Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Erasmusschutter nog steeds boos over conflicten tijdens studie

Erasmusschutter nog steeds boos over conflicten tijdens studie

ROTTERDAM (ANP) - De 33-jarige Fouad L., die op 28 september 2023 in Rotterdam drie mensen doodschoot, is nog steeds boos over wat hem tijdens zijn artsenopleiding is overkomen, dan wel aangedaan, zoals hij het zelf ziet. Het conflict met docenten en de examencommissie van het Erasmus MC is volgens hem de basis geweest van zijn wraakplan. De problemen leidden tot schorsingen, waar L. woedend over was.

"Ik zie dat ik, terwijl ik de beste bedoelingen had, ben doodgemarteld", aldus L. "Het Erasmus MC heeft een soort Frankensteins monster van me gemaakt dat eruit is gekomen." Nadat hij een keer te laat was gekomen, ontstonden de problemen. Volgens L. is er vervolgens sprake geweest van "tegenstand, van 'gaslighting'".

De rechtbank Rotterdam besprak maandagmiddag de persoonlijke omstandigheden van de verdachte. Hij verbleef extra lang (elf weken) in de gedragskundige observatiekliniek van justitie, het Pieter Baan Centrum (PBC). Deskundigen daar hebben onder meer een autistische stoornis vastgesteld. Zij achten L. verminderd toerekeningsvatbaar en adviseren tbs met dwangverpleging op te leggen.

Computer

Op de zitting waren een psycholoog en een psychiater van het PBC aanwezig om hun bevindingen toe te lichten. In gesprekken met het PBC sprak L. van "een samenzwering om hem geen diploma te geven", aldus de psycholoog. L.'s problemen zitten vooral in het sociale gebied, aldus de deskundigen. Hij is wel intelligent, menen zij. Ook het Erasmus MC zag dat L. problemen had in zijn contacten met mensen. Zijn denken was verstoord, maar het waren geen waanbeelden of hallucinaties, aldus de deskundigen.

Aan de rechters legde L. uit dat hij tot een maand voor de schietpartijen een dialoog voerde met een computer in zijn hoofd. L. legde uit dat hij in de gesprekken enorme druk ervaarde om moorden te plegen. De computer werd dwingend, kreeg de overhand en L. kon zich daar naar eigen zeggen niet meer tegen verzetten.

In behandeling

"Mensen die andere mensen vermoorden, moeten in principe gestraft worden", zei L. op de vraag van de rechtbank over wat er moet gebeuren. "Ik vind dat ik gestraft moet worden, maar het voelt gewoon niet alsof ik verantwoordelijk ben." Of de drievoudige moord "een gestoorde daad" is weet L. niet, zei hij. De verdachte wil wel in behandeling. "Er zijn dingen waar ik mee worstel. Onder andere met wat er is gebeurd."

De zaak gaat dinsdag en woensdag verder met het spreekrecht van slachtoffers en nabestaanden.

Meer uit Binnenland

Onderzoek: 87 procent van vapende mensen gebruikt illegale vapes

DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.

1 uur geleden
Actievoerders bezetten twee spoorlijnen Betuweroute

ELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.

2 uur geleden
Fregat naar Zuidoost-Azië, blijft mogelijk in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.

2 uur geleden
Rechtbank legt 10 jaar cel en tbs op in grote sextortionzaak

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."

2 uur geleden
Staat gaat in hoger beroep tegen uitspraak klimaatzaak Bonaire

DEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.

3 uur geleden
Alle relschoppers PSV-feest weer vrij, krijgen boetes en straffen

EINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.

4 uur geleden
Landelijke actiedag deel ziekenhuispersoneel umc's van de baan

UTRECHT (ANP) - Een landelijke actiedag op donderdag 16 april in universitaire ziekenhuizen is van de baan. Twee zorgvakbonden melden aanvullende afspraken te hebben gemaakt over de cao met werkgeversorganisatie UMCNL. Eerder draaiden die twee bonden (LAD en FBZ) al een zondagsdienst in Nijmegen en Maastricht uit onvrede met de cao. FNV, CNV en NU'91 hadden dat akkoord wel al getekend.

4 uur geleden