Erdogan: corruptieaffaire Democraat Menendez kan gunstig zijn
ANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan verwacht dat een corruptieaffaire rond een Amerikaanse senator gunstig kan uitpakken voor zijn land. Erdogan zei aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen verslaggevers dat de kritische Democraat Bob Menendez nu "buiten beeld" is, berichten Turkse media. Menendez lag dwars bij de verkoop van F-16's aan Turkije.
Menendez raakte onlangs in de problemen omdat hij wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen. Hij stond aan het hoofd van de Senaatscommissie voor Internationale Betrekkingen en had in die rol veel invloed. De Democraat was uitgesproken kritisch over Erdogan. Hij had de vrees uitgesproken dat Turkije in conflict zou kunnen raken met andere NAVO-bondgenoten, zoals Griekenland en Cyprus.
De senator heeft inmiddels een stap terug gedaan als voorzitter van de machtige commissie, tot vreugde van Erdogan. Die noemde de "activiteiten van de Amerikaanse senator Menendez tegen ons land" tijdens de vlucht een belangrijk struikelblok voor de levering van de gevechtsvliegtuigen. Hij sprak de hoop uit dat de levering van de toestellen nu versneld kan worden.
Uitbreiding F16-vloot
NAVO-lidstaat Turkije wil tientallen nieuwe F-16's aanschaffen en bestaande toestellen een upgrade geven. Dat stuitte op verzet in de Amerikaanse politiek. Daar bestaat frustratie over het feit dat Turkije dwarslag toen Zweden een aanvraag indiende om lid te worden van de NAVO. Alle lidstaten van het bondgenootschap moeten instemmen met zo'n verzoek. Turkije kreeg eerder ook al te horen dat het geen F-35-toestellen mocht kopen vanwege een rel over de Turkse aankoop van Russisch wapentuig.
De Turkse president maakte eerder al duidelijk het verzet te staken tegen de Zweedse NAVO-toetreding. Hij verwacht wel dat de Amerikanen over de brug komen met de F-16's. Het parlement van Turkije moet het Zweedse verzoek nog goedkeuren en komt komende maand weer bijeen. Erdogan voorspelde dat de Turkse volksvertegenwoordiging "woord zal houden" als de Amerikanen zich ook aan hun beloftes houden.
Meer uit Buitenland
CAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.
12 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
2 uur geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
8 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
8 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
12 uur geleden