'Enthousiasme om 'via achterdeur' naar beurs te gaan neemt af'
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het enthousiasme om een bedrijf via een zogeheten special purpose acquisition company of 'spac' naar de beurs te brengen neemt af. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal komt dat onder meer door de strengere controles van toezichthouders. Daarnaast zouden spacs, minder renderen dan bedrijven die op traditionele bedrijven naar de beurs zijn gegaan.
Met een spac wordt geld opgehaald om een bedrijf over te nemen, dat dan op die manier een beursnotering krijgt. Daarbij hoeft minder informatie aan de markt te worden gegeven dan bij een traditionele beursgang. Bij autoriteiten zouden zorgen bestaan over de vraag of er wel grondig boekenonderzoek wordt gedaan bij bedrijven die door een spac worden overgenomen of bijvoorbeeld over voorkennishandel bij de aankondiging van overnames. Ook zijn er vragen of beleggers wel voldoende geïnformeerd worden over de risico's.
De kritische opmerkingen van regelgevers lijken sommige investeerders en nieuwe aanbiedingen af te schrikken. Tot vorige maand kwamen er in 2021 elke werkdag ongeveer vijf nieuwe spacs op de beurs. In de afgelopen drie weken zijn twaalf nieuwe spacs met de handel begonnen, blijkt uit gegevens van SPAC Research.
100 miljard dollar
Spacs, ruim 330 in totaal, hebben dit jaar tot nu toe ongeveer 100 miljard dollar opgehaald. Dat is al meer dan in recordjaar 2020 toen circa 300 spacs goed waren voor 83,4 miljard dollar. Het bedrag van vorig jaar was volgens WSJ al meer dan al het geld dat in het 30-jarige bestaan van de zogeheten blanco-chequebedrijven bij elkaar werd opgehaald. Het merendeel van die beursgangen vond plaats op Wall Street. In Europa is dat aantal tot dusver nog zeer beperkt, maar er komen er wel meer aan.
De vertraging komt op het moment dat de koersen van aandelen en cryptomunten tot recordniveaus zijn gestegen. Spacs behoren daarentegen tot de slechtst presterende spelers op de markt de laatste tijd. Deze aandelen zijn dit jaar goed voor een koerswinst van gemiddeld 1,2 procent. Bij bedrijven die op traditionele wijze naar de beurs gingen, ligt dit op 36 procent. Volgens kenners is het nog te vroeg om de prestaties van spacs echt te beoordelen, al zien zij ook dat de euforie onder beleggers daalt.
Ook in Amsterdam zijn een aantal spacs genoteerd. De beursgang van het lege investeringsfonds ESG Core Investment bracht 250 miljoen euro op. Dutch Star Companies Two kreeg afgelopen november een notering. Voorganger Dutch Star Companies One bracht techbedrijf CM.com naar de beurs.
Meer uit Financieel
LEIDEN (ANP) - Kweekvleesmaker Meatable wordt opgeheven. Volgens de Britse investeerder Agronomics, die miljoenen stak in de onderneming, heeft Meatable dit jaar te maken gehad met verschillende voorziene en onvoorziene risico's en onzekerheden. Daarbij was Meatable niet in staat voldoende financiering te verkrijgen van bestaande aandeelhouders en nieuwe investeerders.
50 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van koper nadert de 12.000 dollar per ton, een nieuw recordniveau. De koperprijs is dit jaar bezig met een grote opmars, mede door zorgen over een krap aanbod en de verwachting van een verder stijgende vraag naar het industriële metaal dat onder meer belangrijk is voor de energietransitie, maar ook voor AI-datacenters.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Supermarkten stunten in aanloop naar kerst ruim drie keer zoveel met vlees als in een gemiddelde week, meldt stichting Wakker Dier. De organisatie spitte de kerstfolders door van de tien grootste supermarktketens. Als het aan die bedrijven ligt, wordt dit jaar weer vooral veel gegourmet tijdens de feestdagen. Gourmetvlees komt veel voor in de folders en is goed voor bijna een kwart van alle vleesaanbiedingen, stelt de stichting die opkomt voor het dierenwelzijn in de veehouderij.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in oktober licht gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalden de investeringen met 0,4 procent in vergelijking met een jaar eerder. In september was nog sprake van een stijging met 2,7 procent na twee maanden van krimp.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is de grootste exporteur van kerstartikelen in de Europese Unie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat heeft becijferd dat onze export van onder meer kerstballen en andere versiering vorig jaar goed was voor 40 procent van het Europese totaal.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in november met gemiddeld 6,1 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. In oktober ging het nog om een prijstoename van gemiddeld 6,6 procent.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De goudprijs is maandag naar recordhoogte gestegen, mede doordat investeerders optimistisch zijn dat de Amerikaanse centrale bank ook volgend jaar de rentetarieven zal verlagen.
3 uur geleden