Erdogan vervangt baas statistiekbureau na rel inflatiecijfers
ANKARA (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft het hoofd van het nationale statistiekbureau vervangen na een rel rond de inflatiecijfers. Oppositiepartijen beschuldigen het Turkse instituut voor statistiek ervan de inflatiecijfers rooskleuriger te brengen dan ze zijn. De regeringspartij zegt juist dat de Turkse economische malaise wordt overdreven.
Het ontslag van Sait Erdal Dincer stond in een zaterdag gepubliceerd decreet. Hij moet binnen een jaar na zijn benoeming plaatsmaken voor Erhan Cetinkaya, vicevoorzitter van de Turkse bankentoezichthouder. Door het vertrek van Dincer zullen de zorgen over de betrouwbaarheid van de gegevens van het statistiekbureau alleen maar toenemen.
TurkStat ligt zwaar onder vuur omdat het cijfers over de economie zou hebben gemanipuleerd om Erdogan tevreden te stellen. Turkije heeft te maken met de hoogste inflatie sinds het aantreden van Erdogan als president in 2014. Op jaarbasis werd het leven in Turkije vorig jaar 36 procent duurder. Dat was de hoogste inflatie in bijna twintig jaar. De oppositie meent dat dit cijfer nog te laag is geraamd en dat de reële kosten van levensonderhoud tweemaal zo hoog waren.
Vervanging
Het is niet voor het eerst dat Erdogan mensen op economische posten aan de kant schuift. Sinds de zomer van 2019 nam de president ook al afscheid van een drietal centralebankpresidenten vanwege de hoge rente waar zij aan vasthielden om de inflatie te beteugelen. Onder druk van Erdogan is de rente in Turkije sinds september teruggeschroefd tot het huidige niveau van 14 procent. De hoge rente is een doorn in het oog van de president. Hij meent namelijk in tegenstelling tot de gangbare economische theorie dat een hogere rente juist leidt tot hogere prijzen. Mede door de renteverlagingen steeg de inflatie in het land nog harder.
Niet alleen heeft TurkStat een nieuwe baas. Ook de minister van Justitie is vervangen. Minister Abdulhamit Gul meldt dat hij zaterdag zijn ontslag heeft ingediend. Erdogan wees vervolgens zijn partijgenoot Bekir Bozdag aan als opvolger. Hij vervulde die functie al eerder. Turkije ligt onder vuur vanwege de rechterlijke onafhankelijkheid, die volgens onder meer mensenrechtenorganisaties in toenemende mate wordt aangetast.
Ondertussen dreigt Erdogan ook met juridische stappen tegen Turkse media die "onverenigbaar met de nationale en morele waarden" berichten. Volgens critici zet de president daarmee een volgende stap om afwijkende meningen in het land te onderdrukken.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel ziet af van een mogelijke boete voor socialmediabedrijf TikTok omdat het Chinese bedrijf toezeggingen heeft gedaan voor het transparanter maken van zijn database van advertenties. Dat meldt de Europese Commissie vrijdag.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens die zijn aangesloten op het warmtenet met een laag verbruik gaan mogelijk volgend jaar meer betalen voor de levering van warmte. Dat volgt uit de maximale warmtetarieven die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vrijdag bekendmaakte voor energieleveranciers.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft socialemediaplatform X een boete opgelegd van 120 miljoen euro voor het overtreden van Europese digitale regels, onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
18 minuten geledenROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in november voor de derde maand op rij gedaald. Alle belangrijke basisvoedingsmiddelen, met uitzondering van granen, lieten vorige maand een daling zien, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De daling kwam voornamelijk door ruime voorraden.
22 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het derde kwartaal van dit jaar iets sterker gegroeid dan eerder gemeld. Volgens een nieuwe raming van het Europese statistiekbureau Eurostat bedroeg de groei 0,3 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerdere schatting werd nog een groei van 0,2 procent op kwartaalbasis gemeld.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vrijdagochtend last van de mist die over delen van het land hangt, waardoor er geen vliegtuigen kunnen landen op de luchthaven. Dat leidt tot vertragingen en vluchten die moeten uitwijken naar Keulen en Maastricht, is te zien op de website. Er is wel startend vliegverkeer.
2 uur geledenMUMBAI (ANP/RTR) - De grootste luchtvaartmaatschappij van India, IndiGo, heeft spijt betuigd voor wijdverbreide verstoringen in zijn vliegschema voor het Aziatische land. Het door oud-KLM-topman Pieter Elbers geleide bedrijf schrapte de afgelopen dagen honderden vluchten. Dat gebeurde omdat nieuwe regels rond rust- en werktijden voor piloten voor roosterproblemen zorgden.
3 uur geleden