Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan wil Finland en Zweden beslist niet bij NAVO

Erdogan wil Finland en Zweden beslist niet bij NAVO

ISTANBUL (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft beklemtoond dat hij er niet over piekert om in te stemmen met een NAVO-lidmaatschap van Finland en Zweden. Hij zei in een toespraak tot jongeren dat de Noord-Europese landen terroristen herbergen en dat hij goede betrekkingen wil blijven houden met Moskou en Kiev. Turkije is sinds de Koude Oorlog een historische pijler van de NAVO en heeft net als elk lid de mogelijkheid aanvragen van nieuwe leden te blokkeren.

Erdogan is niet enkel boos dat er in Noord-Europa steun bestaat voor de Koerdische terreurbeweging PKK. Maar hij hoopt ook te kunnen optreden als bemiddelaar tussen de oorlogvoerende buren aan de overkant van de Zwarte Zee, Oekraïne en Rusland. Turkije doet niet mee aan anti-Russische sancties en Erdogan heeft ook op de economische belangen van zijn land gewezen.

Naar schatting meer dan 45 procent van het gas dat het land gebruikt komt uit Rusland, 70 procent van de tarwe komt uit Rusland en een aanzienlijk groot deel van de toeristen in Turkije zijn doorgaans Russen. Ondertussen bouwen Turkije en Rusland al jaren aan een enorme kernenergiecentrale aan de Middellandse Zee. Het Akkuyu NPP-project van 20 miljard dollar (19 miljard euro) moet na 2023 voor zeker 10 procent van de Turkse elektriciteitsbehoefte gaan zorgen. Erdogan zei dat de centrale volgend jaar geopend wordt en heel belangrijk voor Turkije is.

De president klonk in zijn toespraak volgens Turkse media vastberadener dan zijn minister van Buitenlandse Zaken Mevlut Cavusoglu woensdag in New York. Die zei toen tegen zijn Amerikaanse collega Antony Blinken dat Turkije altijd openstaat voor nieuwe NAVO-leden, maar dat er iets gedaan moet worden aan de zorgen die Turkije heeft over veiligheidsaspecten ten aanzien van Finland en vooral Zweden.

Meer uit Buitenland

Trump uit twijfels over overname Warner Bros. door Netflix

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.

3 uur geleden
Liberaal verslaat rechtse populist en is burgemeester Boekarest

BOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.

6 uur geleden
Acht Henri Matisse-gravures gestolen uit bibliotheek in São Paulo

SÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.

7 uur geleden
Nabestaanden Decembermoorden eisen eerherstel en compensatie

PARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.

7 uur geleden
Omroep: 100 ontvoerde schoolkinderen vrijgelaten in Nigeria

ABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.

7 uur geleden
President Benin na couppoging: situatie volledig onder controle

COTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een ​​couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak. Eerder zondag meldde een regeringswoordvoerder dat veertien mensen waren opgepakt voor een couppoging. Alle arrestanten zouden militairen en ex-militairen zijn.

8 uur geleden
Legerchef Israël: terugtrekkingslijn in Gaza is 'nieuwe grens'

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.

11 uur geleden