Erdogan haalt in aardbevingsgebieden meer stemmen dan rivaal
GAZIANTEP (ANP) - Veel mensen in de Turkse gebieden die in februari zijn getroffen door de verwoestende aardbevingen hebben bij de verkiezingen op de zittende president Recep Tayyip Erdogan gestemd. In acht van de elf getroffen provincies haalde hij volgens staatspersbureau Anadolu meer stemmen dan zijn rivaal Kemal Kilicdaroglu.
Bij de aardbevingen stierven meer dan 50.000 mensen en stortten talloze gebouwen in. Dat leidde behalve tot veel verdriet ook tot woede. Mensen waren boos over de slechte staat van de gebouwen en over het matige toezicht op bouwvergunningen. Maar ook in de nasleep van de bevingen ging veel mis. Het duurde volgens velen te lang voordat de noodhulp op gang kwam. Verwacht werd dat die boosheid ook een rol zou spelen bij de keuze van de Turken in het stemhokje.
Toch hebben de meeste mensen in de aardbevingsgebieden gekozen voor een nieuwe termijn voor Erdogan. Alleen in Adana, Diyarbakir en Hatay kreeg Kilicdaroglu meer stemmen. In de rest van de regio's stemde in ieder geval 59 procent op de zittende president, in Kahramanmaras zelfs 72 procent.
Ontheemd
Miljoenen Turken raakten ontheemd door de aardbevingen en velen trokken naar een ander gebied dan waar ze ingeschreven staan. Als mensen in een ander gebied willen stemmen moeten ze zich daar laten registreren, maar volgens waarnemers heeft lang niet iedereen dat gedaan. Honderdduizenden zouden dus hun stem niet hebben kunnen uitbrengen.
Landelijk behaalde Erdogan 49,5 procent van de stemmen, niet genoeg voor een overwinning in de eerste ronde. Over twee weken neemt hij het nogmaals op tegen Kilicdaroglu, die bleef steken op 44,9 procent.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.
8 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.
2 uur geledenQAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, wil dat zijn staat het onderzoek leidt naar de dodelijke schietpartij in Minneapolis van zaterdag. Hij vertrouwt het onderzoek niet toe aan de federale overheid.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De federale agent die zaterdag in Minneapolis een man doodschoot was "zeer goed getraind", zei commandant Greg Bovino van de federale Amerikaanse grenspolitie op een persconferentie. De agent zou acht jaar in dienst zijn bij de grenspolitie.
4 uur geleden