Erdogan beschuldigt Griekse premier van 'leugens' over migratie
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de premier van Griekenland uitgemaakt voor leugenaar. Minister-president Kyriakos Mitsotakis had zich deze week beklaagd over de Turkse omgang met migranten. Hij deed dat tijdens een bezoek van demissionair premier Mark Rutte aan Athene.
Erdogan verweet Mitsotakis "leugens" te vertellen en "oneerlijk" te handelen. "Het is Griekenland dat migranten de dood injaagt op de Middellandse Zee en de Egeïsche Zee", aldus de Turkse leider tijdens een persconferentie met de Hongaarse premier Viktor Orbán. Erdogan zei dat ook te kunnen bewijzen.
Griekenland en Turkije liggen vaak met elkaar overhoop over migratie. Beide NAVO-lidstaten verwijten elkaar zich niet aan afspraken te houden. Turkije sprak in 2016 af met de EU dat het de toestroom van migranten aan banden zou leggen. Daar stond een miljardencompensatie tegenover.
Video
De Griekse autoriteiten hebben deze week een video verspreid waarop te zien zou zijn hoe de Turkse kustwacht een boot met migranten begeleid naar Griekse wateren. Mitsotakis zei dat boten worden onderschept die vanuit Turkije komen. "We wachten tot de Turkse kustwacht ze komt ophalen om ze terug te brengen naar Turkije."
Griekenland ligt ook onder vuur vanwege de omgang met migranten. De Griekse premier reageerde woest toen een Nederlandse journaliste hem vroeg naar vermeende pushbacks, het terugsturen van bootjes met migranten. Hij zei dat het beter zou zijn om met een beschuldigende vinger te wijzen naar degenen die "mensen in wanhopige situaties" weghalen uit een veilig land. "Want mensen zijn in Turkije niet in gevaar."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Zelfs als landen erin slagen de CO2-uitstoot stapsgewijs te verlagen naar netto nul in 2050, zal de wereld tegen die tijd zo'n 1,65 graden zijn opgewarmd. Dat vooruitzicht staat in het meest ambitieuze scenario van het Internationaal Energieagentschap (IEA).
16 minuten geledenNIAGARA-ON-THE-LAKE (ANP/RTR) - Frankrijk maakt zich zorgen over de Amerikaanse militaire operaties in het Caribisch gebied omdat ze het internationaal recht schenden. Dat zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot in de marge van een top van de G7-buitenlandministers in Canada.
5 uur geledenBELÉM (ANP/RTR) - Demonstranten zijn met wapenstokken de locatie van de COP30 in het Braziliaanse Belém binnengedrongen, waar ze bij de ingang slaags raakten met beveiligers. Die barricadeerden vervolgens de ingang met tafels.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname heeft afscheid genomen van oud-president Ronald Venetiaan, die op 5 november overleed. In de volle Kathedrale Basiliek in Paramaribo brachten vele honderden mensen een laatste groet aan 'Vene', die in drie termijnen in totaal vijftien jaar president was van de republiek.
8 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Het Oekraïense leger heeft zich na hevige gevechten met Russische troepen teruggetrokken uit vijf dorpen in de zuidelijke regio Zaporizja. Het bevel werd gegeven na de vernietiging van alle schuilplaatsen en versterkingen. De Russen vuurden ongeveer 2000 granaten af op de Oekraïense posities, aldus de Oekraïense legergroep Zuid op Facebook.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Twee maanden na de Franse erkenning van de Palestijnse staat heeft de Franse president Emmanuel Macron de president van de Palestijnse Autoriteit Mahmoud Abbas ontvangen. Belangrijkste gespreksonderwerp in Parijs was de "volledige uitvoering" van het staakt-het-vuren dat sinds een maand van kracht is in de Palestijnse Gazastrook. Israël uitte vooraf kritiek op de ontmoeting.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt een spionagenetwerk te hebben ontmanteld dat banden had met Israëlische en Amerikaanse inlichtingendiensten. De melding komt enkele maanden na een korte oorlog tussen het regime in Teheran en zijn aartsvijanden Israël en de Verenigde Staten.
12 uur geleden