
Er komt altijd weer een kabinet, verzekert Herman Tjeenk Willink
DEN HAAG (ANP) - "Er komt altijd weer een kabinet", verzekert kenner van het staatsrecht Herman Tjeenk Willink na een bezoek bij Kim Putters. De net begonnen informateur staat voor een zware opgave. De formatie is namelijk in een impasse beland nadat gesprekken tussen PVV, VVD, NSC en BBB onder leiding van zijn voorganger Ronald Plasterk zijn vastgelopen. "Als mensen willen is alles mogelijk", weet Tjeenk Willink, die zelf meerdere keren informateur is geweest.
De minister van Staat vindt het niet aan hem om ontwikkelingen in de formatie te becommentariëren. "Mijn oordeel is geen. Ik vind dat je vreselijk moet oppassen als oudgediende om een oordeel te hebben over een situatie waar je niet zelf in zit."
Hij wijst er wel op dat het van alle tijden is dat politici elkaar tijdens onderhandelingen publiekelijk de maat nemen, al gebeurde dat vroeger via andere kanalen dan het sociale medium X. Hij haalt terug hoe de onlangs overleden "door mij zeer gewaardeerde premier" Dries van Agt bij de formatie in 1977 na het weekend allerlei berichten de pers instuurde. Vervolgens moest daar aan de onderhandelingstafel weer over gesproken worden.
Tjeenk Willink zegt met Putters kennis uit te hebben gewisseld over informeren, maar wil niet in detail vertellen wat ze hebben besproken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen een boycot van producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ze willen dat demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) hiervoor steun gaat zoeken in de Europese Unie. De bewindsman ontraadde donderdag de motie, maar een meerderheid in de Kamer stemde er toch mee in.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
2 dagen geleden