Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan haalt in aardbevingsgebieden meer stemmen dan rivaal

Erdogan haalt in aardbevingsgebieden meer stemmen dan rivaal

GAZIANTEP (ANP) - Veel mensen in de Turkse gebieden die in februari zijn getroffen door de verwoestende aardbevingen hebben bij de verkiezingen op de zittende president Recep Tayyip Erdogan gestemd. In acht van de elf getroffen provincies haalde hij volgens staatspersbureau Anadolu meer stemmen dan zijn rivaal Kemal Kilicdaroglu.

Bij de aardbevingen stierven meer dan 50.000 mensen en stortten talloze gebouwen in. Dat leidde behalve tot veel verdriet ook tot woede. Mensen waren boos over de slechte staat van de gebouwen en over het matige toezicht op bouwvergunningen. Maar ook in de nasleep van de bevingen ging veel mis. Het duurde volgens velen te lang voordat de noodhulp op gang kwam. Verwacht werd dat die boosheid ook een rol zou spelen bij de keuze van de Turken in het stemhokje.

Toch hebben de meeste mensen in de aardbevingsgebieden gekozen voor een nieuwe termijn voor Erdogan. Alleen in Adana, Diyarbakir en Hatay kreeg Kilicdaroglu meer stemmen. In de rest van de regio's stemde in ieder geval 59 procent op de zittende president, in Kahramanmaras zelfs 72 procent.

Ontheemd

Miljoenen Turken raakten ontheemd door de aardbevingen en velen trokken naar een ander gebied dan waar ze ingeschreven staan. Als mensen in een ander gebied willen stemmen moeten ze zich daar laten registreren, maar volgens waarnemers heeft lang niet iedereen dat gedaan. Honderdduizenden zouden dus hun stem niet hebben kunnen uitbrengen.

Landelijk behaalde Erdogan 49,5 procent van de stemmen, niet genoeg voor een overwinning in de eerste ronde. Over twee weken neemt hij het nogmaals op tegen Kilicdaroglu, die bleef steken op 44,9 procent.

Meer uit Buitenland

President Brazilië hekelt Veiligheidsraad en Trump

BARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.

1 uur geleden
Macron beschuldigt Hezbollah van doden van Franse militair

BEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.

1 uur geleden
Leider Iran zegt dat Iran nederlagen aan vijand kan toedienen

TEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.

2 uur geleden
Schepen beschoten in de Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.

2 uur geleden
Franse actrice Nathalie Baye (77) overleden

PARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.

4 uur geleden
Iran sluit Straat van Hormuz weer volgens leger

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.

5 uur geleden
Iran opent deel luchtruim in oosten van het land

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open. Het gaat voornamelijk om vliegvelden in het noordoosten en oosten, zoals die van Mashhad, Birjand en Zahedan. Later meldden de luchtvaartautoriteiten dat de twee grote luchthavens van de hoofdstad Teheran in het noorden van het land ook weer open zijn.

6 uur geleden