Erdogan: corruptieaffaire Democraat Menendez kan gunstig zijn
ANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan verwacht dat een corruptieaffaire rond een Amerikaanse senator gunstig kan uitpakken voor zijn land. Erdogan zei aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen verslaggevers dat de kritische Democraat Bob Menendez nu "buiten beeld" is, berichten Turkse media. Menendez lag dwars bij de verkoop van F-16's aan Turkije.
Menendez raakte onlangs in de problemen omdat hij wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen. Hij stond aan het hoofd van de Senaatscommissie voor Internationale Betrekkingen en had in die rol veel invloed. De Democraat was uitgesproken kritisch over Erdogan. Hij had de vrees uitgesproken dat Turkije in conflict zou kunnen raken met andere NAVO-bondgenoten, zoals Griekenland en Cyprus.
De senator heeft inmiddels een stap terug gedaan als voorzitter van de machtige commissie, tot vreugde van Erdogan. Die noemde de "activiteiten van de Amerikaanse senator Menendez tegen ons land" tijdens de vlucht een belangrijk struikelblok voor de levering van de gevechtsvliegtuigen. Hij sprak de hoop uit dat de levering van de toestellen nu versneld kan worden.
Uitbreiding F16-vloot
NAVO-lidstaat Turkije wil tientallen nieuwe F-16's aanschaffen en bestaande toestellen een upgrade geven. Dat stuitte op verzet in de Amerikaanse politiek. Daar bestaat frustratie over het feit dat Turkije dwarslag toen Zweden een aanvraag indiende om lid te worden van de NAVO. Alle lidstaten van het bondgenootschap moeten instemmen met zo'n verzoek. Turkije kreeg eerder ook al te horen dat het geen F-35-toestellen mocht kopen vanwege een rel over de Turkse aankoop van Russisch wapentuig.
De Turkse president maakte eerder al duidelijk het verzet te staken tegen de Zweedse NAVO-toetreding. Hij verwacht wel dat de Amerikanen over de brug komen met de F-16's. Het parlement van Turkije moet het Zweedse verzoek nog goedkeuren en komt komende maand weer bijeen. Erdogan voorspelde dat de Turkse volksvertegenwoordiging "woord zal houden" als de Amerikanen zich ook aan hun beloftes houden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een uitgebreide lijst ontvangen met mogelijke militaire opties voor een aanval tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op basis van anonieme bronnen. Een eventuele interventie zou twee doelen moeten dienen: schade toebrengen aan de nucleaire infrastructuur en raketinstallaties van het land of de positie van het islamitische regime verzwakken.
8 minuten geledenMIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.
5 uur geledenABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.
5 uur geledenHUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.
7 uur geleden