Erdogan: graandeal met twee maanden verlengd
ISTANBUL (ANP/RTR) - De graandeal tussen Rusland en Oekraïne is met twee maanden verlengd. De deal zou donderdag aflopen, maar dat is dankzij onderhandelingen in Istanbul afgewend. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan bracht het nieuws naar buiten tijdens een toespraak bij zijn AK-partij, waarna Rusland en Oekraïne de verlenging bevestigden.
Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de graandeal in principe elke 120 dagen verlengd zou worden. Dat gebeurde in november. Maar in maart 2023 wilde Rusland alleen met zestig dagen verlengen. Ook dit keer zal de deal met zestig dagen worden verlengd.
Rusland dreigde de voorbije weken niet in te stemmen met een verlenging, tenzij het Westen ook blokkades op de export van Russisch graan en kunstmest zou opheffen. Een woordvoerder van het Russische ministerie voor Buitenlandse Zaken zegt dat de deal is verlengd "om landen in nood" te helpen, maar voegde toe dat de houding van Rusland tegenover de overeenkomst verder "niet is veranderd".
Dankbaar
De Oekraïense regering zegt dankbaar te zijn voor de verlenging, maar zegt ook dat Rusland "moet stoppen om voedsel als wapen en chantagemiddel te gebruiken".
Sinds de overeenkomst in juli vorig jaar tot stand kwam, zijn miljoenen tonnen graan en andere landbouwproducten uit Oekraïense havens geëxporteerd. Oekraïne is een grote producent van graan en zaadolie en door het uitbreken van de oorlog in februari 2022 schoten de voedselprijzen wereldwijd omhoog. Door de graandeal konden deze prijzen weer dalen en kon Oekraïne sinds het sluiten van de deal 30 miljoen ton landbouwproducten exporteren. Naast Rusland en Oekraïne zijn ook Turkije en de Verenigde Naties partijen in de totstandkoming van de deal.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP) - De drone die zaterdag in Bulgarije is ontploft, was volgens het Bulgaarse ministerie van Defensie van een type dat veel wordt gebruikt door Oekraïne. "Op dit moment zijn er geen aanwijzingen dat het om een opzettelijk incident gaat", aldus het ministerie.
12 minuten geledenBELGRADO (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft voor het eerst als staatshoofd een bezoek aan Servië gebracht. Hij heeft zijn Servische ambtgenoot Aleksandar Vučić gesproken over meer samenwerking, onder meer op het gebied van landbouw en voorziening van levensmiddelen. Zelensky dankte zijn gastheer voor de humanitaire hulp uit Servië.
1 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft volgens het Duitse persbureau DPA een speciale radar op het vliegveld van Leipzig en Halle geplaatst. Het gaat volgens mediaberichten om een EchoShield-systeem dat drones van grotere afstand kan zien aankomen.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Het dodental van de schietpartij vrijdag in een Thaise school is van acht naar negen gestegen. Een meisje van 12 is zaterdag als gevolg van de schietpartij overleden, volgens de politie.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Tisza heeft András Baka voorgedragen als de nieuwe president. Baka was in het verleden parlementariër, maar is vooral een bekende jurist. Hij gaf onder meer leiding aan het Hongaarse hooggerechtshof. Naar verwachting stemt het parlement dinsdag in met zijn benoeming.
3 uur geledenROME/MARCINELLE (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft boos gereageerd op de houding van enkele Italiaanse vakbondsmensen bij de herdenking in België van de grootste mijnramp uit de Belgische geschiedenis. Daarbij kwamen in Marcinelle op 8 augustus 1956 262 mensen om, onder wie 136 Italianen.
4 uur geledenSOFIA (ANP/AFP/DPA) - Een drone is in het grensgebied tussen Bulgarije en Roemenië ontploft, meldt de Bulgaarse minister-president Rumen Radev. In dat gebied loopt ook de Trans-Balkanpijplijn, die gas vervoert tussen Turkije en Oekraïne. Volgens Radev kwam de drone zijn land binnen vanuit Roemenië.
4 uur geleden