Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Enthousiasme om 'via achterdeur' naar beurs te gaan neemt af'

'Enthousiasme om 'via achterdeur' naar beurs te gaan neemt af'

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het enthousiasme om een bedrijf via een zogeheten special purpose acquisition company of 'spac' naar de beurs te brengen neemt af. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal komt dat onder meer door de strengere controles van toezichthouders. Daarnaast zouden spacs, minder renderen dan bedrijven die op traditionele bedrijven naar de beurs zijn gegaan.

Met een spac wordt geld opgehaald om een bedrijf over te nemen, dat dan op die manier een beursnotering krijgt. Daarbij hoeft minder informatie aan de markt te worden gegeven dan bij een traditionele beursgang. Bij autoriteiten zouden zorgen bestaan over de vraag of er wel grondig boekenonderzoek wordt gedaan bij bedrijven die door een spac worden overgenomen of bijvoorbeeld over voorkennishandel bij de aankondiging van overnames. Ook zijn er vragen of beleggers wel voldoende geïnformeerd worden over de risico's.

De kritische opmerkingen van regelgevers lijken sommige investeerders en nieuwe aanbiedingen af te schrikken. Tot vorige maand kwamen er in 2021 elke werkdag ongeveer vijf nieuwe spacs op de beurs. In de afgelopen drie weken zijn twaalf nieuwe spacs met de handel begonnen, blijkt uit gegevens van SPAC Research.

100 miljard dollar

Spacs, ruim 330 in totaal, hebben dit jaar tot nu toe ongeveer 100 miljard dollar opgehaald. Dat is al meer dan in recordjaar 2020 toen circa 300 spacs goed waren voor 83,4 miljard dollar. Het bedrag van vorig jaar was volgens WSJ al meer dan al het geld dat in het 30-jarige bestaan van de zogeheten blanco-chequebedrijven bij elkaar werd opgehaald. Het merendeel van die beursgangen vond plaats op Wall Street. In Europa is dat aantal tot dusver nog zeer beperkt, maar er komen er wel meer aan.

De vertraging komt op het moment dat de koersen van aandelen en cryptomunten tot recordniveaus zijn gestegen. Spacs behoren daarentegen tot de slechtst presterende spelers op de markt de laatste tijd. Deze aandelen zijn dit jaar goed voor een koerswinst van gemiddeld 1,2 procent. Bij bedrijven die op traditionele wijze naar de beurs gingen, ligt dit op 36 procent. Volgens kenners is het nog te vroeg om de prestaties van spacs echt te beoordelen, al zien zij ook dat de euforie onder beleggers daalt.

Ook in Amsterdam zijn een aantal spacs genoteerd. De beursgang van het lege investeringsfonds ESG Core Investment bracht 250 miljoen euro op. Dutch Star Companies Two kreeg afgelopen november een notering. Voorganger Dutch Star Companies One bracht techbedrijf CM.com naar de beurs.

Meer uit Financieel

Staalmaker Aperam hard omhoog op positief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.

1 uur geleden
Ahold Delhaize spant arbitragezaak tegen Servië aan om marges

ZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.

2 uur geleden
Amazon onderuit op Wall Street na forse AI-investeringen

NEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.

3 uur geleden
Philip Morris boekt recordomzet ondanks verkoopdaling sigaretten

STAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.

3 uur geleden
Reisbranche: boekingen naar VS tijdens WK voetbal lopen achter

SCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.

5 uur geleden
TikTok gaat bevindingen EC aanvechten: 'schetsen onjuist beeld'

BRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.

5 uur geleden
Tata Steel boekt flink meer winst door sterke Indiase vraag

MUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal flink zien stijgen. De staalproducent die onder meer eigenaar is van het hoogovencomplex bij IJmuiden, profiteerde van een sterke vraag en productie bij de Indiase vestigingen en wist daarmee de stijgende kosten te compenseren.

5 uur geleden