Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan wil dat Poetin niet annexeert maar gaat onderhandelen

Erdogan wil dat Poetin niet annexeert maar gaat onderhandelen

MOSKOU/ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Erdogan heeft er in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Poetin op aangedrongen dat de Russische leider geen gebieden in Oekraïne annexeert, "maar onderhandelingen een kans geeft". Erdogan probeert soms met succes te bemiddelen tussen Oekraïne en Rusland. Daardoor kwam er een overeenkomst tot stand voor de scheepvaart die Oekraïense voedselproducten over de Zwarte Zee naar de wereldmarkt brengt.

Poetin zei tegen Erdogan dat meer moet worden gedaan om de export van Russische voedselproducten en kunstmest mogelijk te maken in het kader van die internationale overeenkomst over de Oekraïense havens aan de Zwarte Zee. Erdogan moedigde Poetin aan de overeenkomst straks te verlengen. De huidige 'graandeal' loopt eind november af.

Poetin kondigt naar verwachting vrijdag aan dat de Russische federatie de in het zuidoosten van Oekraïne veroverde gebieden gaat annexeren. De slepende conflicten in Oekraïne zijn volgens hem onder meer een gevolg van het instorten van de Sovjet-Unie waar etnische Russen in het zuidoosten van Oekraïne slachtoffer van zouden zijn geworden als gevolg van discriminatie en vervolging door de centrale regering in Kiev.

Gaspijpleidingen

Poetin noemde de spectaculaire beschadigingen begin deze week van de pijpleidingen Nord Stream 1 en 2 in de Oostzee een daad van internationaal terrorisme. Het gaat volgens Poetin om "ongekende sabotage". Rusland heeft om een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad gevraagd die vrijdag zal plaatsvinden.

De gaspijpleidingen zijn aangelegd om Russisch gas naar Duitsland te brengen en Nord Stream 1 heeft daar jaren voor gefunctioneerd en was zo een belangrijk instrument van Russische invloed in Europa en een belangrijke bron van inkomsten voor Moskou. Onder meer de VS, Oekraïne en Polen hebben zich daarom jarenlang fel gekeerd tegen het Nord Stream-project.

President Biden zei in februari op bezoek in Duitsland nog dat er een einde komt aan die pijpleiding als Rusland Oekraïne binnenvalt. Hij wist nog niet hoe de pijpleiding aan zijn einde zou komen, "maar we kunnen het". De Poolse Europarlementariër en ex-minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski toonde op Twitter foto's van de enorme lekken in de pijpleiding en zette er "dank jullie wel, VS" onder. Volgens de Poolse politicus is het project Nord Stream een wapen waarmee Rusland Europese landen afperst.

Meer uit Buitenland

Zelensky bedankt Trump en Congres voor nieuwe sancties Rusland

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.

19 minuten geleden
Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

4 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

5 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

5 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

6 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

7 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

7 uur geleden