Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan: corruptieaffaire Democraat Menendez kan gunstig zijn

Erdogan: corruptieaffaire Democraat Menendez kan gunstig zijn

ANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan verwacht dat een corruptieaffaire rond een Amerikaanse senator gunstig kan uitpakken voor zijn land. Erdogan zei aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen verslaggevers dat de kritische Democraat Bob Menendez nu "buiten beeld" is, berichten Turkse media. Menendez lag dwars bij de verkoop van F-16's aan Turkije.

Menendez raakte onlangs in de problemen omdat hij wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen. Hij stond aan het hoofd van de Senaatscommissie voor Internationale Betrekkingen en had in die rol veel invloed. De Democraat was uitgesproken kritisch over Erdogan. Hij had de vrees uitgesproken dat Turkije in conflict zou kunnen raken met andere NAVO-bondgenoten, zoals Griekenland en Cyprus.

De senator heeft inmiddels een stap terug gedaan als voorzitter van de machtige commissie, tot vreugde van Erdogan. Die noemde de "activiteiten van de Amerikaanse senator Menendez tegen ons land" tijdens de vlucht een belangrijk struikelblok voor de levering van de gevechtsvliegtuigen. Hij sprak de hoop uit dat de levering van de toestellen nu versneld kan worden.

Uitbreiding F16-vloot

NAVO-lidstaat Turkije wil tientallen nieuwe F-16's aanschaffen en bestaande toestellen een upgrade geven. Dat stuitte op verzet in de Amerikaanse politiek. Daar bestaat frustratie over het feit dat Turkije dwarslag toen Zweden een aanvraag indiende om lid te worden van de NAVO. Alle lidstaten van het bondgenootschap moeten instemmen met zo'n verzoek. Turkije kreeg eerder ook al te horen dat het geen F-35-toestellen mocht kopen vanwege een rel over de Turkse aankoop van Russisch wapentuig.

De Turkse president maakte eerder al duidelijk het verzet te staken tegen de Zweedse NAVO-toetreding. Hij verwacht wel dat de Amerikanen over de brug komen met de F-16's. Het parlement van Turkije moet het Zweedse verzoek nog goedkeuren en komt komende maand weer bijeen. Erdogan voorspelde dat de Turkse volksvertegenwoordiging "woord zal houden" als de Amerikanen zich ook aan hun beloftes houden.

Meer uit Buitenland

Trump: luchtaanvallen uitgevoerd op IS-strijders in Nigeria

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.

54 minuten geleden
Tien jaar cel geëist tegen ex-president Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.

54 minuten geleden
Meerdere doden door stormen en overstromingen in Californië

LOS ANGELES (ANP/AFP) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.

54 minuten geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro ondergaat operatie

BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.

13 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne en Rusland na aanvallen

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.

14 uur geleden
Syrië zegt hoge IS-leider te hebben gedood

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.

14 uur geleden
Polen onderschept Russisch vliegtuig boven Baltische Zee

Warschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.

16 uur geleden