Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EOD staat voor "bijzondere klus" in Deventer

EOD staat voor "bijzondere klus" in Deventer

DEVENTER (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie EOD begint zondag aan een "bijzondere, eigenlijk unieke klus" in een weiland langs de snelweg A1 bij Deventer. Daar gaat de dienst een niet-ontplofte V1 ontmantelen. Het is een "vliegende bom" die de Duitsers aan het eind van de Tweede Wereldoorlog gebruikten om geallieerde doelen te bestoken. "Mijn hart gaat er sneller van kloppen", aldus EOD-luitenant Van Drunen op een informatieavond voor omwonenden.

"Er is ook internationaal grote belangstelling voor hoe we dit karwei gaan aanpakken", zegt een woordvoerster van de EOD. "Het gebeurt vrijwel nooit dat zo'n onbemand straalvliegtuig met de complete lading nog aan boord wordt gevonden." De V (Vergeltungswaffe-)1 bij Deventer heeft drie verschillende ontstekers en 935 kilo springstof aan boord.

"In 2014 is ook zo'n projectiel gevonden in Noord-Brabant, maar die lag in een vrijwel onbewoond gebied en die konden we met een grote berg zand erop ter plekke laten ploffen. Voor de V1 bij Deventer moeten 560 woningen in Wilp worden ontruimd en wordt het weg-, water- en luchtverkeer stilgelegd. Zeven EOD'ers gaan in beschermende pakken aan het werk in een kuil. Ze laten de ontstekers in de kuil exploderen en halen dan de springstoflading in stukjes uit de houten bekisting. De springstof wordt naar een andere plek gebracht voor een gecontroleerde explosie." In totaal zijn elf diensten en organisaties bij het karwei betrokken.

Vliegende bom

De V1 is vorig jaar gevonden bij wegwerkzaamheden aan de A1. Onderzoek heeft uitgewezen dat de "vliegende bom" afkomstig is geweest van een lanceerinstallatie ten noordoosten van Deventer en onderweg was naar Antwerpen. De Duitsers lanceerden in 1944 voornamelijk vanuit Nederland V1's richting Antwerpen en Londen. De 8 meter lange V1 was een geavanceerd wapen en het eerste onbemande straalvliegtuig ter wereld, maar de projectielen waren niet erg betrouwbaar. Naar schatting bereikte maar 57 procent van de bommen het doel.

"De V1 bij Deventer is kort na de lancering neergekomen en in drassige bodem beland. Daardoor is het projectiel waarschijnlijk niet ontploft en compleet bewaard gebleven", aldus de EOD.

De dienst denkt zondag twaalf uur nodig te hebben om de klus te klaren. Als er sprake is van zeer laaghangende bewolking gaat het karwei niet door. Dergelijke bewolking zou gevaarlijk kunnen zijn als er per ongeluk een explosie plaatsheeft omdat de krachtgolven van de ontploffing dan niet weg zouden kunnen. Daarover valt donderdag het definitieve besluit. In dat geval schuift de operatie op naar zondag 15 maart. Als het dan ook niet zou lukken gaat de EOD pas na de zomer verder. Als er niet aan het projectiel wordt gewerkt, is er geen gevaar voor de omgeving.

Meer uit Binnenland

Vrouw (83) neergestoken in woning Geldrop, echtgenoot aangehouden

GELDROP (ANP) - In het Brabantse Geldrop is een 83-jarige vrouw neergestoken door vermoedelijk haar man. Ze is gewond naar het ziekenhuis gebracht. De 83-jarige echtgenoot is aangehouden, meldt de politie.

2 uur geleden
Klimaatstudie: meer kans op natuurbranden in Spanje en Portugal

LISSABON (ANP) - Door klimaatverandering is er nu veel meer kans op het ontstaan van hevige natuurbranden in Spanje en Portugal. Klimaatonderzoekers hebben berekend dat heet, droog en winderig weer zo'n 40 keer waarschijnlijker is dan voor het industriële tijdperk. Deze zomer kampten beide Zuid-Europese landen met dit soort weer en met zeer hevige branden.

5 uur geleden
Defensie opent nieuw hoofdkwartier

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse krijgsmacht opent donderdag een nieuw operationeel hoofdkwartier van waaruit alle defensieonderdelen beter aangestuurd moeten worden. Het Netherlands Joint Force Command huist voorlopig in het ministerie van Defensie, maar krijgt op termijn een eigen locatie. Dat laten commandant der strijdkrachten Onno Eichelsheim en defensieminister Ruben Brekelmans aan het AD weten.

5 uur geleden
Onderwijsraad wil dat andere talen meer ruimte krijgen op school

DEN HAAG (ANP) - Meertaligheid van kinderen wordt in het onderwijs vaak als een probleem gezien, of als bijzaak, maar volgens de Onderwijsraad laten scholen met die opstelling mogelijkheden liggen. "Bij het leren van een nieuwe taal kan een eerder geleerde taal van nut zijn. Zo kunnen leerlingen hun thuistaal gebruiken om sneller en beter Nederlands te leren", schrijft de raad in een advies.

10 uur geleden
Bezuiniging 110 miljoen op ov grote steden volgend jaar geschrapt

DEN HAAG (ANP) - De bezuiniging van 110 miljoen euro op het openbaar vervoer rond Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is voor volgend jaar geschrapt. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf en de NOS. Daarnaast zijn afspraken gemaakt om de bezuiniging ook in 2027 af te wenden.

18 uur geleden
Rode Kruis: ruim 26 miljoen euro nodig na aardbeving Afghanistan

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft 26,5 miljoen euro nodig voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Afghanistan. Met het geld wil de Afghaanse Rode Halve Maan 150.000 getroffenen helpen in de komende twee jaar, laat de Nederlandse tak van de hulporganisatie weten. Het gaat dan onder meer om gezondheidszorg, tientallen mobiele klinieken, schoon water, voedsel en sanitaire voorzieningen.

19 uur geleden
Auto van verdachte doden Boushra gevonden in Amersfoort

AMERSFOORT (ANP) - De politie heeft de auto van de man die verdacht wordt van het doden van de 24-jarige Boushra gevonden in Amersfoort. De vondst volgt op een tip van iemand dat de auto al enige tijd op een parkeerplaats aan De Dynamo stond, aldus een politiewoordvoerder.

21 uur geleden