Erdogan beschuldigt Griekse premier van 'leugens' over migratie
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de premier van Griekenland uitgemaakt voor leugenaar. Minister-president Kyriakos Mitsotakis had zich deze week beklaagd over de Turkse omgang met migranten. Hij deed dat tijdens een bezoek van demissionair premier Mark Rutte aan Athene.
Erdogan verweet Mitsotakis "leugens" te vertellen en "oneerlijk" te handelen. "Het is Griekenland dat migranten de dood injaagt op de Middellandse Zee en de Egeïsche Zee", aldus de Turkse leider tijdens een persconferentie met de Hongaarse premier Viktor Orbán. Erdogan zei dat ook te kunnen bewijzen.
Griekenland en Turkije liggen vaak met elkaar overhoop over migratie. Beide NAVO-lidstaten verwijten elkaar zich niet aan afspraken te houden. Turkije sprak in 2016 af met de EU dat het de toestroom van migranten aan banden zou leggen. Daar stond een miljardencompensatie tegenover.
Video
De Griekse autoriteiten hebben deze week een video verspreid waarop te zien zou zijn hoe de Turkse kustwacht een boot met migranten begeleid naar Griekse wateren. Mitsotakis zei dat boten worden onderschept die vanuit Turkije komen. "We wachten tot de Turkse kustwacht ze komt ophalen om ze terug te brengen naar Turkije."
Griekenland ligt ook onder vuur vanwege de omgang met migranten. De Griekse premier reageerde woest toen een Nederlandse journaliste hem vroeg naar vermeende pushbacks, het terugsturen van bootjes met migranten. Hij zei dat het beter zou zijn om met een beschuldigende vinger te wijzen naar degenen die "mensen in wanhopige situaties" weghalen uit een veilig land. "Want mensen zijn in Turkije niet in gevaar."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping is woensdag in de Verenigde Staten aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. De Amerikaanse president Donald Trump verwelkomde hem persoonlijk op de militaire vliegbasis Joint Base Andrews bij Washington.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken hun bestand in de handelsoorlog met twee maanden te verlengen tot 10 januari. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag tegen Fox News. Beide landen praten verder over een bredere handelsovereenkomst.
2 uur geledenCANBERRA (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) van het bedrijf OpenAI heeft een Australische overheidswebsite binnengedrongen, meldt de Australische premier Anthony Albanese aan de Sydney Morning Herald. Het AI-programma had daardoor ook toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zegt "diep bezorgd" te zijn over het oplaaiende geweld tussen de Tigray-rebellen en het Ethiopische leger in het noorden van het land. De diplomatieke dienst van de EU roept op tot de-escalatie en stelt dat het "nog niet te laat" is om terug te keren naar de afspraken van het vredesakkoord uit 2022.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oekraïne heeft twee Noord-Koreaanse krijgsgevangenen overgeleverd aan Zuid-Korea, meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Seoul had eerder al aangegeven die mannen graag op te vangen, maar Kyiv had nog niet aangegeven of dat ook het plan was.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival. Dat heeft de Vlaamse publieke omroep woensdag bekendgemaakt. In verschillende landen, waaronder Nederland, zagen zenders en omroepen daar vorig jaar nog van af uit onvrede over de deelname van Israël.
11 uur geleden