Erdogan: corruptieaffaire Democraat Menendez kan gunstig zijn
ANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan verwacht dat een corruptieaffaire rond een Amerikaanse senator gunstig kan uitpakken voor zijn land. Erdogan zei aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen verslaggevers dat de kritische Democraat Bob Menendez nu "buiten beeld" is, berichten Turkse media. Menendez lag dwars bij de verkoop van F-16's aan Turkije.
Menendez raakte onlangs in de problemen omdat hij wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen. Hij stond aan het hoofd van de Senaatscommissie voor Internationale Betrekkingen en had in die rol veel invloed. De Democraat was uitgesproken kritisch over Erdogan. Hij had de vrees uitgesproken dat Turkije in conflict zou kunnen raken met andere NAVO-bondgenoten, zoals Griekenland en Cyprus.
De senator heeft inmiddels een stap terug gedaan als voorzitter van de machtige commissie, tot vreugde van Erdogan. Die noemde de "activiteiten van de Amerikaanse senator Menendez tegen ons land" tijdens de vlucht een belangrijk struikelblok voor de levering van de gevechtsvliegtuigen. Hij sprak de hoop uit dat de levering van de toestellen nu versneld kan worden.
Uitbreiding F16-vloot
NAVO-lidstaat Turkije wil tientallen nieuwe F-16's aanschaffen en bestaande toestellen een upgrade geven. Dat stuitte op verzet in de Amerikaanse politiek. Daar bestaat frustratie over het feit dat Turkije dwarslag toen Zweden een aanvraag indiende om lid te worden van de NAVO. Alle lidstaten van het bondgenootschap moeten instemmen met zo'n verzoek. Turkije kreeg eerder ook al te horen dat het geen F-35-toestellen mocht kopen vanwege een rel over de Turkse aankoop van Russisch wapentuig.
De Turkse president maakte eerder al duidelijk het verzet te staken tegen de Zweedse NAVO-toetreding. Hij verwacht wel dat de Amerikanen over de brug komen met de F-16's. Het parlement van Turkije moet het Zweedse verzoek nog goedkeuren en komt komende maand weer bijeen. Erdogan voorspelde dat de Turkse volksvertegenwoordiging "woord zal houden" als de Amerikanen zich ook aan hun beloftes houden.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
15 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
51 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
2 uur geledenARLINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft drie overeenkomsten afgesloten voor raketten en onderdelen voor munitie en wapensystemen. Daarmee kunnen voorraden aangevuld worden die zijn geslonken door de oorlog in het Midden-Oosten. "Zo wordt de industriebasis klaargemaakt voor oorlogstijd", zegt onderminister Michael Duffey.
3 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het eerste vrouwelijke hoofd van de Anglicaanse Kerk, Sarah Mullally (63), is in Engeland formeel geïnstalleerd. Dat gebeurde in het bijzijn van de Britse premier en leden van de koninklijke familie in de kathedraal van Canterbury.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De topman van de Verenigde Naties heeft gewaarschuwd dat Libanon niet het lot van de Gazastrook mag ondergaan. "Het Gaza-model moet niet worden herhaald in Libanon", zei secretaris-generaal António Guterres.
3 uur geleden