Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan: Hamas is geen terroristische organisatie

Erdogan: Hamas is geen terroristische organisatie

ANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt dat het Palestijnse Hamas geen terroristische organisatie is. De militante beweging, die in onder meer de Verenigde Staten en de Europese Unie wel op de lijst met terroristische organisaties staat, is in de ogen van Erdogan een "vrijheidsgroep die strijdt om zijn land te verdedigen". De Turkse president herhaalt ook de kritiek op Israël en zegt daarom een bezoek aan dat land af.

De Turkse president heeft de afgelopen weken al meerdere malen zijn steun uitgesproken voor de Palestijnse bevolking in de Gazastrook en het Israëlische beleid daar afgekeurd. De meeste westerse leiders maken een onderscheid tussen de burgers en Hamas en spreken tegelijkertijd steun uit voor de Palestijnen en veroordelen het geweld van Hamas. Erdogan spreekt zich vooral uit tegen Israëlisch geweld en roept op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren.

"We hebben geen probleem met de Israëlische staat, maar we hebben wel problemen met het Israëlische beleid tegen de Palestijnen", zei Erdogan tegen partijgenoten. Hij spreekt van een "onmenselijke" oorlog van Israël in Gaza, dat veelvuldig gebombardeerd wordt en waarbij ook veel burgers omkomen.

Hypocriet

Erdogan is ook niet te spreken over de bemoeienis van landen buiten het Midden-Oosten en met name westerse landen "die tranen vergieten om Israël". Die zouden volgens hem "olie op het vuur" gooien. Hij vindt het hypocriet dat het Westen zich niet uitspreekt over de bloedbaden in Gaza zoals het zich uitspreekt over de oorlog in Oekraïne.

Erdogan roept op tot de stichting van een onafhankelijk Palestina en zegt dat Turkije bereid is "garant" te staan voor zo'n staat.

De Italiaanse vicepremier Matteo Salvini noemt Erdogans woorden over Hamas in een reactie "walgelijk". Hij zegt met de minister van Binnenlandse Zaken te zullen bespreken of de Turkse ambassadeur ontboden moet worden.

Meer uit Buitenland

Gevonden DNA na moord Charlie Kirk matcht met DNA van verdachte

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het DNA dat is gevonden bij de plek waar Charlie Kirk vorige week werd gedood, komt overeen met DNA van verdachte Tyler Robinson. FBI-directeur Kash Patel heeft dat bekendgemaakt bij Fox News. Robinson wordt later deze week formeel aangeklaagd.

47 minuten geleden
'Tinder Swindler' Shimon Hayut gearresteerd in Georgië

TBILISI (ANP/AFP) - De Israëlische oplichter Shimon Hayut is opgepakt in Georgië. Hayut, bekend van de Netflix-documentaire The Tinder Swindler, werd gearresteerd op het vliegveld van de stad Batumi. De arrestatie werd volgens functionarissen gedaan "op verzoek van Interpol".

2 uur geleden
Israël sluit verdere aanvallen op Hamas-top niet uit

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël sluit niet uit dat het opnieuw Hamasleiders aanvalt, "waar zij zich ook bevinden". Dat zei premier Benjamin Netanyahu tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, die op bezoek is in Jeruzalem.

2 uur geleden
EU schrikt niet van kritiek Trump over olie-import uit Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie schrikt niet van het dreigement van de Amerikaanse president Trump, dat de VS pas sancties tegen Rusland willen instellen als de NAVO-landen stoppen met de import van olie uit Rusland. De meeste EU-landen zijn ook lid van de NAVO. De Europese Unie is sinds het begin van de oorlog van Rusland in Oekraïne bezig met het "uitfaseren van Russische fossiele brandstoffen", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.

2 uur geleden
VK ontbiedt Russische ambassadeur om schending NAVO-luchtruim

LONDEN (ANP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassadeur ontboden wegens de schendingen van het luchtruim van NAVO-landen Polen en Roemenië. De schendingen zijn "volledig onaanvaardbaar", staat in een verklaring van het ministerie.

3 uur geleden
Eerste rechtszaak over Bloody Sunday van start in Belfast

BELFAST (ANP/AFP/RTR) - In Noord-Ierland is de eerste rechtszaak begonnen over Bloody Sunday, het bloedbad dat Britse militairen in 1972 aanrichtten. Een voormalige militair staat in Belfast terecht op verdenking van twee moorden en vijf pogingen tot moord.

3 uur geleden
Polen wil 'nadenken' over bufferzone in Oekraïens luchtruim

WARSCHAU (ANP) - De NAVO moet onderzoeken of zij Russische drones en raketten al boven het oosten van Oekraïne kan neerschieten, vindt Polen. Dat maakt het gemakkelijker oostelijke NAVO-landen tegen Russische projectielen te beschermen, stelt buitenlandminister Radoslaw Sikorski.

4 uur geleden