Epidemioloog Lauterbach nieuwe Duitse gezondheidsminister
BERLIJN (ANP/DPA) - Karl Lauterbach wordt namens de SPD de nieuwe Duitse gezondheidsminister en volgt daarmee Jens Spahn (CDU) op. Gezondheidseconoom, epidemioloog en Bondsdaglid Lauterbach (58) krijgt de taak Duitsland door de vierde golf in de pandemie te loodsen.
De SPD maakte maandag als laatste van de drie partijen haar ministerskandidaten bekend. Eerder deden coalitiepartijen FDP en de Groenen dat al in de aanloop naar de formele beëdiging van de nieuwe regering van beoogd bondskanselier Olaf Scholz, komende woensdag. Later op de maandag maken de Groenen de uitslag bekend van een internetstemming onder 125.000 partijleden over het regeerakkoord, de laatste formele stap op weg naar de nieuwe regering.
De nieuwe Duitse regering telt acht mannen en acht vrouwen, waarbij Scholz als bondskanselier de doorslaggevende stem krijgt in het kabinet. Gendergelijkheid was ook het doel van Scholz, die vorig jaar op Twitter meldde: "Een kabinet dat door mij als kanselier geleid wordt zal ten minste voor de helft uit vrouwen bestaan."
Vaccinatieplicht
De SPD krijgt zeven ministersposten en levert met Scholz de bondskanselier. Dit achttal bestaat uit vier vrouwen en vier mannen. De Groenen leveren vijf ministers (drie vrouwen, twee mannen) en de FDP vier (drie mannen, een vrouw).
Van de nieuwe regering zal vooral Lauterbach in de belangstelling staan, zeker nu in Duitsland wordt overwogen een vaccinatieplicht in te voeren. Daarover moet in de Bondsdag worden gestemd.
Ergernis
Lauterbach geldt als een uitgesproken hardliner als het gaat om coronamaatregelen en is een regelmatige gast in Duitse talkshows over het onderwerp.
Afgelopen week sprak hij zijn ergernis uit dat voetbalwedstrijden in de Bundesliga nog steeds door meer dan 50.000 mensen per wedstrijd worden bijgewoond. "Bij geen enkele wedstrijd zouden meer dan 5000 toeschouwers mogen worden toegelaten", zei hij na afloop van het duel van 1. FC Köln met Borussia Mönchengladbach in een volgepakt stadion.
De kandidatuur van Lauterbach heeft de instemming van politiek tegenstander Markus Söder (CSU), de premier van de deelstaat Beieren. Volgens Söder, een voorstander van strenge beperkingen ter beteugeling van het coronavirus en tevens van verplichte vaccinatie, is er een bewindsman op het gezondheidsministerie nodig die bovenop het dossier zit. "Ik denk dat meneer Lauterbach daar zeker toe in staat is", aldus Söder.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
6 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
9 uur geleden