Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Epidemioloog Lauterbach nieuwe Duitse gezondheidsminister

Epidemioloog Lauterbach nieuwe Duitse gezondheidsminister

BERLIJN (ANP/DPA) - Karl Lauterbach wordt namens de SPD de nieuwe Duitse gezondheidsminister en volgt daarmee Jens Spahn (CDU) op. Gezondheidseconoom, epidemioloog en Bondsdaglid Lauterbach (58) krijgt de taak Duitsland door de vierde golf in de pandemie te loodsen.

De SPD maakte maandag als laatste van de drie partijen haar ministerskandidaten bekend. Eerder deden coalitiepartijen FDP en de Groenen dat al in de aanloop naar de formele beëdiging van de nieuwe regering van beoogd bondskanselier Olaf Scholz, komende woensdag. Later op de maandag maken de Groenen de uitslag bekend van een internetstemming onder 125.000 partijleden over het regeerakkoord, de laatste formele stap op weg naar de nieuwe regering.

De nieuwe Duitse regering telt acht mannen en acht vrouwen, waarbij Scholz als bondskanselier de doorslaggevende stem krijgt in het kabinet. Gendergelijkheid was ook het doel van Scholz, die vorig jaar op Twitter meldde: "Een kabinet dat door mij als kanselier geleid wordt zal ten minste voor de helft uit vrouwen bestaan."

Vaccinatieplicht

De SPD krijgt zeven ministersposten en levert met Scholz de bondskanselier. Dit achttal bestaat uit vier vrouwen en vier mannen. De Groenen leveren vijf ministers (drie vrouwen, twee mannen) en de FDP vier (drie mannen, een vrouw).

Van de nieuwe regering zal vooral Lauterbach in de belangstelling staan, zeker nu in Duitsland wordt overwogen een vaccinatieplicht in te voeren. Daarover moet in de Bondsdag worden gestemd.

Ergernis

Lauterbach geldt als een uitgesproken hardliner als het gaat om coronamaatregelen en is een regelmatige gast in Duitse talkshows over het onderwerp.

Afgelopen week sprak hij zijn ergernis uit dat voetbalwedstrijden in de Bundesliga nog steeds door meer dan 50.000 mensen per wedstrijd worden bijgewoond. "Bij geen enkele wedstrijd zouden meer dan 5000 toeschouwers mogen worden toegelaten", zei hij na afloop van het duel van 1. FC Köln met Borussia Mönchengladbach in een volgepakt stadion.

De kandidatuur van Lauterbach heeft de instemming van politiek tegenstander Markus Söder (CSU), de premier van de deelstaat Beieren. Volgens Söder, een voorstander van strenge beperkingen ter beteugeling van het coronavirus en tevens van verplichte vaccinatie, is er een bewindsman op het gezondheidsministerie nodig die bovenop het dossier zit. "Ik denk dat meneer Lauterbach daar zeker toe in staat is", aldus Söder.

Meer uit Buitenland

Defensieminister VS: we maken de oorlog in Iran af

ARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan door met de oorlog in Iran tot alle doelen zijn bereikt, zegt de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. "Natuurlijk maken we dit af." Hoe lang dat gaat duren, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij zei dat de VS deze donderdag het grootste aantal aanvallen tot nu toe zullen uitvoeren.

1 minuut geleden
Deense media: soldaten maakten zich op Groenland op voor inval VS

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken trof in januari voorbereidingen om een Amerikaanse invasie van Groenland af te slaan, meldt de Deense omroep DR. De zogenaamde oefening die Denemarken en bondgenoten er op touw zetten was volgens ingewijden geen training, maar stiekem een verdedigingsoperatie.

1 uur geleden
Bondskanselier verwelkomt Trump-signalen over vrede Iran

FRANKFURT/BRUSSEL (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft "signalen van president Donald Trump" verwelkomd dat er een einde kan komen aan de vijandelijkheden tegen Iran. Bovendien vindt Merz het positief dat in dat geval Europa zou kunnen bijdragen aan het stichten van vrede in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Finse premier: Orbán heeft ons verraden

BRUSSEL (ANP) - De Finse premier Petteri Orpo vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán de EU-leiders heeft "verraden". Hij is daarmee een van de weinige EU-leiders die donderdag publiekelijk in scherpe bewoordingen de blokkade van Orbán tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne veroordeelden. Premier Rob Jetten noemde Orbáns blokkade "onacceptabel".

2 uur geleden
Inzameling geld voor Amerikaanse wapens Oekraïne achter op schema

BRUSSEL (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne brengen niet genoeg geld bijeen om de Amerikaanse wapens te kopen waar het land nog niet zonder kan. De inzameling voor het zogeheten PURL-inkoopprogramma ligt flink achter op schema.

2 uur geleden
Orbán trekt veto pas in als olie door pijpleiding stroomt

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán herhaalt voorafgaand aan de EU-top: zolang er geen olie stroomt door de beschadigde Droezjba-pijpleiding blokkeert hij de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. Oekraïne heeft reparaties toegezegd en verwacht dat er over zes weken weer olie door de pijpleiding kan stromen. Desondanks houdt Orbán voet bij stuk, ondanks dat hij in december nog zijn handtekening zette onder de lening.

4 uur geleden
De Wever nuanceert bij EU-top mening over kopen Russische energie

BRUSSEL (ANP) - Belgische premier Bart De Wever is voorafgaand aan de top met andere EU-leiders vooral aan het nuanceren dat hij de relaties met Moskou niet nu wil normaliseren. Hij suggereerde dat afgelopen weekend als optie om zo weer goedkope Russische olie en gas te kunnen importeren. Hij verklaarde later dat dat alleen het geval zou zijn als er sprake zou zijn van een rechtvaardig en duurzaam vredesakkoord tussen Oekraïne en Rusland.

4 uur geleden