Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erdogan bespreekt Oekraïne, graandeal, gas en Syrië met Poetin

Erdogan bespreekt Oekraïne, graandeal, gas en Syrië met Poetin

ANKARA/MOSKOU (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin telefonisch gesproken over onder meer Oekraïne, uitbreiding van de bestaande overeenkomst voor scheepvaart vanuit Oekraïense havens naar Turkije, samenwerking bij gasprojecten en over de toestand in het noorden van Syrië.

Volgens Turkse media heeft Erdogan gevraagd dat de Russen in Syrië druk gaan uitoefenen op Koerdisch-Syrische milities om zich niet dichter dan 30 kilometer van de Turkse grens op te houden. Dit staat volgens de Turkse leider ook in een Russisch-Turkse overeenkomst uit 2019. Turkije overweegt troepen de grens over te laten steken om dat af te dwingen.

Ankara beschouwt de Koerdische-Syrische milities als terroristen en handlangers van de extremistische beweging PKK die vooral in het noorden van Irak bases heeft. Andere mogendheden hebben in de Koerdisch-Syrische milities een bondgenoot gevonden in de strijd tegen onder meer jihadisten in Syrië.

Graandeal

Erdogan was initiatiefnemer van een graandeal waarmee sinds de zomer vrachtschepen die landbouwproducten vervoeren over de Zwarte Zee vanuit Oekraïense havens buiten de gevechtshandelingen worden gehouden. Ze kunnen zo veilig door de Bosporus naar de wereldmarkten varen.

Erdogan belde later op de dag ook met de Oekraïense president Volodimir Zelenski. Die bedankte de Turkse leider op Twitter "voor het leveren van honderden generatoren voor onze steden". Ook de mogelijke uitbreiding van de graancorridor was onderwerp van gesprek.

Meer uit Buitenland

Iraanse staatsmedia: fregat VS in Straat van Hormuz aangevallen

DUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.

29 minuten geleden
Veel interesse in Roemenië om gestolen gouden helm te bekijken

BOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.

1 uur geleden
Zelensky wil 'één Europese stem' voor overleg met Rusland

JEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.

1 uur geleden
CNN: Kremlin voert beveiliging Poetin op vanwege moordaanslagen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.

2 uur geleden
VS laten opvarenden in beslag genomen Iraans schip vrij

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.

2 uur geleden
EU-buitenlandchef verrast door timing terugtrekken VS-troepen

JEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.

3 uur geleden
Iran executeert drie mannen om banden met Israël

TEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.

3 uur geleden