Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan geeft officieel opdracht voor verkiezingen op 14 mei

Erdogan geeft officieel opdracht voor verkiezingen op 14 mei

ANKARA (ANP/RTR/DPA) - De Turkse presidents- en parlementsverkiezingen worden definitief op 14 mei gehouden. President Recep Tayyip Erdogan zette zijn handtekening onder het besluit tijdens een ceremonie die op televisie werd uitgezonden.

De verkiezingen gelden als een van de grootste uitdagingen voor Erdogan sinds hij twintig jaar geleden aan de macht kwam. Ze bepalen hoe de economie zich verder zal ontwikkelen, in een periode waarin de inflatie nog altijd torenhoog is, en wat voor rol Turkije zal spelen in conflicten in Oekraïne en het Midden-Oosten. De uitslag wordt nu al door veel mensen gezien als de belangrijkste in de geschiedenis van de republiek.

De zes grootste oppositiepartijen hebben zich achter een enkele kandidaat verenigd in de hoop Erdogan en zijn partij te verslaan. Het gaat om Kemal Kilicdaroglu, leider van de Republikeinse Volkspartij (CHP). De oppositie belooft bij het winnen van de verkiezingen veel beslissingen van Erdogan terug te draaien op het gebied van economie, mensenrechten en buitenlandse zaken.

De verkiezingen zouden aanvankelijk op 18 juni plaatsvinden. Onder meer de hadj en schoolvakanties zijn als redenen genoemd voor de vervroegde stembusgang. Nadat het zuiden van Turkije een maand geleden werd getroffen door verwoestende aardbevingen, werd gespeculeerd over een eventueel uitstel van de verkiezingen. Door de bevingen zijn in Turkije meer dan 46.000 doden gevallen en 4 miljoen mensen ontheemd geraakt.

Meer uit Buitenland

Spaans instituut linkt ruim 1000 sterfgevallen in juni aan hitte

MADRID (ANP/AFP) - Het officiële Spaanse Gezondheidsinstituut Carlos III brengt 1028 sterfgevallen in juni in verband met de hittegolf. Dat is veel meer dan de 407 door hitte overleden mensen juni vorig jaar. Dat was de heetste maand juni die er in het land is geweest zolang de temperaturen stelselmatig zijn bijgehouden. De maand juni van dit jaar was de op een na warmste.

38 minuten geleden
Copernicus: zeewater warmer dan ooit voor de tijd van het jaar

BONN (ANP) - Niet alleen boven land worden temperatuurrecords verbroken. Ook het zeewater is warmer dan ooit in deze tijd van het jaar, meldt de Europese klimaatdienst Copernicus. Wetenschappers van de dienst voorzien potentieel flinke gevolgen van de "ongekende opwarming", ook voor de temperaturen boven land.

5 uur geleden
Trump meldt zeker 1,2 miljard dollar inkomsten uit crypto in 2025

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in 2025 naar eigen zeggen minstens 1,2 miljard dollar (1,05 miljard euro) verdiend met activiteiten rond crypto en memecoins. Dit blijkt uit zijn recentste jaarlijkse opgave van financiële belangen.

7 uur geleden
Duitse media: verdachte Stade had eerder dochtertje verwond

STADE (ANP/AFP) - De man die wordt verdacht van het doodschieten van zes mensen in het Duitse Stade lijkt eerder zijn jonge baby door elkaar geschud te hebben. Ook had hij artsen in het ziekenhuis waar de baby werd behandeld bedreigd, melden Duitse media.

12 uur geleden
Dodental Venezuela gestegen naar 1943

CARACAS (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de zware aardbevingen van vorige week in Venezuela is gestegen naar 1943. Dat meldde parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez, die ook sprak over ruim tienduizend gewonden door het natuurgeweld.

13 uur geleden
Trump: verlies rond geboorterecht jammer, Congres moet erop door

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept het Congres op alsnog te regelen dat het geboorterecht in het land beperkt wordt. Hij doet dat nadat hij een zaak bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten heeft verloren.

14 uur geleden
Motie van wantrouwen tegen Franse regering om aanpak hittegolf

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse Groene partij is van plan een motie van wantrouwen in te dienen tegen de regering vanwege de vermeend gebrekkige aanpak van de hitte deze maand, meldt Politico. Volgens partijleider Cyrielle Chatelain is de regering medeverantwoordelijk voor alle doden die er zijn gevallen tijdens de elf dagen durende hittegolf, waarin de warmste dag ooit werd gemeten.

15 uur geleden