Erdogan zwakt verwachtingen af over snelle NAVO-toetreding Zweden
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de verwachtingen afgezwakt over een eventuele toetreding van Zweden tot de NAVO vóór de top van de alliantie in juli. Zweden hoeft er volgens Erdogan niet op te rekenen dat Turkije, dat bij de toetreding dwarsligt, zich bedenkt.
"Zweden heeft verwachtingen. Dat betekent niet dat wij daaraan zullen voldoen", aldus de president. Volgens Erdogan kan zijn land zich niet positief tegenover het Zweedse lidmaatschapsverzoek opstellen terwijl "terroristen" mogen blijven demonstreren in Stockholm.
Zweden moet volgens Erdogan eerst actie ondernemen. Turkije vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen Koerden die Ankara als terroristen beschouwt. Zijn uitspraken komen op de dag waarop vertegenwoordigers van de twee landen opnieuw samenkomen om over de NAVO te praten. NAVO-bondgenoten roepen Turkije op Zweden toe te laten tot het militaire bondgenootschap. Om lid te worden moeten alle bestaande leden de aanvraag goedkeuren. In het geval van Zweden liggen Turkije en Hongarije dwars. De regering in Boedapest zegt ook bezwaren te hebben.
De NAVO-lidstaten komen op 11 en 12 juli bijeen in het Litouwse Vilnius. Het is de eerste top die wordt gehouden sinds de toetreding van Finland. De Zweeds en Finse regeringen besloten vanwege de Russische invasie in Oekraïne samen lidmaatschapsaanvragen in te dienen. Ondanks aanvankelijke bezwaren keurde het Turkse parlement de toetreding van Finland eind maart goed.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Door de Israëlische aanvallen maandag op Libanon zijn zeker 53 doden gevallen, verklaart de Libanese regering. Het aantal gewonden is opgelopen naar 154.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was afgelopen weekend "de laatste goede kans" om Iran aan te vallen en te voorkomen dat het land een kernwapen zou ontwikkelen. Hij stelde in een korte update over Iran dat de operatie "ver voor op schema" ligt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft burgers opgeroepen om maandagavond in Teheran steun te betuigen aan de Islamitische Republiek en hun eer te bewijzen aan leider Ali Khamenei, die afgelopen weekend werd gedood. De oproep werd gedeeld via de staatstelevisie.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gebeld over Iran en de bescherming van de NAVO-grenzen. NAVO-land Turkije grenst aan Iran en vreest dat het de gevolgen ondervindt van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op dat land en de tegenaanvallen die Teheran onderneemt.
1 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft twee Iraanse gevechtsvliegtuigen uit de lucht geschoten, meldt het Qatarese ministerie van Defensie. Qatar is een van de Golfstaten die sinds zaterdag wordt aangevallen door Iran, omdat het land Amerikaanse militaire bases huisvest.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn krijgsmacht Iran aan het raken is, maar "nog niet eens hard". De "grote golf" moet nog komen, aldus Trump tegen CNN. "Die grote komt snel."
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Israël heeft tot nu toe meer dan zeshonderd doelen aangevallen in Iran, meldt het Israëlische leger. Het zou gaan om ruim twintig locaties die gelinkt waren aan Iraanse militaire leiders, zeker 150 raketlanceerinstallaties en meer dan tweehonderd luchtafweersystemen.
3 uur geleden