Erdogan zwakt verwachtingen af over snelle NAVO-toetreding Zweden
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de verwachtingen afgezwakt over een eventuele toetreding van Zweden tot de NAVO vóór de top van de alliantie in juli. Zweden hoeft er volgens Erdogan niet op te rekenen dat Turkije, dat bij de toetreding dwarsligt, zich bedenkt.
"Zweden heeft verwachtingen. Dat betekent niet dat wij daaraan zullen voldoen", aldus de president. Volgens Erdogan kan zijn land zich niet positief tegenover het Zweedse lidmaatschapsverzoek opstellen terwijl "terroristen" mogen blijven demonstreren in Stockholm.
Zweden moet volgens Erdogan eerst actie ondernemen. Turkije vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen Koerden die Ankara als terroristen beschouwt. Zijn uitspraken komen op de dag waarop vertegenwoordigers van de twee landen opnieuw samenkomen om over de NAVO te praten. NAVO-bondgenoten roepen Turkije op Zweden toe te laten tot het militaire bondgenootschap. Om lid te worden moeten alle bestaande leden de aanvraag goedkeuren. In het geval van Zweden liggen Turkije en Hongarije dwars. De regering in Boedapest zegt ook bezwaren te hebben.
De NAVO-lidstaten komen op 11 en 12 juli bijeen in het Litouwse Vilnius. Het is de eerste top die wordt gehouden sinds de toetreding van Finland. De Zweeds en Finse regeringen besloten vanwege de Russische invasie in Oekraïne samen lidmaatschapsaanvragen in te dienen. Ondanks aanvankelijke bezwaren keurde het Turkse parlement de toetreding van Finland eind maart goed.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een commissie opgericht die de vrijlating van president Nicolás Maduro en zijn vrouw moet regelen. Zij werden zaterdag gevangen genomen door de Verenigde Staten en zijn overgebracht naar New York.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
5 uur geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
9 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
11 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
12 uur geleden