Erdogan noemt Gülen en zijn aanhangers verraders
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft uitgehaald naar de overleden geestelijke Fethullah Gülen en zijn aanhangers. Volgens Erdogan was Gülen een verrader en hij zweert zijn volgelingen te blijven bestrijden.
Gülens beweging was ooit een bondgenoot van Erdogan, maar de twee werden bittere rivalen in de loop der jaren. Volgens de president zat Gülen achter een mislukte staatsgreep in 2016. Daarna opende de regering een klopjacht op leden van de Gülen-beweging, die in Turkije is bestempeld als terroristische organisatie en de naam FETO heeft.
Gülen week in 1999 uit naar de Verenigde Staten, waar hij ook is overleden. Hij heeft wereldwijd miljoenen aanhangers, die Erdogan ook als verraders beschouwt. "Deze verraders is het met dank aan degenen die hen beschermen gelukt om het Turkse recht te ontvluchten", zei hij in een toespraak op televisie. "Maar ze zullen de goddelijke rechtvaardigheid niet kunnen ontlopen."
Erdogan zei dat de strijd tegen de Gülenisten doorgaat, ondanks de dood van de leider. "Of het nou in Turkije is of in de verste uithoek van de wereld, we zullen de FETO-hyena's achtervolgen."
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - Sterke en snelle klimaatactie is noodzakelijk om de planeet te beschermen, benadrukt paus Leo XIV maandag in een videoboodschap bij een speciale bijeenkomst in het Amazonemuseum in Belém. In die Braziliaanse stad wordt momenteel de klimaattop (COP30) gehouden. "De schepping schreeuwt het uit in overstromingen, droogtes, stormen en meedogenloze hitte", zei de paus, die vervolgde dat de klimaatactie tot nu toe faalt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het plan om een internationale troepenmacht naar de Palestijnse Gazastrook te sturen. De missie maakt deel uit van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Gaza, dat door de raad werd gesteund.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse parlement stemt dinsdag over de vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten over een spraakmakend misbruikschandaal tot in de hoogste kringen. De kans is groot dat een duidelijke meerderheid openbaarmaking zal afdwingen.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - Denemarken heeft op de klimaattop in Belém een nieuwe nationale klimaatambitie voor 2035 bekendgemaakt, waarmee het land meteen wereldwijd koploper wordt. De Deense regering komt met een bindend doel van minimaal 82 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2035 dan in 1990.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als de Europese Unie ervoor kiest om bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een lening aan Oekraïne, delen alle EU-lidstaten eventuele risico's. Dit stelt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie voor in een notitie die naar de lidstaten is gestuurd. Von der Leyen hoopt hiermee de bezwaren van België weg te nemen.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
10 uur geleden