Erdogan wil naar Berlijn voor EK-kwartfinale tegen Nederland
BERLIJN (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan reist af naar Berlijn om de kwartfinale van het EK-voetbal tegen het Nederlands elftal bij te wonen. Die aankondiging komt midden in een diplomatieke rel tussen Duitsland en Turkije.
De Duitse regering heeft donderdag namelijk de Turkse ambassadeur in Berlijn ontboden om een handgebaar dat de Turkse speler Merih Demiral maakte in de vorige ronde. Hij vierde zijn doelpunt in de achtste finale met een 'wolvengroet" een symbool van de ultranationalistische en extreemrechtse Turkse groepering Grijze Wolven. Die club steunt Erdogan, maar is buiten Turkije zeer controversieel. De Grijze Wolven staan in Duitsland onder toezicht en zijn in Frankrijk zelfs verboden.
De Duitse minister van Binnenlandse Zaken Nancy Faeser zei op X dat het gebaar niet "thuishoort" in de Duitse stadions. "Het EK gebruiken als platform voor racisme is volstrekt onaanvaardbaar." Als reactie ontbood de Turkse regering in Ankara al de Duitse ambassadeur.
Wolvengroet
Erdogan heeft nu een reis naar Azerbeidzjan afgezegd om naar Duitsland te kunnen komen. Hij wil het Turkse team steunen in de wedstrijd tegen Oranje, maar volgens Turkse media is de discussie over de wolvengroet de doorslaggevende reden voor de president om naar Berlijn af te reizen.
Demiral zelf liet weten dat hij zich van geen kwaad bewust was. Zijn manier van juichen zou "te maken hebben met mijn Turkse identiteit". De UEFA heeft een onderzoek geopend naar "vermeend ongepast gedrag".
Nederland en Turkije staan zaterdag om 21.00 uur tegenover elkaar in het Olympiastadion in Berlijn.
Meer uit Voetbal
LONDEN (ANP) - Tottenham Hotspur blijft in degradatiegevaar in de laatste speelronde van de Premier League. De club uit Londen van Micky van de Ven en de geblesseerde Xavi Simons verloor in de voorlaatste speelronde met 2-1 van Chelsea.
1 uur geledenBOURNEMOUTH (ANP) - Arsenal is in Engeland voor het eerst sinds 2004 kampioen van de Premier League geworden. Door het gelijkspel van Manchester City bij Bournemouth (1-1) kan de ploeg van trainer Pep Guardiola de koploper uit Londen van coach Mikel Arteta niet meer inhalen in de laatste speelronde.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft Ángel Alarcón definitief overgenomen van FC Porto. De Eredivisieclub heeft de 22-jarige aanvaller vastgelegd tot medio 2029.
3 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Rolando Maran is aangesteld als bondscoach van het voetbalelftal van Albanië. De 62-jarige Italiaan tekende een contract van anderhalf jaar. Hij volgt de Braziliaan Sylvinho op, die er niet in slaagde het WK te bereiken met Albanië.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Southampton is uitgesloten van de play-offs voor promotie naar de Premier League. Dat heeft de English Football League (EFL) besloten nadat de Engelse club door tegenstander Middlesbrough werd beschuldigd van spionage. Volgens de organisatie heeft de club uit het Championship meerdere regels overtreden, waaronder het zonder toestemming filmen van trainingen van tegenstanders.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Coach Unai Emery van Aston Villa legt de nadruk op het winnen van de Europa League met de Engelse club, die het woensdag in Istanbul opneemt tegen SC Freiburg. Dat is volgens hem belangrijker dan dat hijzelf de Europa League voor de vijfde keer wint.
4 uur geledenLISSABON (ANP) - Cristiano Ronaldo gaat met Portugal naar zijn zesde wereldkampioenschap voetbal. Nooit eerder deed iemand mee aan zes WK's. Als Lionel Messi met Argentinië afreist naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, komt ook hij op zes deelnames. Op dit moment delen Ronaldo en Messi het record van vijf deelnames met vier andere spelers. Het toernooi, waarin Portugal in de groepsfase speelt tegen de Democratische Republiek Congo, Oezbekistan en Colombia, begint op 11 juni.
9 uur geleden