Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan haalt in aardbevingsgebieden meer stemmen dan rivaal

Erdogan haalt in aardbevingsgebieden meer stemmen dan rivaal

GAZIANTEP (ANP) - Veel mensen in de Turkse gebieden die in februari zijn getroffen door de verwoestende aardbevingen hebben bij de verkiezingen op de zittende president Recep Tayyip Erdogan gestemd. In acht van de elf getroffen provincies haalde hij volgens staatspersbureau Anadolu meer stemmen dan zijn rivaal Kemal Kilicdaroglu.

Bij de aardbevingen stierven meer dan 50.000 mensen en stortten talloze gebouwen in. Dat leidde behalve tot veel verdriet ook tot woede. Mensen waren boos over de slechte staat van de gebouwen en over het matige toezicht op bouwvergunningen. Maar ook in de nasleep van de bevingen ging veel mis. Het duurde volgens velen te lang voordat de noodhulp op gang kwam. Verwacht werd dat die boosheid ook een rol zou spelen bij de keuze van de Turken in het stemhokje.

Toch hebben de meeste mensen in de aardbevingsgebieden gekozen voor een nieuwe termijn voor Erdogan. Alleen in Adana, Diyarbakir en Hatay kreeg Kilicdaroglu meer stemmen. In de rest van de regio's stemde in ieder geval 59 procent op de zittende president, in Kahramanmaras zelfs 72 procent.

Ontheemd

Miljoenen Turken raakten ontheemd door de aardbevingen en velen trokken naar een ander gebied dan waar ze ingeschreven staan. Als mensen in een ander gebied willen stemmen moeten ze zich daar laten registreren, maar volgens waarnemers heeft lang niet iedereen dat gedaan. Honderdduizenden zouden dus hun stem niet hebben kunnen uitbrengen.

Landelijk behaalde Erdogan 49,5 procent van de stemmen, niet genoeg voor een overwinning in de eerste ronde. Over twee weken neemt hij het nogmaals op tegen Kilicdaroglu, die bleef steken op 44,9 procent.

Meer uit Buitenland

Iran waarschuwt VS: aanval zal leiden tot tegenaanval

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft de VS gewaarschuwd dat een aanval op het land zal leiden tot represailles. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement zal zo'n actie resulteren in vergeldingsaanvallen tegen Israël en Amerikaanse bases in de regio.

14 minuten geleden
Opnieuw nacht van felle protesten in Iran

TEHERAN (ANP/AFP) - Inwoners van Teheran en andere Iraanse steden zijn in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw de straat opgegaan om te protesteren tegen het regime, ondanks harde repressie.

2 uur geleden
NYT: Trump beraadt zich op aanval tegen Iran om aanpak betogers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.

4 uur geleden
Zoon: Maduro zegt het 'goed te maken' in Amerikaanse cel

CARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.

6 uur geleden
VS voeren opnieuw aanvallen uit tegen IS in Syrië

TAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.

8 uur geleden
VS: meer sancties tegen Venezuela opheffen

WASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.

8 uur geleden
Beveiliger olympische bouwplaats dood, mogelijk door bevriezing

CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.

9 uur geleden