Erdogan bespreekt Oekraïne, graandeal, gas en Syrië met Poetin
ANKARA/MOSKOU (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin telefonisch gesproken over onder meer Oekraïne, uitbreiding van de bestaande overeenkomst voor scheepvaart vanuit Oekraïense havens naar Turkije, samenwerking bij gasprojecten en over de toestand in het noorden van Syrië.
Volgens Turkse media heeft Erdogan gevraagd dat de Russen in Syrië druk gaan uitoefenen op Koerdisch-Syrische milities om zich niet dichter dan 30 kilometer van de Turkse grens op te houden. Dit staat volgens de Turkse leider ook in een Russisch-Turkse overeenkomst uit 2019. Turkije overweegt troepen de grens over te laten steken om dat af te dwingen.
Ankara beschouwt de Koerdische-Syrische milities als terroristen en handlangers van de extremistische beweging PKK die vooral in het noorden van Irak bases heeft. Andere mogendheden hebben in de Koerdisch-Syrische milities een bondgenoot gevonden in de strijd tegen onder meer jihadisten in Syrië.
Graandeal
Erdogan was initiatiefnemer van een graandeal waarmee sinds de zomer vrachtschepen die landbouwproducten vervoeren over de Zwarte Zee vanuit Oekraïense havens buiten de gevechtshandelingen worden gehouden. Ze kunnen zo veilig door de Bosporus naar de wereldmarkten varen.
Erdogan belde later op de dag ook met de Oekraïense president Volodimir Zelenski. Die bedankte de Turkse leider op Twitter "voor het leveren van honderden generatoren voor onze steden". Ook de mogelijke uitbreiding van de graancorridor was onderwerp van gesprek.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Rusland eist dat ook kernmachten Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk meedoen aan onderhandelingen over nieuwe afspraken om hun nucleaire slagkracht aan banden te leggen. De Verenigde Staten en Rusland zeggen te willen praten over een vervanger voor het kernwapenbeheersingsverdrag dat donderdag verliep, maar de VS staan erop dat ook rivaal China deelneemt.
48 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zegt dat Oekraïne achter de aanslag op een generaal in Moskou zit. Hij sprak van een "terroristische daad", die volgens hem is bedoeld om "het vredesproces te verstoren".
49 minuten geledenNUUK (ANP/AFP) - Door vrijdag een consulaat in Nuuk te openen, wil Frankrijk beter naar Groenlanders kunnen luisteren en hen steunen in de crisis die is ontstaan door pogingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het gebied over te nemen. Dat zei Jean-Noël Poirier, die het consulaat gaat leiden, voor zijn vertrek naar Nuuk tegen persbureau AFP.
50 minuten geledenWARSCHAU (ANP/ANP) - Een Poolse rechtbank heeft de arrestatie bevolen van oud-justitieminister Zbigniew Ziobro. Hij wordt verdacht van corruptie en riskeert tot 25 jaar gevangenisstraf. De politicus vertrok vorig jaar naar Hongarije, waar hij naar eigen zeggen politiek asiel heeft gekregen.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Bij een explosie bij een moskee in Islamabad zijn meer dan dertig mensen omgekomen. Dat melden lokale autoriteiten. Ook raakten meer dan 130 mensen gewond. Zeker tien van hen verkeren in kritieke toestand, bericht de Pakistaanse tv-zender 92 News. Volgens een politiefunctionaris zijn meerdere mensen naar ziekenhuizen in de regio overgebracht.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De noodzaak om snel te gaan praten over nieuwe afspraken over kernwapenbeheersing staat voor zowel Rusland als de Verenigde Staten vast, zegt het Kremlin. De twee grootste kernmachten van de wereld vinden volgens de Russische regering allebei dat ze zich verantwoordelijk moeten gedragen nu het New START-verdrag, dat hun arsenalen inperkte, is verlopen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn Truth Social-account een video gedeeld waarin oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle zijn afgebeeld als apen. De montage verschijnt aan het eind van een minuut durend relaas over de vermeende stemfraude die Trump in 2020 zijn verkiezingswinst zou hebben gekost. Onder het shot is het nummer The Lion Sleeps Tonight van The Tokens gemonteerd.
2 uur geleden