Erdogan bespreekt Oekraïne, graandeal, gas en Syrië met Poetin
ANKARA/MOSKOU (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin telefonisch gesproken over onder meer Oekraïne, uitbreiding van de bestaande overeenkomst voor scheepvaart vanuit Oekraïense havens naar Turkije, samenwerking bij gasprojecten en over de toestand in het noorden van Syrië.
Volgens Turkse media heeft Erdogan gevraagd dat de Russen in Syrië druk gaan uitoefenen op Koerdisch-Syrische milities om zich niet dichter dan 30 kilometer van de Turkse grens op te houden. Dit staat volgens de Turkse leider ook in een Russisch-Turkse overeenkomst uit 2019. Turkije overweegt troepen de grens over te laten steken om dat af te dwingen.
Ankara beschouwt de Koerdische-Syrische milities als terroristen en handlangers van de extremistische beweging PKK die vooral in het noorden van Irak bases heeft. Andere mogendheden hebben in de Koerdisch-Syrische milities een bondgenoot gevonden in de strijd tegen onder meer jihadisten in Syrië.
Graandeal
Erdogan was initiatiefnemer van een graandeal waarmee sinds de zomer vrachtschepen die landbouwproducten vervoeren over de Zwarte Zee vanuit Oekraïense havens buiten de gevechtshandelingen worden gehouden. Ze kunnen zo veilig door de Bosporus naar de wereldmarkten varen.
Erdogan belde later op de dag ook met de Oekraïense president Volodimir Zelenski. Die bedankte de Turkse leider op Twitter "voor het leveren van honderden generatoren voor onze steden". Ook de mogelijke uitbreiding van de graancorridor was onderwerp van gesprek.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties reageren bezorgd op het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. "Het zijn uiteindelijk de burgers die de hoogste prijs betalen", zegt CARE in een persbericht.
15 minuten geledenJEREVAN (ANP) - De stembusgang in Armenië is zondag grotendeels goed verlopen, ondanks Russische inmenging, meldt een internationale waarnemingsmissie.
42 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël lijkt te stoppen met de aanvallen op Iran, nadat dat land eerder al aankondigde de aanvallen op Israël op te schorten. Internationale media schrijven dat de Amerikaanse president Donald Trump met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gebeld om hem te vragen de aanvallen te staken.
52 minuten geledenTYRUS (ANP/AFP) - Een Israëlisch bombardement op de Zuid-Libanese stad Tyrus heeft een archeologisch complex beschadigd, meldt het Libanese ministerie van Cultuur. De ruïnes, die uit de Romeinse tijd stammen, staan op de werelderfgoedlijst van UNESCO.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - Het eerste deel van de lening van 90 miljard euro van de EU aan Oekraïne wordt deze maand uitbetaald, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag in Cyprus. Het gaat om 5,9 miljard euro die bestemd is voor drones, zei ze.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - De EU-ministers van Defensie vinden de acties van Iran in de Straat van Hormuz "onaanvaardbaar", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag op een persconferentie. "De regio zit vast in fases van vredesbesprekingen en fragiele wapenstilstanden. Een terugkeer naar een grootschalige oorlog zou enorme kosten met zich meebrengen voor de hele regio. Alle partijen moeten terugkeren naar de onderhandelingstafel", zei ze op een persconferentie na een bijeenkomst van de EU-ministers in Cyprus.
2 uur geledenJEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense parlementsverkiezingen zijn gewonnen door de partij van premier Nikol Pasjinjan. Hij heeft de afgelopen jaren geprobeerd de afhankelijkheid van Rusland te verminderen en de banden met het Westen aan te halen.
2 uur geleden