Erdogan bevestigt betaling voor Russische olie en gas in roebels
SOTSJI (ANP/AFP/DPA) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft bevestigd dat hij met zijn Russische ambtsgenoot Vladimir Poetin heeft afgesproken dat Turkije een deel van zijn betalingen voor Russische olie en gas in roebels zal voldoen. Dat deed Erdogan tijdens de terugvlucht vanuit de Russische badplaats Sotsji waar hij Poetin vrijdag ontmoette.
Volgens de Turkse president is de afspraak voor beide landen voordelig. Rusland probeert al langer geld voor fossiele brandstoffen in roebels binnen te krijgen. Met betalingen in dollars kan het land niet zo veel omdat het die munteenheid niet kan omwisselen door sancties die westerse landen hebben ingesteld tegen Rusland na de inval in Oekraïne.
Voor Turkije heeft de gedeeltelijke betaling het voordeel dat het zijn dollarreserves minder hoeft aan te spreken. Die reserves zijn al flink afgenomen omdat Turkije miljarden dollars heeft uitgegeven om de eigen lira te stutten. Die zakte als gevolg van de zeer hoge Turkse inflatie en het dalende vertrouwen in de Turkse economie ten opzichte van de dollar.
Behalve de betalingen in roebels zal Turkije ook het alternatieve Russische betaalsysteem Mir omarmen. Rusland probeert dat te promoten omdat het van het internationale betaalsysteem SWIFT is afgesloten. Vijf Turkse banken zullen werken aan de integratie van het Mir-systeem. Daarmee moet het voor Russische toeristen makkelijker worden om in Turkije zaken te betalen. In de eerst helft van dit jaar kwamen alleen vanuit Duitsland meer toeristen naar Turkije dan vanuit Rusland.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia verwacht tegen het einde van 2027 minstens 1 biljoen dollar te genereren met zijn nieuwste generaties grafische en AI-chips. Dat maakte het bedrijf maandag bekend tijdens zijn jaarlijkse conferentie voor ontwikkelaars.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.
10 uur geleden