren. In het geval van Zweden liggen Turkije en Hongarije dwars. De regering in Boedapest zegt ook bezwaren te hebben.
De NAVO-lidstaten komen op 11 en 12 juli bijeen in het Litouwse Vilnius. Het is de eerste top die wordt gehouden sinds de toetreding van Finland. De Zweeds en Finse regeringen besloten vanwege de Russische invasie in Oekraïne samen lidmaatschapsaanvragen in te dienen. Ondanks aanvankelijke bezwaren keurde het Turkse parlement de toetreding van Finland eind maart goed.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
6 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
6 uur geleden