Erasmusschutter nog steeds boos over conflicten tijdens studie
ROTTERDAM (ANP) - De 33-jarige Fouad L., die op 28 september 2023 in Rotterdam drie mensen doodschoot, is nog steeds boos over wat hem tijdens zijn artsenopleiding is overkomen, dan wel aangedaan, zoals hij het zelf ziet. Het conflict met docenten en de examencommissie van het Erasmus MC is volgens hem de basis geweest van zijn wraakplan. De problemen leidden tot schorsingen, waar L. woedend over was.
"Ik zie dat ik, terwijl ik de beste bedoelingen had, ben doodgemarteld", aldus L. "Het Erasmus MC heeft een soort Frankensteins monster van me gemaakt dat eruit is gekomen." Nadat hij een keer te laat was gekomen, ontstonden de problemen. Volgens L. is er vervolgens sprake geweest van "tegenstand, van 'gaslighting'".
De rechtbank Rotterdam besprak maandagmiddag de persoonlijke omstandigheden van de verdachte. Hij verbleef extra lang (elf weken) in de gedragskundige observatiekliniek van justitie, het Pieter Baan Centrum (PBC). Deskundigen daar hebben onder meer een autistische stoornis vastgesteld. Zij achten L. verminderd toerekeningsvatbaar en adviseren tbs met dwangverpleging op te leggen.
Computer
Op de zitting waren een psycholoog en een psychiater van het PBC aanwezig om hun bevindingen toe te lichten. In gesprekken met het PBC sprak L. van "een samenzwering om hem geen diploma te geven", aldus de psycholoog. L.'s problemen zitten vooral in het sociale gebied, aldus de deskundigen. Hij is wel intelligent, menen zij. Ook het Erasmus MC zag dat L. problemen had in zijn contacten met mensen. Zijn denken was verstoord, maar het waren geen waanbeelden of hallucinaties, aldus de deskundigen.
Aan de rechters legde L. uit dat hij tot een maand voor de schietpartijen een dialoog voerde met een computer in zijn hoofd. L. legde uit dat hij in de gesprekken enorme druk ervaarde om moorden te plegen. De computer werd dwingend, kreeg de overhand en L. kon zich daar naar eigen zeggen niet meer tegen verzetten.
In behandeling
"Mensen die andere mensen vermoorden, moeten in principe gestraft worden", zei L. op de vraag van de rechtbank over wat er moet gebeuren. "Ik vind dat ik gestraft moet worden, maar het voelt gewoon niet alsof ik verantwoordelijk ben." Of de drievoudige moord "een gestoorde daad" is weet L. niet, zei hij. De verdachte wil wel in behandeling. "Er zijn dingen waar ik mee worstel. Onder andere met wat er is gebeurd."
De zaak gaat dinsdag en woensdag verder met het spreekrecht van slachtoffers en nabestaanden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) heeft zondagmiddag opnieuw de A12 in Den Haag geblokkeerd. Activisten betraden rond 13.00 uur de oprit naar de Utrechtsebaan bij het Malieveld, vanaf een zebrapad op de kruising met de Zuid-Hollandlaan.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondagochtend in Zwijndrecht een 19-jarige man uit die plaats aangehouden na een schietincident op een Amsterdams festival zaterdagavond. Daarbij raakten een man en een vrouw gewond.
1 uur geledenBEILEN (ANP) - Op de A28 bij het Drentse Beilen is zondagochtend een kind overleden door een eenzijdig ongeluk, meldt de politie. Het ongeval gebeurde rond 08.50 uur op de afrit van de snelweg. In de auto zaten nog vier andere mensen: twee volwassenen en twee kinderen. Zij zijn zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die zaterdagavond overleed tijdens een aanhouding door de politie in Rotterdam is een 51-jarige man uit die stad. Dat meldt het Openbaar Ministerie zondagochtend.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Deze zomer kende relatief weinig muggenoverlast, meldt de website Nature Today. Volgens onderzoekers van Wageningen University & Research (WUR) komt dit waarschijnlijk door de extreme droogte en hoge temperaturen van de afgelopen tijd.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een man is zaterdagavond overleden bij een aanhouding door de politie in Rotterdam. Hij werd op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid aangehouden na een controle op zijn identiteitsbewijs. "Agenten hielden hem aan na een melding over een gestolen fatbike. Hij kon geen id-bewijs tonen", aldus de politiewoordvoerder.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dertien personen die zijn getroffen door het ongeluk met een Nederlandse bus in Zwitserland, zijn teruggekeerd naar Nederland. Dat meldt alarmcentrale Eurocross.
14 uur geleden