
EP: klimaattop moet in land zijn met demonstratievrijheid
BRUSSEL (ANP) - Een klimaattop moet eigenlijk plaatsvinden in een land met vrijheid om te demonstreren, vindt Europarlementariër Bas Eickhout. "Niet in Egypte, waar politieke tegenstanders opgesloten worden en geen plek is voor protesten en klimaatmarsen", zegt de delegatieleider van het Europees Parlement (EP). Volgende week begint de COP27 van de Verenigde Naties in het Egyptische Sharm-el-Sheikh.
"Weeg mensenrechten mee als het gaat om het gastland voor de COP", zegt Eickhout. "Ik zie bij de VN een grote terughoudendheid om elkaar aan te spreken op mensenrechtenkwesties. Dat is echt niet meer van deze tijd." De volgende klimaattop is in Dubai in de Verenigde Arabische Emiraten. "Helaas hebben we nu dus twee klimaattoppen achter elkaar met hetzelfde probleem."
De Europarlementariër vreest bovendien dat de klimaattoppen te commercieel worden. "We zien krankzinnige hotelprijzen zodra bekend wordt welk land de COP organiseert. Dat maakt het voor armere delegaties steeds moeilijker om erbij te zijn." Toch hecht hij wel waarde aan de conferentie. Het is ook een moment waarop alle wereldleiders fysiek bij elkaar komen en waarop politieke druk kan worden uitgeoefend.
Eickhout vindt het een spannende klimaattop in Sharm-el-Sheikh. "Met een oorlog in Europa en de huidige energieprijzen kan de COP ook zomaar mislukken." Als landen niet tot een bindend akkoord komen, dan zou dat voor het eerst zijn sinds 2009. "De relaties tussen China, de VS en Rusland hebben een dieptepunt bereikt. Zo'n grote kloof in de wereld kan knallen in Egypte."
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - Jonge vrouwen voelen zich flink vaker dan andere groepen onveilig in het Limburgse openbaar vervoer. Ongeveer twee derde van de vrouwen tussen de 16 en 29 jaar voelt zich na 19.00 uur regelmatig onveilig op stations en bij bushaltes, blijkt uit onderzoek dat de provincie Limburg liet uitvoeren door onderzoeksbureau Goudappel. Het bureau hield onder meer een enquête onder ruim 2100 mensen.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum in Rotterdam opent in februari 2026 de deuren op de nieuwe locatie in pakhuis Santos op Katendrecht. "Zo krijgt het museum de ruimte om onder nieuw leiderschap een feestelijke en goed georganiseerde opening te realiseren", meldt het museum.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De politie heeft nieuwe beelden van de man die verdacht wordt van het doden van de 24-jarige Boushra, vorige maand in Almere. De auto van de voortvluchtige Omar Alhamad (34) werd vorige week woensdag gevonden, waarna de politie nieuwe beelden van hem heeft kunnen achterhalen, meldt Opsporing Verzocht.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De asielopvang op een cruiseschip in het Westelijk Havengebied in Amsterdam blijft open tot 2027. Dat heeft het college besloten. "Deze locatie is niet ideaal, maar wij vinden het belangrijk om hier vluchtelingen op te vangen zolang dat nodig is", zo schrijft de gemeente. Op het schip verblijven 1500 vluchtelingen.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Meer dan 2000 asielzoekers hebben afgelopen nacht in het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel geslapen. Daarom moet het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) voor het eerst een dwangsom van 50.000 euro betalen. Eerdere dwangsommen waren lager.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het COC, een organisatie die opkomt voor de belangen van lhbti+-personen, reageert verheugd op het besluit van de Tweede Kamer om 'homogenezing' te verbieden. "Dit is een grote overwinning", zei een woordvoerder van de organisatie. "Genderidentiteit en seksuele oriëntatie kun je niet veranderen. Door het tegendeel te beweren, veroorzaak je levenslange schade bij mensen."
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De film Rietland van regisseur Sven Bresser is dit jaar de Nederlandse inzending voor de Oscars in de categorie beste buitenlandse film. Dat heeft See NL, de organisatie die de selectie van de Nederlandse Oscarinzending coördineert, dinsdag bekendgemaakt.
7 uur geleden