Erdogan: tijd om IS en Koerdische strijders uit te schakelen
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt dat het na de machtswissel in Syrië tijd is om "terroristische" groepen in dat land uit te schakelen. Hij doelde daarmee op Islamitische Staat en de Koerdische strijders, die een groot deel van Syrië in handen hebben.
Volgens Erdogan zijn die groepen "een bedreiging voor het voortbestaan van Syrië". Turkije mengde zich al jaren in de Syrische burgeroorlog en heeft al langer banden met Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Die streng islamitische beweging heeft twee weken geleden dictator Bashar al-Assad verdreven en de macht overgenomen in Syrië.
Turkije lijkt dit moment aan te grijpen om de strijd tegen de Koerden in het noordoosten van Syrië te intensiveren. Volgens Erdogan hebben de Syrische Koerden banden met de Koerdische bewegingen in Turkije, die door Ankara worden aangemerkt als terroristisch. Turkije hoopt de banden met HTS te kunnen gebruiken in de strijd, maar de nieuwe machthebbers benadrukken dat ze nu vooral stabiliteit willen.
Meer uit Buitenland
MANILA (ANP/RTR) - De autoriteiten in de Filipijnen zijn een onderzoek begonnen naar Thomas Markle, de vader van Meghan Markle. De 82-jarige schoonvader van de Britse prins Harry, die een periode in het Filipijnse Cebu heeft gewoond, wordt beschuldigd van het bezit van beelden van seksueel kindermisbruik.
4 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt met Oekraïne de details te bespreken rond een humanitair bestand in het door Rusland bezette Oekraïense Olesjky. Dat bestand werd bemiddeld door de Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump, zo meldde het Witte Huis vrijdag.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Als de Starlink-verbindingen in Oekraïne nog altijd niet naar behoren functioneren, dan zal Donald Trump daarover contact opnemen met Starlink-eigenaar en techmiljardair Elon Musk. De Amerikaanse president zei ook dat hij het er nog niet met Musk over heeft gehad.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De toenemende aanvallen voor de kust van EU-lidstaten in de Zwarte Zee "zijn onaanvaardbaar en moeten stoppen", stelt voorzitter van de EU-leiders António Costa op X. Die aanvallen wijt Costa aan de Russische oorlog tegen Oekraïne.
1 uur geledenKARAK (ANP/AFP/RTR) - In de Jordaanse stad Karak hebben schutters het vuur geopend in een kerk. Daarbij zijn zeker zeven doden gevallen, melden de autoriteiten. 34 anderen raakten gewond.
1 uur geledenTRAPPES (ANP/RTR) - Het aantal gewonden door de dodelijke schietpartij eerder op vrijdag in de Parijse voorsteden Trappes en La Verrière is gestegen naar vijf. Drie mensen verkeren in kritieke toestand. Dat zei de Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez tegen BFMTV. Eerder werd nog gesproken over vier zwaargewonden. Eén persoon kwam om het leven. Een verdachte kon worden gearresteerd.
2 uur geledenOLESJKY (ANP) - Het Amerikaanse Witte Huis meldt dat Rusland en Oekraïne een humanitair bestand hebben afgesproken voor de Oekraïense stad Olesjky. Dat zou zijn gebeurd na bemiddeling van Melania Trump, de vrouw van president Donald Trump.
3 uur geleden