Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Epidemioloog Lauterbach nieuwe Duitse gezondheidsminister

Epidemioloog Lauterbach nieuwe Duitse gezondheidsminister

BERLIJN (ANP/DPA) - Karl Lauterbach wordt namens de SPD de nieuwe Duitse gezondheidsminister en volgt daarmee Jens Spahn (CDU) op. Gezondheidseconoom, epidemioloog en Bondsdaglid Lauterbach (58) krijgt de taak Duitsland door de vierde golf in de pandemie te loodsen.

De SPD maakte maandag als laatste van de drie partijen haar ministerskandidaten bekend. Eerder deden coalitiepartijen FDP en de Groenen dat al in de aanloop naar de formele beëdiging van de nieuwe regering van beoogd bondskanselier Olaf Scholz, komende woensdag. Later op de maandag maken de Groenen de uitslag bekend van een internetstemming onder 125.000 partijleden over het regeerakkoord, de laatste formele stap op weg naar de nieuwe regering.

De nieuwe Duitse regering telt acht mannen en acht vrouwen, waarbij Scholz als bondskanselier de doorslaggevende stem krijgt in het kabinet. Gendergelijkheid was ook het doel van Scholz, die vorig jaar op Twitter meldde: "Een kabinet dat door mij als kanselier geleid wordt zal ten minste voor de helft uit vrouwen bestaan."

Vaccinatieplicht

De SPD krijgt zeven ministersposten en levert met Scholz de bondskanselier. Dit achttal bestaat uit vier vrouwen en vier mannen. De Groenen leveren vijf ministers (drie vrouwen, twee mannen) en de FDP vier (drie mannen, een vrouw).

Van de nieuwe regering zal vooral Lauterbach in de belangstelling staan, zeker nu in Duitsland wordt overwogen een vaccinatieplicht in te voeren. Daarover moet in de Bondsdag worden gestemd.

Ergernis

Lauterbach geldt als een uitgesproken hardliner als het gaat om coronamaatregelen en is een regelmatige gast in Duitse talkshows over het onderwerp.

Afgelopen week sprak hij zijn ergernis uit dat voetbalwedstrijden in de Bundesliga nog steeds door meer dan 50.000 mensen per wedstrijd worden bijgewoond. "Bij geen enkele wedstrijd zouden meer dan 5000 toeschouwers mogen worden toegelaten", zei hij na afloop van het duel van 1. FC Köln met Borussia Mönchengladbach in een volgepakt stadion.

De kandidatuur van Lauterbach heeft de instemming van politiek tegenstander Markus Söder (CSU), de premier van de deelstaat Beieren. Volgens Söder, een voorstander van strenge beperkingen ter beteugeling van het coronavirus en tevens van verplichte vaccinatie, is er een bewindsman op het gezondheidsministerie nodig die bovenop het dossier zit. "Ik denk dat meneer Lauterbach daar zeker toe in staat is", aldus Söder.

Meer uit Buitenland

President Iran over deal: mogen kans niet voorbij laten gaan

TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de voorlopige overeenkomst met de VS omschreven als een diplomatieke overwinning voor zijn land. "Daarom moeten we deze kans, die het land uit zijn huidige situatie zou kunnen helpen, niet onbenut laten", zei hij volgens Iraanse media. Hij stelde ook dat zich mogelijk niet nog een keer zo'n kans zal aandienen.

3 uur geleden
Media: Zelensky liet Trump foto's zien van beschadigd klooster

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump tijdens hun korte ontmoeting rond de G7-top foto's laten zien van de schade aan het historische kloostercomplex Kyiv-Pechersk Lavra. Dat zeggen bronnen tegen nieuwswebsite Kyiv Independent en persbureau Reuters.

6 uur geleden
Israël stopt Palestijns gezag over Grot van de Patriarchen

JERUZALEM (ANP/AFP) - De extreemrechtse Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich heeft het bestuur van een voor christenen, joden en moslims heilige plek in Hebron van de Palestijnen overgenomen. De Grot van de Patriarchen, bij moslims bekend als de moskee van Abraham (Ibrahimi-moskee), valt volgens Smotrich niet meer onder de gemeente Hebron en de Palestijnse Autoriteit. Er komt een Israëlisch bestuur onder zijn gezag.

7 uur geleden
Stevig laatste debat voor stemming terugkeerregeling asielzoekers

STRAATSBURG (ANP) - Voor- en tegenstanders in het Europees Parlement van nieuwe EU-terugkeerregels voor afgewezen asielzoekers hebben zich dinsdag nog eens stevig uitgesproken. Woensdag stemt het Europees Parlement over de nieuwe regels, die worden beschouwd als het sluitstuk van de vorige week van kracht geworden Europese asiel- en migratiewet. Een meerderheid is voor.

7 uur geleden
Doden gemeld na nieuwe Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische aanvallen hebben in het zuiden van Libanon aan zeker vier mensen het leven gekost. Ook raakten meerdere personen gewond, schrijft staatspersbureau NNA. Drones zouden op meerdere plekken in het gebied Nabatieh voertuigen onder vuur hebben genomen.

8 uur geleden
G7 wil met betere reisregels, vaccins en tests ebola indammen

ÉVIAN (ANP) - De G7-landen en een aantal partnerlanden gaan hun reisregels voor ebolagebied beter op elkaar afstemmen om verspreiding van het virus te voorkomen. Ook zijn ze "vastbesloten" de ontwikkeling van vaccins, tests en behandelingen te steunen, zeggen de leiders van deze landen na overleg in het Franse Évian.

8 uur geleden
Eerste testfase nieuwe ebolavaccins mogelijk volgende maand

BUNIA (ANP/RTR/AFP) - Vaccinontwikkelaars kunnen mogelijk volgende maand beginnen met de eerste testfase van hun nieuwe vaccins tegen de ebolavariant die momenteel rondgaat in Congo en Oeganda. Volgens het hoofd van de internationale vaccincoalitie CEPI liggen de vaccins die het verst in de ontwikkeling zijn op schema om al in juli die stap te zetten.

9 uur geleden