Erdogan: graandeal met twee maanden verlengd
ISTANBUL (ANP/RTR) - De graandeal tussen Rusland en Oekraïne is met twee maanden verlengd. De deal zou donderdag aflopen, maar dat is dankzij onderhandelingen in Istanbul afgewend. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan bracht het nieuws naar buiten tijdens een toespraak bij zijn AK-partij, waarna Rusland en Oekraïne de verlenging bevestigden.
Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de graandeal in principe elke 120 dagen verlengd zou worden. Dat gebeurde in november. Maar in maart 2023 wilde Rusland alleen met zestig dagen verlengen. Ook dit keer zal de deal met zestig dagen worden verlengd.
Rusland dreigde de voorbije weken niet in te stemmen met een verlenging, tenzij het Westen ook blokkades op de export van Russisch graan en kunstmest zou opheffen. Een woordvoerder van het Russische ministerie voor Buitenlandse Zaken zegt dat de deal is verlengd "om landen in nood" te helpen, maar voegde toe dat de houding van Rusland tegenover de overeenkomst verder "niet is veranderd".
Dankbaar
De Oekraïense regering zegt dankbaar te zijn voor de verlenging, maar zegt ook dat Rusland "moet stoppen om voedsel als wapen en chantagemiddel te gebruiken".
Sinds de overeenkomst in juli vorig jaar tot stand kwam, zijn miljoenen tonnen graan en andere landbouwproducten uit Oekraïense havens geëxporteerd. Oekraïne is een grote producent van graan en zaadolie en door het uitbreken van de oorlog in februari 2022 schoten de voedselprijzen wereldwijd omhoog. Door de graandeal konden deze prijzen weer dalen en kon Oekraïne sinds het sluiten van de deal 30 miljoen ton landbouwproducten exporteren. Naast Rusland en Oekraïne zijn ook Turkije en de Verenigde Naties partijen in de totstandkoming van de deal.
Meer uit Buitenland
LUIK (ANP/BELGA) - De politie in het Belgische Luik heeft 76 mensen opgepakt tijdens studentenprotesten in de stad. Net als in Frankrijk lopen de protesten van scholieren en studenten in Luik de afgelopen dagen ook uit op rellen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De botsing tussen een vliegtuig van American Airlines en een Black Hawk-helikopter van het leger in Washington vorig jaar was het gevolg van verschillende systeemfouten. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Amerikaanse leger, dat is ingezien door persbureau Reuters. Bij de crash kwamen 67 mensen om het leven.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd mensen zijn donderdag gearresteerd bij de onderwijsprotesten in Frankrijk. Er waren in totaal meer dan 70.000 mensen op de been, meldt het ministerie. Demonstranten eisen hervormingen in het onderwijs.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump garandeert op Truth Social dat de Verenigde Staten geen aanvallen zullen uitvoeren op Iran voor de tussentijdse verkiezingen in de VS van volgende maand. Volgens hem verlopen de gesprekken tussen beide landen "productief".
5 uur geledenHOUSTON (ANP) - Vier bemanningsleden van ruimtestation ISS zijn donderdag teruggekeerd op aarde. De capsule met Jessica Meir (49) en Jack Hathaway (44) uit de Verenigde Staten, de Française Sophie Adenot (44) en de Rus Andrej Fedjaev (45) plonsde gecontroleerd in de Grote Oceaan voor de kust van Californië.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben nieuwe aanklachten ingediend tegen de gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw. CNN meldde woensdag al op basis van bronnen dat de twee ook vervolgd zouden worden voor de marteling van Amerikaanse gevangenen en dat is nu bevestigd.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken maandag formeel besluiten tot een nieuwe EU-missie in Libanon. Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie in Beiroet. "Deze missie zal een cruciale bijdrage leveren aan de veiligheid in Libanon."
6 uur geleden