Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan: rente in Turkije in gematigder tempo omlaag

Erdogan: rente in Turkije in gematigder tempo omlaag

ANKARA (ANP) - De rente in Turkije zal in een gematigder tempo omlaaggaan en daarmee ook de kosten van leningen. Dat zei de Turkse president Recep Tayyip Erdogan, die daarmee terugkwam van zijn eerdere woorden over het snel omlaagbrengen van de rente. De Turkse centrale bank besluit daar later deze week over. Uit de opmerkingen van Erdogan kan opgemaakt worden dat de rente bij de vergadering op 20 januari niet zal wijzigen.

De verklaring van Erdogan komt overeen met de toon die de Turkse minister van Financiƫn Nureddin Nebati vorige week bezigde. Daarbij willen de beleidsmakers de impact van het beleid op de economie in het eerste kwartaal van dit jaar afwachten. De rente in Turkije werd onlangs verlaagd tot 14 procent. Daarbij staan versoepelingen tot eind maart op pauze.

Erdogan had eerder geroepen dat de hoge inflatie in Turkije niet in overeenstemming is met de economische realiteit in het land. De Turkse inflatie kwam in december uit op ruim 36 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2002.

Hoge inflatie

De Turkse inflatie is al langere tijd hoog en wordt net als in andere landen voortgestuwd door de hoge prijzen van energie. Maar in tegenstelling tot andere landen bestrijdt de Turkse centrale bank, op aandringen van Erdogan, de hoge inflatie met renteverlagingen in plaats van -verhogingen. Erdogan meent namelijk, in tegenstelling tot de meerderheid van de economen, dat een hoge rente juist tot hogere prijzen leidt.

De Turkse lira verloor vorig jaar bijna de helft van zijn waarde ten opzichte van de dollar, vooral als gevolg van de lagere rente. Daarmee behoorde de munt tot de slechtst presterende grote valuta.

Meer uit Financieel

Nieuwe Nederlandse aanbieder voor treinreizen naar Berlijn

BREDA (ANP) - Het Nederlandse GoVolta biedt vanaf maart een nieuwe optie om met de trein naar Berlijn en Hamburg te reizen. Na een moeizaam toegangstraject heeft de Bredase onderneming met steun van Keolis, een dochteronderneming van het Franse spoorwegbedrijf SNCF, genoeg geld beschikbaar om drie keer per week vanuit Amsterdam naar de Duitse steden te reizen. Komende zomer worden dat dagelijkse verbindingen, later moet Parijs daar bijkomen.

43 minuten geleden
Brussel: Musk heeft vrijheid om 'gekke uitspraken' EU te doen

BRUSSEL (ANP) - "Het ligt binnen de vrijheid van meningsuiting om compleet gekke uitlatingen te doen", laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten na opmerkingen van Elon Musk. De eigenaar van X suggereerde de EU volledig af te schaffen en vergeleek op X de EU met het naziregime, nadat de Commissie het socialmediaplatform vrijdag een boete van 120 miljoen euro had gegeven.

1 uur geleden
Meta komt EU tegemoet met keuze bij persoonlijke advertenties

BRUSSEL (ANP) - Meta komt de Europese Commissie tegemoet door gebruikers van Instagram en Facebook binnenkort de keuze te bieden om minder gepersonaliseerde advertenties te zien. Het Amerikaanse techbedrijf moest zijn beleid aanpassen om te ontkomen aan een boete, nadat Brussel eerder had vastgesteld dat Meta de Europese digitale regels had overtreden.

1 uur geleden
Meer luchtvaartpassagiers EU, Schiphol tweede drukste luchthaven

LUXEMBURG (ANP) - Het aantal luchtvaartpassagiers in de Europese Unie is vorig jaar gegroeid en Schiphol was de op een na drukste luchthaven. Volgens het Europese statistiekbureau Eurostat waren er vorig jaar in totaal 1,1 miljard luchtvaartreizigers binnen de EU, een toename van meer dan 8 procent vergeleken met 2023.

2 uur geleden
Recordaandeel wind- en zonne-energie bij Duitse stroomopwekking

WIESBADEN (ANP/DPA) - De uitbreiding van windturbines en zonnepanelen heeft in Duitsland bijgedragen aan de opwekking van recordhoeveelheden hernieuwbare energie in juli, augustus en september. Volgens het Duitse statistiekbureau waren wind- en zonne-energie in het derde kwartaal goed voor een recordaandeel van 64,1 procent van de elektriciteitsopwekking.

3 uur geleden
Unilever zakt op Damrak na beursgang ijsjestak Magnum

AMSTERDAM (ANP) - Unilever stond maandag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de beursintroductie van The Magnum Ice Cream Company (TMICC), de afgesplitste ijsjesdivisie van voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever (min 4 procent). Het aandeel Magnum noteerde op bijna 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro. Het bedrijf, waaronder ijsmerken vallen als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's, gaat ook naar de beurzen in Londen en New York.

5 uur geleden
Magnum-topman: denk dat ijs een echt volksaandeel kan worden

AMSTERDAM (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) denkt dat het aandeel van Magnum een echt "volksaandeel" kan worden. "Met een ijsbedrijf weet je precies wat je koopt", zei Magnum-baas Peter ter Kulve maandagochtend in aanloop naar het beursdebuut van de afgesplitste ijsjestak van Unilever op het Damrak.

5 uur geleden